Komunikaty PR

Samotność problemem ludzi młodych

2020-01-24  |  01:00
Biuro prasowe

Kiedy pytasz kogoś „jak się masz?”, czy to naprawdę zaproszenie do prawdziwej rozmowy, czy tylko grzeczny, powierzchowny gest? Czy zamiast publikować życzenia na Facebooku, osobiście dzwonisz do przyjaciółki lub przyjaciela, aby życzyć „wszystkiego najlepszego z okazji urodzin”? Jak często dodajesz do swojej listy rzeczy do zrobienia w pracy punkt: „porozmawiać z kolegą/koleżanką”?

 

Żyjemy w najbardziej technologicznie skomunikowanym czasie w historii cywilizacji, jednak problem samotności podwoił się od lat 80. ubiegłego wieku.[1] Samotność wkrada się w nasze codzienne życie - jest ukryta, nieoczekiwana i będzie miała realny wpływ na nasze samopoczucie, jeśli zostanie zignorowana.

 

Kilkadziesiąt lat badań przeprowadzonych na całym świecie ujawniło, że samotność jest „rosnącą epidemią zdrowotną”[2], a brak więzi społecznych ma duży wpływ na zdrowie emocjonalne i długość życia[3]. Wskaźniki samotności podwoiły się i wydaje się, że pokolenie milenialsów oraz Z to grupy najbardziej dotknięte ukrytą samotnością.[4] W Polsce już prawie co druga osoba ma poczucie samotności5.

 

Marka Lipton przeprowadziła ogólnoświatowe badanie, które ujawnia główne przyczyny poczucia samotności u ludzi młodych. Wśród badanych powyżej 18 roku życia - aż w 9 krajach - jednymi z przyczyn izolacji są: lęk przed osądem w kwestiach społecznych oraz brak czasu ze względu na wyzwania stawiane przez współczesność. Jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, że poszukuje towarzystwa, a co piąty, że brakuje im go.

 

Oprócz  wspomnianych przeszkód na drodze budowania prawdziwych relacji, ogromną rolę odgrywa również jakość komunikowania się. Badania pokazują, że 45% Polaków uważa, że więzi międzyludzkie są powierzchowne5. Barierę może również stanowić niemówienie tego co się naprawdę czuje i myśli (68%) oraz skupienie się wyłącznie na pozytywnych aspektach życia (63%), omijając te bardziej skomplikowane5.

 

Nie tak dawno problem samotności kojarzony był wyłącznie z osobami starszymi, dziś niestety dotyczy również osób w młodym wieku, szczególnie 18-35 lat. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość tego, jak poważne problemy fizyczne i emocjonalne powoduje przewlekła samotność. W kwestii samotności powinniśmy dokonać znaczącej zmiany w jej rozumieniu, zachęcić ludzi do aktywnego poszukiwania autentycznych, głębokich realcji w ramach codziennego funkcjonowania – powiedział Dr Guy Winch, psycholog od lat badający problem samotności.

Badanie Liptona podkreśla również pozytywny wpływ autentycznych relacji na samopoczucie. Aż 82% Polaków twierdzi, że czuje się zdecydowanie lepiej mając prawdziwe relacje z innymi5. Dokładnie tyle samo naszych rodaków, bo aż 82% twierdzi, że to właśnie spotkanie przy herbacie pozwala zwalczać poczucie samotności5.

Lipton to marka o ludziach i dla ludzi. To marka, dla której relacje między nimi zawsze były ważne. Spotkanie przy herbacie jest jednym z ulubionych sposobów na budowanie relacji. W tym celu Lipton uruchamia akcję #kwadransnarozmowe, aby zwrócić uwagę na globalny problem jakim jest ukryta samotność. Projekt ma na celu zachęcić ludzi do tworzenia prawdziwych, głębokich relacji między sobą każdego dnia. Wiemy, że to nie jest łatwe i życie może nam czasem w tym przeszkadzać. Dlatego zapraszamy Cię do podjęcia prostego wyzwania.

Dodaj rozmowę przy herbacie z kimś kogo lubisz do listy zadań. Spotykaj się codziennie z kimś na autentycznej rozmowie przy herbacie. Wystarczy 15 minut prawdziwej rozmowy dziennie przez 7 dni, by poczuć się lepiej. A potem postaraj się, żeby weszło Ci to w nawyk i żyj szczęśliwiej!

 


[1] Dr Vivek Murthy, in a 2017 article in Harvard Business Review: https://boston.cbslocal.com/2018/06/21/loneliness-rises-health-epidemic/

[2] Dr. Vivek Murthy, in a 2017 article in Harvard Business Review: https://boston.cbslocal.com/2018/06/21/loneliness-rises-health-epidemic/

[3] Guy Winch (2014) Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure, and Other Everyday Hurts. Plume.

[4]  Who feels lonely? The results of the world’s largest loneliness study https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/2yzhfv4DvqVp5nZyxBD8G23/who-feels-lonely-the-results-ofthe-world-s-largest-loneliness-study

5  Międzynarodowe badanie ilościowe, na zlecenie Unilever, ResearchNow: październik 2018, próba 2000 Polaków

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 11:42

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi hormonalnej, dobrego samopoczucia psychicznego czy detoksykacji organizmu.
Zdrowie Alkoholizm – znaczenie przyczyn i samoregulacji
2024-04-19 | 01:00

Alkoholizm – znaczenie przyczyn i samoregulacji

15 kwietnia cały zachodni świat obchodzi Dzień Trzeźwości. Jest to przede wszystkim święto skupiające naszą uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem, trawiącym w ogromnym stopniu
Zdrowie Zadbaj o swoje zdrowie! Skorzystaj z darmowych badań profilaktycznych
2024-04-18 | 18:00

Zadbaj o swoje zdrowie! Skorzystaj z darmowych badań profilaktycznych

Kiedy ostatnio raz mierzyłeś poziom glukozy lub ciśnienia? Wiesz, ile masz w organizmie wody, a ile tkanki tłuszczowej? Poszukujesz porad dotyczących zdrowego żywienia? Chcesz się nauczyć

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.