Masz wrażliwe zęby? Dowiedz się, jak o nie dbać
Wrażliwe zęby mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Ból podczas picia zimnych lub gorących napojów czy spożywania kwaśnych potraw, to typowe objawy, które świadczą o tym, że nasze zęby cechuje zwiększona wrażliwość. Jak o nie dbać, by zmniejszyć ten dyskomfort?
Skąd w ogóle bierze się nadwrażliwość zębów? Najczęściej jest ona skutkiem nieprawidłowej higieny zębów lub wad zgryzu, które powodują uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny. To wrażliwa wewnętrzna część zęba, którą łatwo jest podrażnić. Nadwrażliwość może też wynikać z nieprawidłowej diety, próchnicy, parodontozy czy bruksizmu.
Na szczęście na rynku jest wiele produktów, które mają dobroczynne działanie na wrażliwe zęby. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów, zawierającą azotan potasu, który niweluje nadwrażliwość. Składnik ten zawierają również płyny do płukania ust. Ważne jest także, by dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Powinna ona mieć bardzo miękkie włosie. Przeważnie produkty dedykowane dla wrażliwych zębów są specjalnie oznaczone.
Warto wiedzieć, jakich zabiegów i produktów powinniśmy unikać. Wszelkie pasty o działaniu wybielającym niestety mogą zwiększyć wrażliwość zębów – wiele z nich posiada drobinki, które mogą dodatkowo uszkadzać szkliwo. Nie poleca się również innych produktów oraz zabiegów wybielających zęby. Należy też unikać kwaśnych napoi i owoców, ponieważ zawarte w nich kwasy sprzyjają powstawaniu ubytków w szkliwie.
– Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów powinny także stosować specjalne techniki szczotkowania zębów. Jedną z nich jest technika masująco-oczyszczająca, która polega na wymiataniu osadu w kierunku od dziąseł do powierzchni żujących. Ruchy powinny być delikatne, lekko wibrujące, a szczoteczkę należy ułożyć pod kątem ok. 45 stopni. – radzi dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii Odent. Dodaje: Odradzam również zbyt częste mycie zębów. Warto ograniczyć się do 2-3 razy dziennie.
Jeśli zastosowanie odpowiedniej diety oraz produktów nie przynosi ulgi, nadwrażliwe zęby można leczyć w gabinecie dentystycznym. Wówczas lekarz aplikuje specjalne preparaty zawierające fluor, wapń, potas lub uszczelniające zębinę. W szczególnie trudnych przypadkach stomatolog może zadecydować o konieczności przeprowadzenia bardziej inwazyjnych zabiegów, takich jak usunięcie miazgi z zęba, wykonanie koron protetycznych lub przeszczep tkanek miękkich.
Odpowiednia pielęgnacja wrażliwych zębów to klucz do tego, by zmniejszyć przykre dolegliwości bólowe. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące tego, czy stosowane przez nas produkty są odpowiednie, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dentystą. On również ustali przyczynę problemu i zaleci odpowiednie do stanu naszych zębów działania.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Aktorstwo to jest niesprawiedliwy zawód. Jesteśmy ciągle oceniani, a nie mamy żadnego wsparcia
Aktorka zaznacza, że nie jest łatwo przez lata wytrwać w jej zawodzie. Joanna Kurowska z goryczą przyznaje, że aktorzy nie są doceniani przez społeczeństwo, co szczególnie dobitnie pokazała pandemia, politycy przypominają sobie o nich tylko w trakcie kampanii wyborczych, krytycy i hejterzy bywają bezlitośni, nawet na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni liczą się zakulisowe układy. Artystka nie może się też pogodzić z tym, że angaż do produkcji dostają celebryci, którzy jedyne, czym mogą się poszczycić, to liczba followersów.
Transport
Powstała koalicja na rzecz zmniejszenia dopuszczalnego limitu alkoholu u kierowców do 0,0 promila. Jest wniosek o zmiany prawne w tym zakresie
Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego wystąpił do rządu z inicjatywą wprowadzenia limitu 0,0 promila alkoholu u prowadzących pojazdy. – Obecny limit 0,2 promila bywa nadużywany, część kierujących wydaje się go traktować jako przyzwolenie na wypicie niewielkiej ilości alkoholu – tłumaczy Bartłomiej Morzycki, dyrektor ZPPP – Browary Polskie. Do koalicji tworzonej przez ZPPP dołączyły już Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Muzyka
Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują
W utworze „Gdy nikt nie widzi” artysta nagrał partię trąbki, ale jak przekonuje, nie było to dla niego szczególnie duże wyzwanie. Mimo dłuższej przerwy w grze szybko udało mu się wrócić do formy, choć nie mógł pozwolić sobie na ćwiczenie w domu, bo miał świadomość, że może być to uciążliwe dla sąsiadów. Zdarzały się już takie interwencje, więc teraz jest bardziej ostrożny. Krystian Ochman podkreśla, że umie jeszcze grać na fortepianie, ale żałuje, że będąc nastolatkiem, nieco z lenistwa nie kontynuował nauki gry na gitarze. Teraz chce to nadrobić.