Komunikaty PR

Czereśniowy smak lata... o każdej porze roku!

2020-02-29  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania IprasHELIO ( 0.3 MB )

Jak przywołać słoneczne dni lata? Zasmakuj Czereśni suszonych HELIO Natura!

W linii bakalii bez konserwantów HELIO Natura pojawiła się kolejna SUPER NOWOŚĆ 2020: naturalnie suszone, nie kandyzowane – Czereśnie HELIO Natura! To smaczna i zdrowa przekąska w poręcznym opakowaniu, która sprawdzi się w domu, w pracy, w szkole, na spacerze i w podróży... przy każdej pogodzie i o każdej porze rokuCzereśnie suszone HELIO Natura będą też wyśmienitą i niezwykle efektowną bazą lub naturalnie słodkim dodatkiem do ciast i deserów na co dzień i od święta! ;-)

Czereśnie suszone HELIO Natura 100% natury 100% atutów czereśni

Czereśnie to smak lata, który dzięki HELIO Natura możesz teraz zatrzymać na dłużej! ;-) Pyszne Czereśnie suszone HELIO Natura są równie smaczne, lecz trwalsze i łatwiejsze do przechowywania od świeżych owoców i są dostępne przez cały rok! Nie zawierają też żadnych sztucznych dodatków i konserwantów. To w 100% naturalne, wysokiej jakości czereśnie suszone bez pestek, które mają naturalnie wyjątkowy smak i są naturalnie zdrowe! Czereśnie HELIO Natura to doskonałe źródło błonnika pokarmowego oraz potasu, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Czereśnie to także cenne źródło polifenoli i antocyjanów, dlatego warto by znalazły się w naszej codziennej zdrowej diecie.

Nie czekaj do lata, tylko już dziś zasmakuj naturalnie słodkich Czereśni HELIO Natura i przywołaj słoneczne, wakacyjne dni! ;-) Zabierz ze sobą smakowitą przekąskę HELIO Natura do pracy, na spacer lub na pierwszy wiosenny piknik i przywołaj owocowewspomnienia lata! Koniecznie wypróbuj też Czereśnie suszone HELIO Natura w codziennej kuchni, tworząc wyśmienite desery... czereśniowym smaku lata np. na zbliżające się Święta Wielkanocne!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.