Jak odżywiać się zdrowo w czasie wakacyjnych wyjazdów?
Kierunek: wakacje! Jak odżywiać się zdrowo w czasie wakacyjnych wyjazdów
(od czasu do czasu ulegając zachciankom)?
Lato to czas na odpoczynek, relaks i wytchnienie od codziennych czynności – chcemy nie tylko podziwiać nowe miejsca, ale także delektować się nowymi smakami. Kto nie lubi próbować lokalnych przysmaków, robiąc sobie przerwę od codziennej diety? Jednak wyjazd na wakacje nie oznacza, że musisz zrezygnować z dobrych nawyków. Możesz podróżować, zdrowo się odżywiać, odkrywać nowe miejsca i rozkoszować się smakołykami. Jak to zrobić i które miejsca warto odwiedzić podczas wakacyjnych podróży, podpowiada Susan Bowerman, dietetyk oraz przewodnicząca Dietetycznej Rady Doradczej Herbalife Nutrition.
Pij na zdrowie
Z letnim relaksem kojarzą się kolorowe napoje udekorowane małymi papierowymi parasolkami. Są orzeźwiające i smaczne, ale zazwyczaj także wysokokaloryczne ze względu na zawartość alkoholu, słodkich syropów i soków. Oczywiście można od czasu do czasu po nie sięgnąć, jednak nie przesadź z ilością słodzonych napojów: ogranicz ich liczbę i nawadniaj się zwykłą lub mineralną wodą, niesłodzoną herbatą lub napojami niskokalorycznymi, jak np. H24 Hydrate od Herbalife Nutrition. W gorące dni nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla uzupełnienia płynów traconych wraz z potem i pomaga zapobiegać przegrzaniu.
Kierunek: Reykjavik, Islandia. Jeśli szukasz wody o doskonałym smaku i okazji do obejrzenia zabytków, wybierz się do Reykjaviku na Islandii. Znajdziesz tam wiele artefaktów z czasów Wikingów, a 95% wody płynącej z kranów pochodzi z naturalnych źródeł.
Mądrze wybieraj przekąski
Kiedy spacerujesz po mieście lub bawisz się w parku rozrywki, zapewne natkniesz się na wiele kuszących przekąsek i potraw. Często trudno się im oprzeć, a zazwyczaj są naładowane kaloriami. Spróbuj ograniczyć się do kęsa lub dwóch i podziel się porcją z przyjaciółmi i rodziną. Pokusa będzie mniejsza, jeśli nie będziesz zbyt głodny, więc zanim wyruszysz na całodniową wyprawę, zjedz śniadanie bogate w białko i zabierz ze sobą zbilansowany posiłek – na przykład w formie batona. Batony Formuła 1 Express od Herbalife Nutrition zawierają kompozycję wysokiej jakości białka, błonnika oraz 25 witamin i składników mineralnych. Sprawdzą się także orzechy lub owoce.
Kierunek: południowo-wschodnie wybrzeże Francji. Ponieważ lokalne przekąski to świetny sposób na poznanie kultury, może zainteresuje Cię wycieczka na słoneczne wybrzeże Francji, do Nicei, Saint-Tropez czy Marsylii. W wielu miastach w tamtym rejonie uliczne stragany uginają się pod ciężarem świeżych lokalnych owoców i warzyw, a także serów czy owoców morza.
Ruszaj się
Lato często oznacza leniuchowanie na plaży, nad basenem czy na tarasie górskiej chatki. Oczywiście chcemy się zrelaksować, spędzić czas na czytaniu, wpatrywaniu się w krajobraz i słodkim nieróbstwie, ale warto także się trochę poruszać. Zabierz ze sobą sportowe buty i strój kąpielowy, aby skorzystać z hotelowej siłowni lub basenu. Niektóre ośrodki oferują zajęcia grupowe – od jogi po aqua aerobik – jako ciekawe formy aktywności. Monitoruj dzienną liczbę kroków, w miarę możliwości zwiedzaj okolicę na piechotę. Niektóre siłownie umożliwiają wykupienie tygodniowego lub dwutygodniowego karnetu, a wiele domów kultury zaprasza na sesje treningowe.
