Życie jest fajne. Również życie z HIV
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Jak oszacować ryzyko zakażenia HIV? Najprościej – na stronie przygotowanej przez Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”: https://swwaids.org/zycie-nadal-jest-fajne/. Wystarczy wypełnić ankietę na temat tego, co nam się przydarzyło – i zaraz jest wynik. Jeśli trzeba, wraz z sugestią wizyty w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i rozmowy z doradcą ds. HIV/AIDS połączonej z testem na HIV. Strona to część projektu pod nazwą „Życie nadal jest fajne”, finansowanego ze środków przyznanych w konkursie Pozytywnie Otwarci. Celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat profilaktyki i terapii HIV oraz życia z wirusem. Co, oprócz ankiety szacującej ryzyko zakażenia, składa się na ten projekt? M.in. filmy na temat profilaktyki HIV, a także dobrego życia po diagnozie, rolki i shorty.
W 2023 roku niemal 3 tysiące osób dowiedziało się w Polsce o swoim zakażeniu HIV. Ile z tych osób nie było świadomych, że ich zachowanie niesie takie zagrożenie? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Utarło się, że najbardziej zagrożone zakażeniem HIV są osoby młode oraz przedstawiciele grupy MSM. Tymczasem w ubiegłym roku najczęściej pozytywny wynik testu na HIV otrzymywały osoby w wieku 30-39 lat, a deklarowana droga zakażenia to w ponad 1/3 kontakty heteroseksualne.
Jak mówi Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”: „Sądzimy, że HIV nam nie zagraża i dlatego się nie badamy. To błąd. Nasz projekt ma zachęcić do testów i pokazać, że życie z HIV to nadal normalne życie. Może być aktywne, rodzinne. Będziemy pokazywać, że żyjąc z HIV, można mieć męża, żonę, zdrowe dzieci.”
Jednak życie z HIV może być normalne pod warunkiem, że osoba seropozytywna jest pod opieką lekarza i przyjmuje leki. Dlatego na stronie internetowej z ankietą oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami (https://www.facebook.com/stowarzyszeniebzn/) znajdą się informacje, jak i gdzie się leczyć. Warto zajrzeć na stronę oraz na profile społecznościowe Stowarzyszenia również po to, żeby usłyszeć, co o życiu z HIV mówią same osoby HIV+ w materiałach, które będą się tam sukcesywnie pojawiać: filmach, rolkach i shortach.
„Stowarzyszenie „Bądź z nami” od lat wspiera osoby żyjące z HIV oraz działa na rzecz profilaktyki zakażeń. Jestem przekonany, że strona pozwalająca oszacować ryzyko zakażenia HIV będzie świetnym źródłem wiedzy o wirusie zarówno dla osób, które żyją z HIV, jak i tych, które chcą dowiedzieć się więcej na ten temat. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć Stowarzyszenie środkami z naszego grantu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.