CO WARTO WIEDZIEĆ O PASTACH DO ZĘBÓW? JAKĄ WYBRAĆ?
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów to podstawa dbania o piękny uśmiech. Jednak często nie zwracamy uwagi na to, czy pasta po którą sięgamy jest tą, która pomoże nam właściwie zadbać o nasze zęby. Szeroki wybór na półkach sklepowych – od past z fluorem, po te wybielające, nie ułatwia nam decyzji. Co więc warto wiedzieć o pastach i ich skuteczności?
Fluor – przyjaciel czy wróg zdrowych zębów?
Wybierając pastę do zębów chcemy, by pomogła nam zadbać o zdrowie naszych zębów, a przy tym była skuteczna i bezpieczna. Kiedy analizujemy jej skład, najwięcej kontrowersji może wzbudzić fluor. W Internecie dostępnych jest wiele dyskusji na ten temat. Pojawia się zatem pytanie: czy w składzie powinien być fluor, czy jednak powinniśmy go unikać?
– Fluor ma dobry wpływ na nasze zęby, to nie ulega wątpliwości; uodparnia je na niekorzystne działanie kwasów, chroni przed próchnicą, działa bakteriobójczo i sprzyja remineralizacji. Warto więc kupować pasty, które mają go w składzie. Niebezpieczny może być tylko wtedy, gdy używamy go w nadmiarze. U dorosłych i starszych dzieci nie ma tego zagrożenia, ponieważ zazwyczaj wypluwają pastę. Z fluorem należy natomiast uważać u małych dzieci. Pastę z jego obecnością w składzie można stosować od 3. roku życia i należy ją prawidłowo dawkować; do umycia ząbków wystarczy pasta o objętości ziarnka grochu, dorosłym zaleca się natomiast nakładanie ok. 2 cm. – radzi dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Dodaje: Jeśli mamy wątpliwości, którą pastę wybrać, zawsze polecam konsultację z dentystą, który doradzi, jakie produkty zawierają optymalną ilość fluoru.
Faktem jest, że zbyt duże dawki fluoru mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jednak pasty dostępne w sklepach zawierają bezpieczną jego ilość, nie ma więc obawy, że stosując je przekroczymy dopuszczalne normy.
Pasty wybielające
Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem, często decydujemy się na zakup pasty wybielającej. To wygodne rozwiązanie, ponieważ pasty tego typu są łatwo dostępne i jednocześnie przystępne cenowo. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może ich używać. Unikać ich powinny zwłaszcza osoby posiadające wrażliwe zęby.
– Przychodzi do mnie wielu pacjentów, którzy po stosowaniu past wybielających skarżą się na nadwrażliwość. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one drobinki, które mają za zadanie ścierać płytkę i tym samym wybielać zęby. Niestety w efekcie mogą również uszkodzić szkliwo, przez co zęby staną się bardziej wrażliwe. Jeśli decydujemy się sięgnąć po taką pastę, warto wiedzieć, że nie wszystkie są odpowiednie do codziennego stosowania. Należy zwrócić uwagę na stopień ścieralności danej pasty: jeśli nie przekracza on 45, pasty możemy używać każdego dnia, natomiast jeśli wskaźnik przekracza 45, zaledwie 1-2 razy na tydzień. Lepszym rozwiązaniem dla wrażliwych zębów są pasty na przebarwienia zębowe, zawierające enzymy roślinne, które rozpuszczają przebarwienia zamiast je ścierać. – mówi dr Barbara Obłoj.
Pasty wybielające nie zapewnią nam spektakularnego wybielenia, mogą za to delikatnie rozjaśnić zęby usuwając przebarwienia. Jeśli więc zależy nam na widocznym efekcie, najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Niewiele osób wie, że pasty również mogą uczulać. Jeśli więc po myciu zębów odczuwamy objawy takie jak zaczerwienienie, pieczenie czy zmiany na błonach śluzowych, jest to znak, że należy zmienić pastę. W takiej sytuacji wybierzmy środek o możliwie najkrótszym i naturalnym składzie, bez dodatku kokamidopropylobetainy (CAPB) oraz laurylosiarczanu sodu (SLS).
Stojąc przed półką sklepową i zastanawiając się nad wyborem pasty do zębów, warto przeczytać etykietę, a na niej skład pasty. Zazwyczaj znajdziemy tam także zalecenie producenta dla kogo przeznaczony jest dany produkt. Wiedząc, że mamy nadwrażliwe zęby, szukajmy pasty, która oznaczona jest taką etykietą – wtedy będziemy mieć pewność, że jest ona dostosowana do naszych potrzeb.
Dobór właściwej pasty to jeden z elementów, który pomoże nam zadbać o zdrowie naszych zębów. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną i wizytach u dentysty. To sprawdzona recepta na zdrowe zęby!
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.