Światło dzienne w szkołach - dlaczego jest tak ważne?
Pomóc w tym mogą odpowiednie świetliki modułowe VELUX Commercial - tak jak miało to miejsce w szkole zawodowej w Peder Lykke w Danii.
Wpływ warunków oświetleniowych na dzieci i młodzież
Oświetlenie ma ogromny wpływ na samopoczucie, co przekłada się także na skupienie i efektywność wykonywanych zadań. Nieodpowiednie światło, szczególnie sztuczne o zbyt małej mocy lub niewłaściwej barwie, negatywnie wpływa na procesy psychologiczne - może wpływać na zwiększone uczucie senności, zmniejszoną koncentrację, a nawet wywoływać frustrację. Do tego nieodpowiednie światło może pogarszać jakość widzenia i pogłębiać wady wzroku.
Naturalne światło ma z kolei wiele zalet. Jeśli do pomieszczeń napływa odpowiednia jego ilość, to potrafi wpływać na wiele aspektów, w tym na produktywność - badania pokazują, że przy naturalnym doświetleniu efektywność wzrasta nawet o 15%! Dopływ naturalnego światła jest ważny przez cały rok, ale szczególne znaczenie ma w okresie jesiennym i zimowym, kiedy dni są coraz krótsze. Naturalne światło pozwala organizmowi produkować więcej witaminy D, co przekłada się także na zwiększoną odporność.
Świetliki dachowe w szkole Peder Lykke w Kopenhadze i ich wpływ na jakość nauki
Coraz więcej placówek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dostęp do naturalnego światła i wentylacji. Przykładem placówki, która w ostatnim czasie zdecydowała się na korzystne zmiany, jest duńska szkoła Peder Lykke. W budynku odbył się kompleksowy remont, który obejmował m.in. wymianę 68 istniejących już świetlików na nowe podwójne świetliki modułowe od VELUX Commercial – zamontowano ich łącznie 184.
Rozwiązanie zostało rozszerzone także o system wentylacji i rolet, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też pozwalają kontrolować dostęp światła.
- Jest wiele pozytywnych aspektów dotyczących tego projektu renowacji, ale oczywiście teraz jest to światło dzienne. Naprawdę potrzebowaliśmy świetlików, ponieważ nie mamy wielu okien wychodzących na ulice i place zabaw. Świetliki są koniecznością i szybko dostarczają świeżego powietrza. Szkoła stała się o wiele przyjemniejszym miejscem dla wszystkich - mówi Anders Munk, nauczyciel w szkole Peder Lykke.
Warto także wspomnieć o tym, że całość odbyła się bez konieczności przerw w nauce i zakłócania codziennego działania placówki. Świetliki były prefabrykowane poza placem budowy, dzięki czemu znacznie skrócono czas montażu, a pojedyncze moduły były instalowane w zaledwie 15 minut.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.