Sobotnia zbiórka krwi przed Atrium Kasztanowa
Oddając krew, ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiej osobie. Atrium Kasztanowa wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu zachęcają do aktywnego udziału w akcji oddawania krwi. Tym najcenniejszym darem mieszkańcy Piły będą mogli podzielić się już w sobotę, 30 lipca, oddając krew w krwiobusie, który stanie na parkingu przed centrum handlowym.
Choć medycyna poczyniła ogromne postępy, jak dotąd nie udało się wytworzyć preparatu, który w pełni zastąpiłby ludzką krew. Jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Organizując cykliczne akcje oddawania krwi, możemy sprawić, że ten ratujący życie dar będzie dostępny dla wielu osób.
Doskonałą okazją do wsparcia osób potrzebujących będzie sobotnia zbiórka krwi, zorganizowana przed Atrium Kasztanowa. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć akcję, będą mogli to uczynić 30 lipca. W tym dniu krwiobus stanie na placu przed centrum handlowym (przy wejściu głównym, od strony ul. Kossaka). Akcja krwiodawstwa przeprowadzona będzie w godz. 9.30 - 14.30. Wydarzenie odbędzie się przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych.
– Krew jest lekiem ratującym ludzkie życie, a jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek. W ramach sobotniej akcji chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest bezinteresowna pomoc wobec osób, które z różnych przyczyn losowych potrzebują krwi oraz popularyzować krwiodawstwo wśród mieszkańców naszego regionu. Dlatego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w naszej zbiórce– mówi Marta Borsukiewicz, dyrektor Atrium Kasztanowa.
Cykliczne zbiórki krwi to jedno z działań pilskiego centrum handlowego w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020-2025.
Więcej informacji na stronie: https://atrium-kasztanowa.pl/.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.