Rozstrzygnięcie konkursu Pozytywnie Otwarci 2023
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Niemal 300 tysięcy złotych przekaże Gilead Sciences laureatom konkursu Pozytywnie Otwarci. Za te pieniądze zrealizowanych zostanie w 2024 roku 10 projektów związanych z testowaniem w kierunku HIV i edukowaniem o profilaktyce wirusa. Wolontariuszy i edukatorów zobaczymy na największych polskich koncertach, ale też na bardziej kameralnych wydarzeniach rozrywkowych, jak również podczas juwenaliów. Nie zabraknie innowacyjnych działań, jak m.in. gra miejska czy wirtualna poradnia HIV. Wszystko po to, by powstrzymać niepokojący trend wzrostowy w liczbie nowo wykrywanych zakażeń tym wirusem w Polsce.
Kapituła konkursu Pozytywnie Otwarci w składzie dr Regina Podlasin, prof. Ewa Siwak, prof. Mariusz Gujski, Janusz Michalak, Paweł Mierzejewski oraz ks. Arkadiusz Nowak wybrała laureatów tegorocznej edycji. Granty otrzymają następujące organizacje (kolejność alfabetyczna):
- Fundacja Edukacji Społecznej za projekt „Pozytywne Życie - działania na rzecz wsparcia osób żyjących z HIV”,
- Fundacja Parasol za projekt „Małomiasteczkowy”,
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland za projekt „Tramwaj zwany pożądaniem”,
- Stowarzyszenie Faros za projekt „TestFEST – szybkie testowanie w kierunku HIV, HCV i kiły w strefie NGO na Open’Erze 2024”,
- Stowarzyszenie Podwale Siedem za projekt „Wirtualna poradnia „Ty, to tu!" - edukacja, profilaktyka, wsparcie”,
- Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” za projekt „Życie nadal jest fajne”,
- Stowarzyszenie Youth Human Impact za projekt „Gra o życie”,
- Towarzystwo Rozwoju Rodziny oddział w Zielonej Górze za projekt „Akcja Miłość, młodość, odpowiedzialność - działania edukacyjno-profilaktyczne i diagnostyczne dotyczące zakażeń HIV, HCV i kiły”,
- Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w tęczy” za projekt „Nie bądź tępy!”,
- Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie za projekt „Motanka”.
Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.