Rejestracja Dawców Szpiku DKMS w Galerii Krakowskiej
PR Inspiration
Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
agnieszka.kurczych|prinspiration.pl| |agnieszka.kurczych|prinspiration.pl
507 108 984
www.prinspiration.pl
Pomaganie nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla większości chorych przeszczep szpiku lub komórek macierzystych to jedyna szansa na dalsze życie. 29 lutego w Galerii Krakowskiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS. Celem akcji będzie znalezienie Dawcy dla małej Madzi i innych potrzebujących pacjentów.
Kto może zostać Dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę: polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do możliwości dokonania przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Takie akcje mają ogromne społeczne znaczenie, gdyż uświadamiają, jak wiele osób wśród nas potrzebuje przeszczepu szpiku. Możemy zwiększyć ich szansę na wyleczenie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców, do czego gorąco zachęcam – mówi Jarosław Szymczak dyrektor Galerii Krakowskiej. Rejestracja odbędzie się 29 lutego w Galerii Krakowskiej na poziomie -1 w Hali Europejskiej.
Akcja ma na celu znalezienie dawcy szpiku dla potrzebujących pacjentów, między innymi dla małej Madzi Małyniuk. Dziewczynka ma 6 lat i jest uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej. Już raz wygrała walkę z ostrą białaczką limfoblastyczną, jednak po dwóch latach choroba powróciła. Dotychczas w Krakowie odbyło się 412 akcji, podczas których zarejestrowało się ponad 41 tysięcy potencjalnych Dawców. Wśród nich są już 264 osoby, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym.
Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku lub komórek macierzystych odbędzie się 29 lutego w godzinach 9:00-22:00 w Galerii Krakowskiej. Rejestracja nic nie kosztuje, a pomóc może każdy. Jeden gest może uratować ludzkie życie.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.