Zero Waste od kuchni – poznaj pomysły marki Peka
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Zarówno w Polsce jak i na świecie idea Zero Waste – ograniczania ilości odpadów, a przez to zmniejszania zanieczyszczenia środowiska – zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Rośnie liczba osób żyjących w myśl zasad 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot). Razem z marką Peka pokazujemy, jak wyposażyć kuchnię w duchu Zero Waste.
Początek nowego roku tradycyjnie sprzyja postanowieniom. Zamiast po raz kolejny obiecywać sobie, że rzucimy palenie, zaczniemy zdrowo się odżywiać, chodzić na siłownię itp., spróbujmy małymi kroczkami zrobić coś dla siebie i Ziemi. Zacznijmy żyć w zgodzie z koncepcją Zero Waste! Na początek wprowadźmy ją do kuchni, czyli tam gdzie marnuje się i wytwarza najwięcej śmieci. Co możemy zrobić?
Planujmy, nie marnujmy!
Pierwszym małym krokiem w kierunku Zero Waste będzie dokładne planowanie zakupów. Kupujmy tylko tyle jedzenia, ile jest nam potrzebne. Pomogą nam w tym wyciągi wysokie (tzw. carga), które zapewniają wygodny dostęp i pełen przegląd zgromadzonych w domowej spiżarni produktów. Jeden ruch ręki wystarczy, by stwierdzić, co oraz w jakiej ilości mamy w szafce i kiedy upływa termin przydatności do spożycia. Starajmy się nie dublować zakupów, by w ten sposób nie tracić pieniędzy i czasu, a przede wszystkim nie marnować jedzenia.
Do sklepu z własnym pojemnikiem
Kolejnym krokiem, który przybliży nas do zasady Zero Waste będzie kupowanie produktów na wagę i wsypywanie ich od razu do swojego pojemnika. Coraz więcej sklepów oferuje dziś taką możliwość. Dzięki temu ograniczamy ilość śmieci w postaci niepotrzebnych nikomu opakowań.
Niestety rezygnacja z plastikowych woreczków przekłada się na wzrost ilości pudełek i pojemników wielokrotnego użytku w naszym domu. Jak ogarnąć chaos, który tworzą w kuchennych szufladach? Tu idealnie sprawdzi się nowość od Peki – organizer SpaceFlexx , który po mistrzowsku rozprawi się z niesfornymi pudełkami. To rozwiązanie, które dopasowuje się do kształtu wszelakich pojemników, zapobiega ich przewracaniu i wypadaniu, a także zapewnia optymalny przegląd pudełek. Teraz z łatwością sięgniesz po to, którego właśnie potrzebujesz, bez marnowania czasu na szukanie. Przegródki wewnątrz systemu zostały wykonane ze specjalnego, elastycznego tworzywa, co pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń szuflad o szerokości minimum 60 cm.
Ogranicz i segreguj odpady!
A co z odpadkami, które produkujemy w naszych domach każdego dnia? Idealnym rozwiązaniem do mniejszych i większych kuchni będzie zestaw koszy. Szeroka gama oferowanych przez firmę Peka zestawów pojemników na odpady, a także oddzielnych koszy, pozwala dopasować je indywidualnie do przestrzeni, jaką dysponujemy. Najpopularniejsze pojemniki wstawiane do szuflady możemy zakupić jako gotowy zestaw lub skompletować indywidualnie według potrzeb. Do dyspozycji mamy też klasyczne wiaderka o pojemności 35, 26, 22 i 20 litrów.
Rosnąca świadomość społeczeństwa przekłada się na chęć zmian, z dnia na dzień przysparzając kolejnych zwolenników koncepcji Zero Waste. To bardzo ważne, bo nawet małymi kroczkami możemy sprawić, by wszystkim żyło się lepiej. Peka – specjalista od funkcjonalnych akcesoriów meblowych, dokłada cegiełkę, aby nie tylko ułatwić codzienne życie, ale przede wszystkim zmniejszyć liczbę marnowanych każdego dnia produktów oraz usprawnić segregację odpadów. Zamiast zastanawiać się, czy małe działania mają sens, warto zmienić nawyki już dziś. Nawet małymi, codziennymi wyborami przyczyniamy się do zmian na lepsze.
Więcej informacji na stronie: www.peka.pl.
Fot. mat. prasowe Peka

Nowe inspirujące kolory w palecie Beckers Designer Collection

Nieformalny szyk w salonie

Przejmujące wnętrza w szarości
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Gwiazdy

Andrzej Sołtysik: Moim popisowym numerem jest jajecznica – specyficzna, wyborna i wytrawna. Szkoda, że żona nie pozwala mi spędzać więcej czasu w kuchni
Dziennikarz zapewnia, że drzemie w nim spory potencjał kulinarny, niestety nie miał jeszcze okazji, by w stu procentach rozwinąć skrzydła i pokazać, na co go stać. Szansą może być więc cykl "W marcu jak w garncu", który jest jedną z wiosennych nowości „Dzień Dobry TVN”. Andrzej Sołtysik z niecierpliwością czeka na swoją kolej i ma nadzieję, że jego finezyjne dania zachwycą niejednego konesera.
Farmacja
Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.
Edukacja
Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.