Pilny apel o krew. Kolejne okazje do pomocy
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pilnie apeluje o krew. Brakuje kilku grup. Aby uzupełnić bank, w lipcu organizowane są dwie wyjazdowe zbiórki pod Magnolia Park. Pierwsza już w czwartek, 9 lipca. Na krwiodawców czekają krasnale Honorki.
We wrocławskim banku krwi szczególnie potrzebne są cztery grupy: A Rh+, O Rh-, A Rh-,
B Rh-, lecz mile widziany są wszyscy dawcy. Latem do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przychodzi mniej krwiodawców niż zazwyczaj, dlatego centrum organizuje wyjazdowe akcje krwiodawstwa m.in. pod Magnolia Park. Najbliższe zaplanowano na 9 i 23 lipca. Każdy krwiodawca otrzymuje zestaw słodyczy, a tym razem także wyjątkowo maskotę krasnala Honorka.
Krew jest bardzo potrzeba w szpitalach do przeprowadzenia operacji. – Jeden krwiodawca oddając krew pełną ratuje trzy życia. Z krwi pełnej powstają krwinki czerwone, płytki krwi, osocze. W czasach pandemii ważne jest leczenie pacjentów ciężko chorych, dlatego serdecznie apelujemy do wszystkich osób, które mogą pomóc – apeluje dr n. med. Małgorzata Szymczyk –
Nużka, dyrektor ds. medycznych RCKiK we Wrocławiu.
Podczas poprzedniej akcji pod Magnolia Park udało się zebrać 15 litrów krwi. W szczytnej akcji wzięło udział kilkudziesięciu dawców. – Kolejki przed krwiobusem zaparkowanym przed naszym centrum to zawsze bardzo miły widok. Cieszymy się, że w pierwszej zbiórce po przerwie wzięło udział tyle osób. Teraz liczymy na więcej, bo okazuje się, że potrzeby są ogromne – zachęca Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR w Magnolia Park.
Podczas zbiórek wyjazdowych przy autobusie rozstawiany jest namiot do wstępnej kwalifikacji medycznej. Przeprowadzony jest w nim pomiar temperatury i wywiad medyczny w formie ankiety – to wszystko w ramach zachowania nowych zasad bezpieczeństwa podczas zbiórek.
Zbiórki 9 i 23 lipca przeprowadzone będą w godzinach 12.00 – 16.00. Kolejne akcje zaplanowane są 13 i 26 sierpnia.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.