Życie jest fajne. Również życie z HIV
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Jak oszacować ryzyko zakażenia HIV? Najprościej – na stronie przygotowanej przez Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”: https://swwaids.org/zycie-nadal-jest-fajne/. Wystarczy wypełnić ankietę na temat tego, co nam się przydarzyło – i zaraz jest wynik. Jeśli trzeba, wraz z sugestią wizyty w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i rozmowy z doradcą ds. HIV/AIDS połączonej z testem na HIV. Strona to część projektu pod nazwą „Życie nadal jest fajne”, finansowanego ze środków przyznanych w konkursie Pozytywnie Otwarci. Celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat profilaktyki i terapii HIV oraz życia z wirusem. Co, oprócz ankiety szacującej ryzyko zakażenia, składa się na ten projekt? M.in. filmy na temat profilaktyki HIV, a także dobrego życia po diagnozie, rolki i shorty.
W 2023 roku niemal 3 tysiące osób dowiedziało się w Polsce o swoim zakażeniu HIV. Ile z tych osób nie było świadomych, że ich zachowanie niesie takie zagrożenie? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Utarło się, że najbardziej zagrożone zakażeniem HIV są osoby młode oraz przedstawiciele grupy MSM. Tymczasem w ubiegłym roku najczęściej pozytywny wynik testu na HIV otrzymywały osoby w wieku 30-39 lat, a deklarowana droga zakażenia to w ponad 1/3 kontakty heteroseksualne.
Jak mówi Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”: „Sądzimy, że HIV nam nie zagraża i dlatego się nie badamy. To błąd. Nasz projekt ma zachęcić do testów i pokazać, że życie z HIV to nadal normalne życie. Może być aktywne, rodzinne. Będziemy pokazywać, że żyjąc z HIV, można mieć męża, żonę, zdrowe dzieci.”
Jednak życie z HIV może być normalne pod warunkiem, że osoba seropozytywna jest pod opieką lekarza i przyjmuje leki. Dlatego na stronie internetowej z ankietą oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami (https://www.facebook.com/stowarzyszeniebzn/) znajdą się informacje, jak i gdzie się leczyć. Warto zajrzeć na stronę oraz na profile społecznościowe Stowarzyszenia również po to, żeby usłyszeć, co o życiu z HIV mówią same osoby HIV+ w materiałach, które będą się tam sukcesywnie pojawiać: filmach, rolkach i shortach.
„Stowarzyszenie „Bądź z nami” od lat wspiera osoby żyjące z HIV oraz działa na rzecz profilaktyki zakażeń. Jestem przekonany, że strona pozwalająca oszacować ryzyko zakażenia HIV będzie świetnym źródłem wiedzy o wirusie zarówno dla osób, które żyją z HIV, jak i tych, które chcą dowiedzieć się więcej na ten temat. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć Stowarzyszenie środkami z naszego grantu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.