Dobre życie z HIV - spotkanie dla seropozytywnych
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Dobre życie z HIV - spotkania dla osób seropozytywnych
Informacja o zakażeniu HIV to zawsze wielki stres. Tym bardziej, że nieuzasadnionej już dziś dzięki nowoczesnym lekom obawie o własne życie często towarzyszy wstyd oraz poczucie stygmatyzacji. Tak jednak wcale nie musi być, o czym osoby seropozytywne i całe społeczeństwo przekonują organizacje pozarządowe. W tym roku jedna z nich, Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”, dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci, organizuje cykl spotkań dla kobiet HIV+ z lekarzami, terapeutami i dietetykami. Celem jest pokazanie, jak dobrze żyć z wirusem.
Najnowsze dane NIZP-PZH pokazują, że liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w naszym kraju cały czas rośnie. Od stycznia do września 2019 (nie ma jeszcze pełnych danych z ubiegłego roku) wykryto 1091 zakażeń. Dla porównania – w analogicznym okresie 2018 roku było to 846. To znaczy, że codziennie 3-4 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W dodatku wiele z nich diagnozę słyszy w późnym stadium. Nieuchronnie dopada ich ogromny lęk o zdrowie i dalsze życie.
Tymczasem dzięki nowoczesnemu leczeniu zakażenie HIV to dziś tylko choroba przewlekła, która – odpowiednio leczona – nie przeszkadza w normalnym życiu. Trzeba jedynie regularnie przyjmować leki i… dbać o siebie. Przypominać o tym kobietom zakażonym HIV będą prowadzący warsztaty Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”. Pierwsze zajęcia odbędą się w Warszawie 14 marca.
Jak mówi Joanna Gałaj, przedstawicielka Stowarzyszenia i koordynatorka spotkań: „To, co kiedyś wydawało się nierealne, stało się faktem dzięki skuteczności terapii ARV. Długość życia osób zakażonych jest porównywalna z przeciętną długością życia w Polsce. Dlatego oprócz edukowania ludzi z HIV na temat przestrzegania zasad leczenia, należy mówić im o profilaktyce typowych chorób towarzyszących starzejącym się ludziom. Mowa m.in. o nadciśnieniu, cukrzycy, chorobach układu sercowo-naczyniowego. Skupiamy się w naszym projekcie na kobietach, ponieważ zbyt często panie, dbając w domach o innych, mają tendencję do zapominania o sobie.”
Warszawskie marcowe spotkanie z lekarzem, dietetykiem oraz fizjoterapeutą to dopiero początek. Swoje postępy w „dbaniu o siebie” uczestniczki mają odnotowywać w zamkniętej grupie w jednym z mediów społecznościowych. Będą tam dzielić się swoimi sukcesami oraz trudnościami i wspierać się nawzajem.
„Choć w Europie i w Polsce wśród zakażonych HIV dominują mężczyźni, to jednak zgodnie z danymi WHO globalnie większość osób seropozytywnych to kobiety. Dlatego dobrze, że organizacje pozarządowe pamiętają o paniach i prowadzą projekty właśnie dla nich. Formuła spotkania oraz zamkniętej grupy wspierających się kobiet w mediach społecznościowych pozwala liczyć na kolejny owocny projekt Stowarzyszenia ‘Bądź z nami’” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Aktorstwo to jest niesprawiedliwy zawód. Jesteśmy ciągle oceniani, a nie mamy żadnego wsparcia
Aktorka zaznacza, że nie jest łatwo przez lata wytrwać w jej zawodzie. Joanna Kurowska z goryczą przyznaje, że aktorzy nie są doceniani przez społeczeństwo, co szczególnie dobitnie pokazała pandemia, politycy przypominają sobie o nich tylko w trakcie kampanii wyborczych, krytycy i hejterzy bywają bezlitośni, nawet na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni liczą się zakulisowe układy. Artystka nie może się też pogodzić z tym, że angaż do produkcji dostają celebryci, którzy jedyne, czym mogą się poszczycić, to liczba followersów.
Transport
Powstała koalicja na rzecz zmniejszenia dopuszczalnego limitu alkoholu u kierowców do 0,0 promila. Jest wniosek o zmiany prawne w tym zakresie
Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego wystąpił do rządu z inicjatywą wprowadzenia limitu 0,0 promila alkoholu u prowadzących pojazdy. – Obecny limit 0,2 promila bywa nadużywany, część kierujących wydaje się go traktować jako przyzwolenie na wypicie niewielkiej ilości alkoholu – tłumaczy Bartłomiej Morzycki, dyrektor ZPPP – Browary Polskie. Do koalicji tworzonej przez ZPPP dołączyły już Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Muzyka
Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują
W utworze „Gdy nikt nie widzi” artysta nagrał partię trąbki, ale jak przekonuje, nie było to dla niego szczególnie duże wyzwanie. Mimo dłuższej przerwy w grze szybko udało mu się wrócić do formy, choć nie mógł pozwolić sobie na ćwiczenie w domu, bo miał świadomość, że może być to uciążliwe dla sąsiadów. Zdarzały się już takie interwencje, więc teraz jest bardziej ostrożny. Krystian Ochman podkreśla, że umie jeszcze grać na fortepianie, ale żałuje, że będąc nastolatkiem, nieco z lenistwa nie kontynuował nauki gry na gitarze. Teraz chce to nadrobić.