Komunikaty PR

W Smolnikach pod Suwałkami powstanie kolejny ośrodek dla osób z zaburzeniami psy

2021-07-16  |  01:00
Biuro prasowe

Władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach tworzą kolejny ośrodek leczenia zaburzeń psychicznych. Pomoc znajdą tam również osoby, które psychicznie nie poradziły sobie z pandemią. Placówka powstanie w budynku byłej szkoły w Smolnikach. Koszt tej inwestycji to blisko 10 milionów złotych.

16 lipca w suwalskim szpitalu psychiatrycznym została podpisana umowa dotacyjna. W spotkaniu wzięli udział Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

- Jest to szczególny dzień w historii suwalskiego szpitala psychiatrycznego. Dzięki władzom województwa podlaskiego udało się uzyskać środki na remont i przebudowę budynku po byłej szkole w Smolnikach. Obiekt został nam przekazany w 2013 roku, jednak do tej pory nie dysponowaliśmy środkami pieniężnymi. W nowo powstającym ośrodku zamierzamy uruchomić psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową. Przebudowa jest zaplanowana na dwa lata – mówiła Bożena Łapińska, szefowa szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.
Środki na inwestycję w Smolnikach pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego - to 7, 4 mln zł.
- Całość inwestycji została oszacowana na blisko 10 milionów złotych. Brakująca część pochodzi z budżetu województwa. W ramach inwestycji budynek będzie całkowicie przebudowany i dostosowany do potrzeb ośrodka terapeutycznego, zostaną zakupione sprzęty medyczne i informatyczne oraz meble – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Smolniki to niewielka miejscowość oddalona o 18 kilometrów od Suwałk. Szpital psychiatryczny w Suwałkach, któremu placówka będzie podległa, ma już pozwolenie na budowę i wszystkie niezbędne dokumenty. W najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo.
ZDJĘCIA pochodzą z portalu WROTA PODLASIA

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym? Biuro prasowe
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację
Zdrowie Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce
2024-09-24 | 15:30

Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce

Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw,
Zdrowie Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku
2024-09-24 | 13:00

Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku

Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Handel

Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników

Ponad 12,5 mln gospodarstw na świecie, w większości małych do 5 ha, uprawia kawowce. Chociaż ceny kawy na światowych rynkach od wielu miesięcy pną się w górę, nie przekłada się to na wyższe zyski dla rolników. Ich problemem jest nie tylko marginalizacja w łańcuchach dostaw, lecz również dynamicznie rosnące koszty produkcji i zmiany klimatu, np. przedłużające się susze – przypominają eksperci Fundacji Fairtrade Polska z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który przypada 29 września.

Gwiazdy

Magda Bereda: Udział w „Tańcu z gwiazdami” to był ciężki czas. Nie mam do nikogo żadnego żalu za oceny, choć czasami były za bardzo krytyczne

Wokalistka brała udział w „Tańcu z gwiazdami” pięć lat temu. Niemal w każdym odcinku jej popisy taneczne były krytykowane przez internautów i surowo oceniane przez jurorów. Ona jednak dzielnie stawiała czoła wszelkim przeciwnościom i zrobiła wszystko, by przy wsparciu Kamila Kuroczki zajść jak najdalej. Dziś Magda Bereda ze wzruszeniem wspomina tamte chwile i jak podkreśla, z doświadczeń zdobytych w programie wyciągnęła odpowiednie wnioski.