Komunikaty PR

Życie jest fajne. Również życie z HIV

2024-08-20  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 0.44 MB )

Jak oszacować ryzyko zakażenia HIV? Najprościej – na stronie przygotowanej przez Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”: https://swwaids.org/zycie-nadal-jest-fajne/. Wystarczy wypełnić ankietę na temat tego, co nam się przydarzyło – i zaraz jest wynik. Jeśli trzeba, wraz z sugestią wizyty w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i rozmowy z doradcą ds. HIV/AIDS połączonej z testem na HIV. Strona to część projektu pod nazwą „Życie nadal jest fajne”, finansowanego ze środków przyznanych w konkursie Pozytywnie Otwarci. Celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat profilaktyki i terapii HIV oraz życia z wirusem. Co, oprócz ankiety szacującej ryzyko zakażenia, składa się na ten projekt? M.in. filmy na temat profilaktyki HIV, a także dobrego życia po diagnozie, rolki i shorty.

W 2023 roku niemal 3 tysiące osób dowiedziało się w Polsce o swoim zakażeniu HIV. Ile z tych osób nie było świadomych, że ich zachowanie niesie takie zagrożenie? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Utarło się, że najbardziej zagrożone zakażeniem HIV są osoby młode oraz przedstawiciele grupy MSM. Tymczasem w ubiegłym roku najczęściej pozytywny wynik testu na HIV otrzymywały osoby w wieku 30-39 lat, a deklarowana droga zakażenia to w ponad 1/3 kontakty heteroseksualne.

Jak mówi Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”: „Sądzimy, że HIV nam nie zagraża i dlatego się nie badamy. To błąd. Nasz projekt ma zachęcić do testów i pokazać, że życie z HIV to nadal normalne życie. Może być aktywne, rodzinne. Będziemy pokazywać, że żyjąc z HIV, można mieć męża, żonę, zdrowe dzieci.”

Jednak życie z HIV może być normalne pod warunkiem, że osoba seropozytywna jest pod opieką lekarza i przyjmuje leki. Dlatego na stronie internetowej z ankietą oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami (https://www.facebook.com/stowarzyszeniebzn/) znajdą się informacje, jak i gdzie się leczyć. Warto zajrzeć na stronę oraz na profile społecznościowe Stowarzyszenia również po to, żeby usłyszeć, co o życiu z HIV mówią same osoby HIV+ w materiałach, które będą się tam sukcesywnie pojawiać: filmach, rolkach i shortach.

„Stowarzyszenie „Bądź z nami” od lat wspiera osoby żyjące z HIV oraz działa na rzecz profilaktyki zakażeń. Jestem przekonany, że strona pozwalająca oszacować ryzyko zakażenia HIV będzie świetnym źródłem wiedzy o wirusie zarówno dla osób, które żyją z HIV, jak i tych, które chcą dowiedzieć się więcej na ten temat. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć Stowarzyszenie środkami z naszego grantu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.