Kierunek: Góry Stołowe, Polska. Jeśli chcesz zmęczyć się trochę w trakcie zwiedzania, pojedź do Kudowy-Zdroju lub innej miejscowości w Górach Stołowych. Większość dostępnych szlaków jest łatwa, ale są też trudniejsze odcinki, np. na Szczeliniec Wielki. Dzięki temu spalisz sporo kalorii, a jednocześnie będziesz podziwiać niesamowite widoki i skały o różnorodnych kształtach, z których słynie ten szczyt.
Wybieraj warzywa
Zamiast sięgać po pieczywo lub smażone przekąski, zaczynaj każdy posiłek kolorowo: od zielonego, czerwonego, żółtego, fioletowego lub białego warzywa. Sałatki i przystawki warzywne to świetny sposób, by nasycić się zdrową żywnością, zanim wybierzesz inne opcje. Staraj się, by warzywa stanowiły 50% posiłku, co pozwala skosztować lokalnych przysmaków przy jednoczesnym przestrzeganiu zaleceń żywieniowych.
Kierunek: Bar, Czarnogóra. Ten kraj przyciąga nie tylko pięknymi widokami, ale i lokalną kuchnią. Choć wybrzeże Czarnogóry słynie z dań rybnych, takich jak np. czarne risotto, to ten region ma także do zaoferowania świeże warzywa i owoce. Wystarczy udać się do Baru na lokalny targ, aby zachwycić się różnorodnością smaków papryk, ogórków, pomidorów, a także bardziej egzotycznych gatunków, takich jak granaty czy bakłażany.
Dobrze się wysypiaj
Podróżując w wyobraźni, często wyobrażamy sobie najwygodniejsze łóżko na świecie we wspaniałym pokoju hotelowym. Tymczasem rzeczywistość bywa przewrotna: biwakowanie na materacu, z którego schodzi powietrze, lub spanie w pokoju o ścianach cienkich jak papier. Badania wykazały korelację między brakiem snu a przejadaniem się – kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, czasami sięgamy po jedzenie (nie zawsze zdrowe), by dodać sobie energii. Podróże, zwłaszcza między różnymi strefami czasowymi, zakłócają normalny rytm snu. W miarę możliwości staraj się kłaść i wstawać o zwykłej porze. Nakładaj maskę na oczy, by światło nie zaburzało mechanizmu zasypiania, oraz stosuj zatyczki do uszu, by zmniejszyć hałas. A kiedy rano idziesz na śniadanie z zaczerwienionymi od niewyspania oczami, nie sięgaj po węglowodany w postaci gofrów i bułeczek. Zacznij od nawodnienia organizmu wodą, niesłodzoną kawą lub herbatą i poszukaj zdrowych źródeł białka, na przykład jajek i jogurtów.
Kierunek: Zurych, Szwajcaria. Jeśli chcesz uciec przed hałaśliwym otoczeniem, wybierz się do Zurychu, uznanego za najmniej zanieczyszczone hałasem miasto na świecie, na podstawie badań Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących hałasu środowiskowego w 50 wybranych miejscach.
Letnie podróże to czas na odkrywanie nowych miejsc z rodziną i przyjaciółmi. Odejście od ustalonego planu dnia nie oznacza, że Twoja zdrowa dieta również musi wziąć urlop. Prawidłowe odżywianie polega na równowadze i umiarze, więc śmiało kosztuj lokalnych potraw i spalaj te dodatkowe kalorie, ćwicząc. Ciesz się wszystkimi urokami lata i zrób sobie prawdziwe wakacje, nie rezygnując ze zdrowej diety.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.