Komunikaty PR

Zdrowy trend na talerzu: szpinak wciąż króluje w polskich domach!

2024-04-18  |  13:00

Szpinak to nie kolejne zwyczajne zielone warzywo – to jedno z najzdrowszych superfoods na świecie, pełne witamin i składników odżywczych! Polacy cenią go głównie za walory zdrowotne, wszechstronność i łatwość przygotowania. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę FRoSTA, jeden na sześciu konsumentów jada szpinak raz w tygodniu, a aż 70% sięga po niego co najmniej raz w miesiącu. Które dania ze szpinakiem je się w Polsce najczęściej?

 

Szpinak – prosty sposób na zdrowie

W przeprowadzonej ankiecie spośród 600 osób ponad 80% respondentów jako zalety szpinaku wskazała jego uniwersalność i różnorodne możliwości wykorzystania w daniach zgodnie z upodobaniami. Co więcej, ten zielony superfood to pełnowartościowa porcja warzyw, który gości na domowym stole w wielu rodzinach. Równie chętnie włączają go do diety weganie i wegetarianie. Jak wskazało blisko ¾ ankietowanych, to zarówno zdrowy trend w żywieniu, jak i wszechstronny dodatek o neutralnym smaku, który stanowi doskonałą bazę do kulinarnych eksperymentów.

 

Szpinak na polskim stole

Do zalet szpinaku należą jego szeroka dostępność, łatwość i gotowość do użycia oraz możliwość długiego przechowywania. Prawie 1/3 uczestników badania wykorzystuje go, by urozmaicić posiłki, ponieważ jest neutralny w smaku i łatwo go doprawić według własnego uznania. Polacy najczęściej jadają szpinak w domu w ciągu tygodnia (71%) w ramach obiadu (84%) lub kolacji (37%). Wśród potraw króluje makaron z sosem szpinakowym oraz potrawy nadziewane szpinakiem. Farsz przygotowany na bazie szpinaku to doskonały sposób na smaczną przekąskę – 1/5 badanych wykorzystuje go na różne okazje czy spotkania towarzyskie. Nie brakuje także okazji do łamania schematów i przygotowywania ciast lub deserów z wykorzystaniem tego wszechstronnego warzywa. Świetnym przykładem są muffinki szpinakowe lub ciasto „Leśny mech”. To sprawia, że coraz więcej osób włącza szpinak do swojego jadłospisu w różnych postaciach.  

 

Wygoda i nieskończone możliwości

Szpinak to produkt uniwersalny, który w prosty sposób można dopasować do własnych preferencji. Około 70% konsumentów, którzy sięgają po szpinak mrożony, jako alternatywę wybiera również świeże liście, z których przygotowują przede wszystkim sałatki i smoothie. Choć jest lubiany przez wielu, niemal co piąty badany nie jada szpinaku, ponieważ wciąż nie ma pewności, jak go przygotować.

FRoSTA, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, oferuje szpinak mrożony w liściach, siekany, ale także doprawiony z sosem śmietankowym. Różnorodne warianty są wykorzystywane jako podstawa dania w formie kremowego sosu, warzywnego nadzienia lub farszu do naleśników i pierogów, a także jako idealny dodatek podkreślający smak mięsa, ryby czy warzywnych zapiekanek. Popularnością cieszą się także tarty z farszem szpinakowym, zielone witaminowe koktajle oraz produkty mączne, jak kluski czy kopytka na bazie szpinaku. Jednak jego zastosowanie nie kończy się wyłącznie na daniach obiadowych. Szpinak świetnie uzupełni wytrawne śniadania oraz przekąski – od gofrów, omletów, jajecznicy czy smoothie, aż po kanapki i wrapy, w których może być zarówno pastą lub samodzielnym dodatkiem.

Jak wynika z badania FRoSTY, popularność szpinaku wśród Polaków rośnie, a konsumenci doceniają jego liczne zalety – od smaku, po łatwość przygotowania. Zielone liście to źródło wartości odżywczych i prozdrowotnych, a także niezliczone możliwości kulinarne. Marka FRoSTA z przyjemnością będzie towarzyszyć konsumentom w odkrywaniu wszechstronności szpinaku i przygotowywaniu pożywnych, wartościowych posiłków.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 600 osób w dniach 01-08.02.2024. Próba była kwotowa ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości i preferowane marki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.