Kobiety dwa razy częściej korzystają ze świadczeń medycznych
64% wszystkich konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych realizowanych jest przez kobiety. 30% najczęściej wykonywanych przez panie badań, to testy tarczycy, a najczęściej odwiedzanymi przez kobiety specjalistami są ginekolog, ortopeda i endokrynolog.
Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni kontrolują swój stan zdrowia. Z danych SALTUS Ubezpieczenia wynika, że 64% wszystkich wizyt lekarskich, badań i usług medycznych zamawianych jest przez kobiety. Fakt ten ma m.in. odzwierciedlenie w długości życia kobiet. Według najnowszej edycji raportu Trwanie życia publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny średnia długość życia mężczyzn to 73,8 lat, a kobiet 81,7 lat.
– Biorąc pod uwagę ogół usług medycznych, panie najczęściej korzystają z porad internisty i ginekologa oraz sprawdzają poziom hormonu TSH, wykonują morfologię oraz analizę hormonu fT4. Są to jedne z podstawowych działań profilaktycznych, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie niezależnie od wieku. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia ewentualnych problemów ze zdrowiem, a szybkie podjęcie leczenia zwiększa szansę na powrót do pełni zdrowia – zaznacza Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Badania tarczycy podstawą
Nawet najlepszy specjalista nie postawi jednak trafnej diagnozy bez wykonania badań. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, są testy laboratoryjne. W większości polegają one na analizie krwi, nie wymagają zatem skomplikowanych przygotowań. Pozwalają też na wykrycie wielu różnych schorzeń i nieprawidłowości w organizmie. Wśród badań najczęściej wykonywanych przez kobiety dominują analizy hormonów tarczycy oraz testy ogólne.
Najczęściej wykonywane przez kobiety badania laboratoryjne:
-
Morfologia krwi z rozmazem
-
Hormon tyreotropowy – TSH
-
Tyroksyna wolna - fT4
-
Glukoza na czczo
-
Badanie ogólne moczu
USG i EKG najczęściej wykonywanymi przez kobiety badaniami obrazowymi
W razie wykrycia nieprawidłowości w badaniach krwi lekarze specjaliści zlecają wykonanie kolejnych badań, zazwyczaj obrazowych. Część z nich należy jednak wykonywać niezależnie i równolegle do innych testów. Do takich badań należą m.in. ultrasonografia (USG) piersi oraz EKG spoczynkowe. Pierwsze z nich jest podstawą profilaktyki nowotworowej u kobiet, a drugie sprawdza prawidłowość funkcjonowania serca. Badania ultrasonograficzne należą też do standardowych testów ginekologicznych oraz badań wykonywanych w trakcie ciąży.
Najczęściej wykonywane przez kobiety badania obrazowe:
-
USG transvaginalne miednicy mniejszej
-
USG piersi
-
USG jamy brzusznej
-
USG tarczycy
-
EKG spoczynkowe
– Fakt, że badania tarczycy stanowią 30% najczęściej wykonywanych przez kobiety badań diagnostycznych, pokazuje, jak ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu i jednocześnie, jak dużym problemem zdrowotnym są jego choroby. Ma ona wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niedoczynność tarczycy może powodować ogólne poczucie zmęczenia, duszności, wzrost masy ciała, a w trakcie ciąży może skutkować problemami z jej utrzymaniem. Jest też objawem choroby Hashimoto. Z kolei jej nadczynność wpływa między innymi na przyśpieszenie czynności serca, osłabienie mięśni czy problemy z oczami – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Kobiety najczęściej chodzą do ginekologa, ortopedy i endokrynologa
Po wykonaniu odpowiednich badań ich wyniki trzeba skonsultować z odpowiednim specjalistą. Biorąc pod uwagę specyfikę problemów zdrowotnych kobiet, w tym większe ryzyko problemów z tarczycą, na liście regularnie odwiedzanych przez kobiety specjalistów znajdują się m.in. ginekolog i endokrynolog. Ponadto kobiety najczęściej korzystają też z konsultacji ortopedycznych, dermatologicznych i okulistycznych.
Najczęściej odwiedzani przez kobiety specjaliści:
-
Ginekolog
-
Ortopeda
-
Endokrynolog
-
Dermatolog
-
Okulista

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.