Medicover: zmiana codziennych nawyków może poprawić jakość snu
Jedynie 44 proc. Polaków zdaje sobie sprawę ze znaczenia snu dla zdrowia, ponad 60 proc. z nas chrapie, a blisko 40 proc. budzi się zmęczonych – wynika z raportu Centrum Medycznego MML i Medicover „Czy Polacy chrapią?”. Eksperci podkreślają, że nawyki związane ze stylem życia, takie jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna, mogą poprawić jakość snu.
Wnioski z raportu CM MML pokazują, że zaburzenia oddychania podczas snu to problem wieloaspektowy. Na jakość snu bezpośredni wpływ mają: ogólny stan naszego organizmu, codzienne funkcjonowanie oraz czynniki wpływające na kondycję zdrowotną, np. aktywność fizyczna.
– Ruch oraz regularne uprawianie sportu przyczyniają się do poprawy efektywności snu oraz głębokości jego fazy REM. Badania wykazują, że osoby aktywne fizycznie mają mniejsze problemy z zasypianiem i budzą się bardziej wypoczęte. Dodatkowo aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i napięcia, co również przekłada się na lepszą jakość snu
– tłumaczy Justyna Gościńska, Dyrektor Departamentu Sportu i Fitness w Medicover w Polsce.
Problemy ze snem mogą się wiązać z trudnościami w funkcjonowaniu i nadmierną sennością w ciągu dnia. Wpływa to na jakość pracy zawodowej i zwiększa ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Zaburzenia oddychania podczas snu, takie jak obturacyjny bezdech senny, mogą być także przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy czy depresji.
– Osoby skarżące się na zaburzenia snu wymagają interdyscyplinarnej diagnostyki i spersonalizowanego leczenia. W części przypadków okazuje się, że podłożem ich problemów jest budowa anatomiczna górnych dróg oddechowych. Takich pacjentów leczymy dziś przyczynowo, przy zastosowaniu małoinwazyjnych metod zabiegowych. Ważną częścią leczenia jest także zmiana stylu życia, w tym unormowanie masy ciała, zaprzestanie palenia i nadużywania alkoholu czy unikanie spania na plecach
– komentuje dr hab. n. med. Michał Michalik, ekspert ds. diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu oraz założyciel Centrum Medycznego MML.
W obliczu współczesnych wyzwań – stresu, ciągłego korzystania z technologii i presji społecznej – problemy ze snem stały się powszechne i wpływają negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Sen odgrywa kluczową rolę w regulacji emocji i nastroju. Jego brak może prowadzić do zwiększonej reaktywności emocjonalnej, podatności na stres i trudności w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.
– Problemy ze snem, takie jak bezsenność czy chrapanie, mogą prowadzić do obniżenia nastroju, problemów z koncentracją, a nawet zwiększać ryzyko depresji i stanów lękowych. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień zadbać o higienę snu, a ewentualne problemy w tej kwestii zgłaszać specjalistom
– zaznacza lek. Weronika Ślusarczyk-Morąg, psychiatra w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Sen, obok diety i aktywności fizycznej, jest filarem dobrostanu naszego organizmu. Dbanie o jego odpowiednią ilość i jakość to inwestycja w zdrowie fizyczne i psychiczne. Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i higiena snu, pomoże nam dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem. Z pomocą przychodzą tu rozwijana przez Medicover zintegrowana opieka zdrowotna i holistyczne podejście do zdrowia, będące kluczem do dłuższego i zdrowszego życia.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.