Rejestracja Dawców Szpiku DKMS w Galerii Krakowskiej
PR Inspiration
Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
agnieszka.kurczych|prinspiration.pl| |agnieszka.kurczych|prinspiration.pl
507 108 984
www.prinspiration.pl
Pomaganie nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla większości chorych przeszczep szpiku lub komórek macierzystych to jedyna szansa na dalsze życie. 29 lutego w Galerii Krakowskiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS. Celem akcji będzie znalezienie Dawcy dla małej Madzi i innych potrzebujących pacjentów.
Kto może zostać Dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę: polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do możliwości dokonania przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Takie akcje mają ogromne społeczne znaczenie, gdyż uświadamiają, jak wiele osób wśród nas potrzebuje przeszczepu szpiku. Możemy zwiększyć ich szansę na wyleczenie rejestrując się w bazie potencjalnych Dawców, do czego gorąco zachęcam – mówi Jarosław Szymczak dyrektor Galerii Krakowskiej. Rejestracja odbędzie się 29 lutego w Galerii Krakowskiej na poziomie -1 w Hali Europejskiej.
Akcja ma na celu znalezienie dawcy szpiku dla potrzebujących pacjentów, między innymi dla małej Madzi Małyniuk. Dziewczynka ma 6 lat i jest uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej. Już raz wygrała walkę z ostrą białaczką limfoblastyczną, jednak po dwóch latach choroba powróciła. Dotychczas w Krakowie odbyło się 412 akcji, podczas których zarejestrowało się ponad 41 tysięcy potencjalnych Dawców. Wśród nich są już 264 osoby, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym.
Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku lub komórek macierzystych odbędzie się 29 lutego w godzinach 9:00-22:00 w Galerii Krakowskiej. Rejestracja nic nie kosztuje, a pomóc może każdy. Jeden gest może uratować ludzkie życie.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.