Przetestuj się bezpłatnie w Fundacji Avalon na HIV, HCV i kiłę!
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Europejski Tydzień Testowania, czyli kampania profilaktyczna, mająca na celu poszerzenie świadomości i dostępu do testów na HIV i HCV, wystartowała 20 listopada.
Jak podaje Fundacja Edukacji Społecznej z ostatnich badań wynika, że tylko 10% Polaków i Polek zrobiło test w kierunku HIV. Szacuje się, że w Polsce ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia! To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Takie statystyki to efekt między innymi braku świadomości Polaków i Polek dotyczący przebiegu zakażenia HIV, a tym samym lęku przed AIDS.
HIV, HCV, a także inne infekcje przenoszone drogą płciową mogą nie dawać żadnych widocznych oznak. Do zakażenia może dojść u każdej aktywnie seksualnie osoby, niezależnie od jej wieku, orientacji, płci czy stopnia sprawności. Niektóre z infekcji przenoszone są też drogami innymi niż kontakty seksualne. Regularne wykonywanie testów przesiewowych jest działaniem profilaktycznym, z którego powinni korzystać wszyscy, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Jak wynika z badania „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” zrealizowanego przez Fundację Avalon to właśnie osoby z niepełnosprawnościami częściej wykluczane są ze sfery związanej z dbaniem o siebie, edukacją seksualną czy profilaktyką zdrowotną. Dodatkowe utrudnienia w dostępie do tych obszarów wynikają np. zależności od osób trzecich - rodziny czy asystentów, a także braku dostosowań architektonicznych w placówkach.
Fundacja Avalon wraz z Fundacją Edukacji Społecznej zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do bezpłatnych badań 5 grudnia, w godzinach 13-17, w siedzibie Fundacji Avalon przy ulicy Domaniewskiej 50A. Cała procedura jest bardzo prosta i trwa około 20 minut. Wyniki testu są dostępne zaraz po jego wykonaniu. Siedziba Fundacji Avalon jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Regularne badania to dbanie nie tylko o własne zdrowie, ale też swoich bliskich! Wcześnie wykryte zakażenie i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na zminimalizowanie lub całkowite zniwelowanie powikłań zdrowotnych. Dlatego profilaktyka i regularne wykonywanie badań przesiewowych są niezwykle ważne!
Projekt FES jest realizowany przy wsparciu Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce/ Europejskiego Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.