W Smolnikach pod Suwałkami powstanie kolejny ośrodek dla osób z zaburzeniami psy
Władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach tworzą kolejny ośrodek leczenia zaburzeń psychicznych. Pomoc znajdą tam również osoby, które psychicznie nie poradziły sobie z pandemią. Placówka powstanie w budynku byłej szkoły w Smolnikach. Koszt tej inwestycji to blisko 10 milionów złotych.
16 lipca w suwalskim szpitalu psychiatrycznym została podpisana umowa dotacyjna. W spotkaniu wzięli udział Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.
- Jest to szczególny dzień w historii suwalskiego szpitala psychiatrycznego. Dzięki władzom województwa podlaskiego udało się uzyskać środki na remont i przebudowę budynku po byłej szkole w Smolnikach. Obiekt został nam przekazany w 2013 roku, jednak do tej pory nie dysponowaliśmy środkami pieniężnymi. W nowo powstającym ośrodku zamierzamy uruchomić psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową. Przebudowa jest zaplanowana na dwa lata – mówiła Bożena Łapińska, szefowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.
Środki na inwestycję w Smolnikach pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego - to 7, 4 mln zł.
- Całość inwestycji została oszacowana na blisko 10 milionów złotych. Brakująca część pochodzi z budżetu województwa. W ramach inwestycji budynek będzie całkowicie przebudowany i dostosowany do potrzeb ośrodka terapeutycznego, zostaną zakupione sprzęty medyczne i informatyczne oraz meble – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Smolniki to niewielka miejscowość oddalona o 18 kilometrów od Suwałk. Szpital psychiatryczny w Suwałkach, któremu placówka będzie podległa, ma już pozwolenie na budowę i wszystkie niezbędne dokumenty. W najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo.
ZDJĘCIA pochodzą z portalu WROTA PODLASIA

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.