Pytanie na lato: jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę?
Agencja Face it!
Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
j.gniadzik@agencjafaceit.pl
+48 510 189 848
https://agencjafaceit.pl/
Lato w pełni, zapraszamy więc na cykl pt. „Pytanie na lato”, w ramach którego będziemy przedstawiać informacje i różnorodne ciekawostki związane z wpływem słońca na organizm człowieka. Eksperci z Polskiego Związku Solaryjnego: Dominik Wrzos i Paweł Grabowski będą wyjaśniać zjawiska, rozwiewać wątpliwości i ujawniać fakty, które warto poznać, by bezpiecznie korzystać z letniego słońca. Dziś nasi eksperci odpowiedzą na pytanie, jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę.
Czym jest fototyp skóry?
Dominik Wrzos z Polskiego Związku Solaryjego opowiada – w dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że fototyp określa typ naszej karnacji, a także informuje o wrażliwości i podatności naszej skóry na opalanie lub na oparzenia słoneczne. To od rodzaju fototypu zależy poziom produkcji melaniny – pigmentu w organizmie człowieka odpowiadającego za barwę skóry, koloru oczu oraz włosów. Głównym zadaniem tego barwnika jest osłona komórek skóry przed rakotwórczym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.
Zgodnie z klasyfikacją amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatrick, który w 1975 r. przeprowadził badania, dotyczące wpływu słońca na organizm człowieka, wyróżniamy sześć fototypów skóry, z których trzy występują powszechnie u mieszkańców Polski (fototyp czwarty występuje rzadk, a częściej spotykany jest na południu Europy). Warto przedstawić teraz cechy każdego z nich.
Fototyp 1 – celtycki
- skóra jasna / blada / o odcieniu różowym
- skóra skłonna do podrażnień, narażona na zaczerwienienia
- włosy jasny blond / rude
- oczy jasnoniebieskie / piwne / zielone
- duża ilość piegów
- niewielka ilość melaniny w skórze
Osoby posiadające ten fototyp łatwo ulegają słonecznym poparzeniom, a ich skóra nie zbrązowieje, czyli właściwie jest niezdolna do opalania.
Zalecenia:
- unikanie słońca
- używanie kremów z filtrem SPF 50+
- unikanie solariów
Fototyp 2 - północnoeuropejski
- skóra jasna o odcieniu mlecznym
- oczy zielone / niebieskie /piwne
- włosy blond, lub jasnobrązowe
- Skłonność do występowania piegów
U osób z fototypem nr 2 występuje duża skłonność do oparzeń oraz szansa na niewielką opaleniznę.
Osoby o tym fototypie muszą ostrożnie korzystać ze słońca a na brązowienie skóry muszą poczekać dłuższy czas.
Zalecenia:
- używanie kremów z filtrem SPF 50, a minimum SPF 30
- ostrożne korzystanie ze słońca i solariów (minimalny czas seansu)
Fototyp 3 - środkowoeuropejski
- lekko śniada karnacja
- oczy szare lub piwne
- włosy ciemny blond lub brązowe
- rzadko występujące piegi
Reprezentanci fototypu nr 3 opalają się bez trudu, a ich skóra pod wpływem słońca przybiera stosunkowo ciemny, brązowy lub oliwkowy odcień.
Zalecenia:
- używanie kremu z filtrem SPF 30 lub SPF 20
- możliwość regularnego korzystanie z solariów, ale uwaga: przy pierwszym seansie zaleca się ograniczenie do minimalnego czasu w celu sprawdzenia reakcji skóry
- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce
Fototyp 4 - południowoeuropejski
- śniada karnacja
- oczy ciemnobrązowe
- brak skłonności do piegów
- wysoka odporność własna na poparzenia
Zalecenia:
- nawet nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry
- używanie kremu z filtrem SPF 4-8
- możliwość korzystania z solarium bez ograniczeń, według zaleceń obsługi solarium
Po co znać swój fototyp?
Paweł Grabowski z Polskiego Związku Solaryjnego wyjaśnia – ekspozycja ciała na słońce niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu: m.in.: poprawia samopoczucie, powoduje wzrost poziomu witaminy D3 oraz przynosi ulgę w walce z bólami reumatycznymi. Trzeba jednak używać słońca z umiarem. Co to znaczy? Poziom umiaru nie jest taki sam dla wszystkich. Inaczej może korzystać ze słońca osoba o śniadej karnacji, a inaczej o bardzo jasnej. Znając swój fototyp skóry, będziemy w stanie lepiej ochronić się przed słońcem, a także przewidzieć reakcję naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Będziemy też wiedzieć, jaką wybrać strategię przygotowawczą do sezonu letniego, jak dobrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny oraz jak często i długo korzystać z takich rozwiązań jak solaria.
PZS. Polski Związek Solaryjny to organizacja działająca na rzecz polskich solariów, ochrony ich interesów oraz wprowadzenia regulacji, podnoszących jakość usług. Związek dąży do wdrożenia jasnej regulacji prawnej oraz sytuacji, by każde łóżko solaryjne w kraju spełniało wymogi bezpieczeństwa. Pozostałe cele statutowe związku to m.in. poprawa wizerunku branży solaryjnej poprzez wdrażanie programów edukacyjnych i informacyjnych, integracja wewnętrzna branży solaryjnej na terenie Polski oraz ochrona praw pracodawców tego sektora.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.