Komunikaty PR

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom – na pomoc uchodźcom

2021-07-21  |  06:30
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl

Odpowiadając na tragiczne statystyki przypadków utonięć na świecie, Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom (World Drowning Prevention Day), obchodzony 25 lipca, w tym roku po raz pierwszy w historii. Tym tragiczniejszy, że tysiące śmierci na wodzie to wynik celowego uniemożliwiania ratowania życia uchodźców przez rządy niechętne do udzielania pomocy.

W 2019 roku na całym świecie utonęło ponad 236 tysięcy osób, stanowiąc trzecią najczęstszą przyczynę nieumyślnych zgonów. Ponad 90% utonięć miało miejsce w krajach ubogich i rozwijających się. Wśród ofiar największą grupę stanowiły dzieci do 4 roku życia. Tylko w pierwszych 6 miesiącach 2021 r., na Morzu Śródziemnym utonęło 1146 osób – dwukrotnie więcej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Wśród nich w większości uchodźcy z Libii, uciekający przed przemocą i naruszeniami praw człowieka w swoim kraju.

Sześć lat temu byliśmy świadkami kryzysu migracyjnego, który za sprawą mediów przez wiele miesięcy pokazywał nam, jak ogromnym ryzykiem jest przeprawa przez morze. Według danych UNHCR do wybrzeży Włoch, Grecji i Hiszpanii dopłynęło wówczas ponad milion osób. Utonęły 4 tysiące. Obrazy przepełnionych pontonów codziennie docierały do nas z odbiorników telewizyjnych, pokazując warunki, w jakich tysiące ludzi pokonywały Morze Śródziemne. Po raz kolejny otwarta woda odegrała ogromną rolę w poszukiwaniu bezpieczeństwa, sama stanowiąc największe zagrożenie dla ludzi.

- Wśród czynników wpływających na liczbę utonięć znajdziemy nie tylko tsunami, cyklony i powodzie, które jednorazowo odbierają życie setkom osób. Zmiany klimatyczne powodują, że ludzie migrują w poszukiwaniu schronienia, niestety często zmuszając ich do osiadania w miejscach wysokiego ryzyka, zagrożonych corocznymi powodziami. W miejscu, w którym dorastali, znali naturalny cykl hydrologiczny, natomiast trafiając na nowy teren muszą tą wiedzę zdobywać od nowa. Dochodzą także ofiary transportu wodnego, które korzystają z prowizorycznych, przeładowanych łódek, na których nie ma ani jednej kamizelki ratunkowej, które same były wcześniej szalupami, a nie samodzielnymi statkami. Nawet dobry pływak nie ma szans dotrzeć do brzegu, mając za przeciwnika wzburzone morze – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Tragiczne statystyki utonięć wynikają często z systemowych zaniedbań związanych ze zmianami klimatu. Migracja na tereny nieprzystosowane do przetrwania katastrof naturalnych i powracające powodzie, występujące na przemian z okresami suszy, prowadzą do tragedii. Niestabilna sytuacja polityczna i społeczna uniemożliwiają skuteczne wdrażanie programów edukacyjnych, które pozwoliłyby nauczyć wykrywania zbliżającego się zagrożenia przybyszy, którzy nie znają jeszcze specyfiki danego terenu.

Ustanowienie przez WHO specjalnego święta poświęconego zapobieganiu utonięciom ma na celu promowanie bezpieczeństwa na wodzie. Działania zmierzające do zmniejszenia liczby utonięć to nie tylko zabezpieczanie studni i odgradzanie stawów i jezior. Podczas opracowywania krajowej strategii bezpieczeństwa wodnego uwzględniane są również lekcje pływania i bezpieczeństwa w wodzie, zapewnienie opieki środowiskowej dla najmłodszych dzieci, planowanie i wdrożenie systemów wczesnego ostrzegania na wypadek klęsk żywiołowych i wiele innych.

Wesprzyj Polską Misję Medyczną:

· przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 11:42

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi hormonalnej, dobrego samopoczucia psychicznego czy detoksykacji organizmu.
Zdrowie Alkoholizm – znaczenie przyczyn i samoregulacji
2024-04-19 | 01:00

Alkoholizm – znaczenie przyczyn i samoregulacji

15 kwietnia cały zachodni świat obchodzi Dzień Trzeźwości. Jest to przede wszystkim święto skupiające naszą uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem, trawiącym w ogromnym stopniu
Zdrowie Zadbaj o swoje zdrowie! Skorzystaj z darmowych badań profilaktycznych
2024-04-18 | 18:00

Zadbaj o swoje zdrowie! Skorzystaj z darmowych badań profilaktycznych

Kiedy ostatnio raz mierzyłeś poziom glukozy lub ciśnienia? Wiesz, ile masz w organizmie wody, a ile tkanki tłuszczowej? Poszukujesz porad dotyczących zdrowego żywienia? Chcesz się nauczyć

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.