Zgrab liście i wyprodukuj własną ziemię liściową!
Planując sprzątanie ogrodu z liści, warto rozważyć wykorzystanie ich do produkcji ziemi liściowej. Można ją potem stosować do spulchniania gleby czy poprawiania jej struktury. Wystarczy zgrabić liście i odpowiednio je zabezpieczyć.
Produkcja ziemi liściowej jest prosta. Można ułożyć z nich kopiec, u podstaw kładąc materiał przepuszczający wodę, i przykryć go np. żyzną ziemią. Innym sposobem jest wykorzystanie niepotrzebnych już worków z tworzywa sztucznego, które napełniamy liśćmi, zalewamy wodą, zawiązujemy i gęsto nakłuwamy. Ważna jest bowiem przepuszczalność powietrza. Powinniśmy również zadbać o utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w workach.
Pamiętajmy, że do produkcji ziemi liściowej nie powinno się używać liści z oznaką chorób i zaatakowanych przez szkodniki, a także roślin zimozielonych czy iglaków, które długo się rozkładają. Uważajmy na orzecha włoskiego, który wydziel związek hamujący rozwój innych roślin, i który spowalnia produkcję ziemi liściowej.
Chcąc skrócić proces produkcji, który może trwać 6 do 12 miesięcy, warto rozdrobnić liście, użyć dodatków np. nawozów organicznych, gnojówki z roślin cz dodać skoszoną trawę. Aby ziemia liściowa była w pełni wartościowa miesza się ją z innymi podłożami, np. żyzną ziemią i torfem. Wtedy poprawia strukturę, zwiększa pulchność
i przepuszczalność gleby.
Jakie grabie wybrać?
Do usunięcie liści przydadzą się odpowiednie grabie, dzięki którym sprawnie oczyścimy murawę. Wybierzmy grabie dopasowane do powierzchni trawnika – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie, z mniejszą – idealnie pasują do oczyszczenia niedużej powierzchni, w tym terenu wokół drzew.
Do pracy na dużej powierzchni wybierzmy grabie XactTM XXL lub L, z wyjątkowo szeroką głowicą. Wyposażone zostały w lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu dla bardziej wydajnej i ergonomicznej pracy. Na rynku dostępne są również grabie SolidTM, o różnych rozmiarach (M, L, XL), które mają wytrzymałe i elastyczne zęby zaprojektowane tak, by liście nie blokowały się w głowicy.
Oprócz zgrabienia, liście trzeba zebrać i przenieść w odpowiednie miejsce, aby ułożyć z nich kopiec czy zapakować w worki. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się kosz Ergo Pop-up. Materiał, z którego został wykonany, jest odporny na wilgoć, pleśń czy rozdarcia. Po zakończeniu pracy kosz można szybko złożyć dzięki specjalnym zaczepom. Jego olbrzymia zaleta to łatwość czyszczenia i przechowywania – po złożeniu zajmuje niewiele miejsca (wys. 3 cm). Kosz jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I), dzięki czemu możemy dopasować go do naszych potrzeb czy wielkości ogrodu.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.