Przetestuj się bezpłatnie w Fundacji Avalon na HIV, HCV i kiłę!
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Europejski Tydzień Testowania, czyli kampania profilaktyczna, mająca na celu poszerzenie świadomości i dostępu do testów na HIV i HCV, wystartowała 20 listopada.
Jak podaje Fundacja Edukacji Społecznej z ostatnich badań wynika, że tylko 10% Polaków i Polek zrobiło test w kierunku HIV. Szacuje się, że w Polsce ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia! To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Takie statystyki to efekt między innymi braku świadomości Polaków i Polek dotyczący przebiegu zakażenia HIV, a tym samym lęku przed AIDS.
HIV, HCV, a także inne infekcje przenoszone drogą płciową mogą nie dawać żadnych widocznych oznak. Do zakażenia może dojść u każdej aktywnie seksualnie osoby, niezależnie od jej wieku, orientacji, płci czy stopnia sprawności. Niektóre z infekcji przenoszone są też drogami innymi niż kontakty seksualne. Regularne wykonywanie testów przesiewowych jest działaniem profilaktycznym, z którego powinni korzystać wszyscy, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Jak wynika z badania „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” zrealizowanego przez Fundację Avalon to właśnie osoby z niepełnosprawnościami częściej wykluczane są ze sfery związanej z dbaniem o siebie, edukacją seksualną czy profilaktyką zdrowotną. Dodatkowe utrudnienia w dostępie do tych obszarów wynikają np. zależności od osób trzecich - rodziny czy asystentów, a także braku dostosowań architektonicznych w placówkach.
Fundacja Avalon wraz z Fundacją Edukacji Społecznej zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do bezpłatnych badań 5 grudnia, w godzinach 13-17, w siedzibie Fundacji Avalon przy ulicy Domaniewskiej 50A. Cała procedura jest bardzo prosta i trwa około 20 minut. Wyniki testu są dostępne zaraz po jego wykonaniu. Siedziba Fundacji Avalon jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Regularne badania to dbanie nie tylko o własne zdrowie, ale też swoich bliskich! Wcześnie wykryte zakażenie i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na zminimalizowanie lub całkowite zniwelowanie powikłań zdrowotnych. Dlatego profilaktyka i regularne wykonywanie badań przesiewowych są niezwykle ważne!
Projekt FES jest realizowany przy wsparciu Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce/ Europejskiego Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.