Zielone Instrukcje – przebudujmy świat razem z LEGO
Legendarne klocki LEGO® to od lat ulubiona zabawka dzieci i dorosłych, od niedawna również źródło edukacji w temacie dbania o środowisko i zrównoważony rozwój. Grupa LEGO uruchomiła kampanię Zielone Instrukcje, której celem jest wspieranie proekologicznych postaw i zachęcanie do zmieniania świata na lepsze, już od najmłodszych lat. Na dedykowanej stronie internetowej znalazły się alternatywne instrukcje, które pokazują, jak z obecnych na rynku zestawów można stworzyć ekologiczne konstrukcje. Dzieci mogą więc przebudować np. samochód na rower, a kopalnię zamienić w elektrownię wiatrową.
Alternatywne spojrzenie na świat
Grupa LEGO od pokoleń wspiera dzieci w rozwoju poprzez kreatywną zabawę, bo wierzy, że to one w przyszłości będą mieć realny wpływ na zmiany na naszej planecie. Chcąc zainspirować je i ich rodziców do odkrywania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, LEGO pokazało na swoich zestawach klocków, które elementy świata możemy zastąpić bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Zielone Instrukcje mają na celu zainspirować nas wszystkich, niezależnie od wieku, do nowego sposobu myślenia i postrzegania otoczenia. Wykorzystanie klocków inaczej niż zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją i tworzenie z nich nowych konstrukcji niesie ze sobą nie tylko wartość kreatywną, ale także edukacyjną, poprzez pokazanie jak w mądry sposób dysponować materiałami, które już posiadamy.
Zamień samochód na rower
Jednym z elementów kampanii były ekologiczne warsztaty dla dzieci, podczas których Zielone Instrukcje po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. W lutym br. przy okazji jednej z największych wystaw klocków LEGO w Europie, dzieci wykorzystały klocki LEGO do stworzenia przyjaznych środowisku budowli i w efekcie przekształciły samochody w rowery, kopalnie węgla w wiatraki, a samoloty w nowoczesne pociągi.
Do przebudowania klasycznych zestawów w coś zupełnie nowego wystarczy odrobina chęci i pomysłowości. Po inspiracje warto zajrzeć na stronę www.zieloneinstrukcje.pl, na której zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą wskazówki jak pozytywnie wpłynąć na środowisko, zmieniając pewne utarte schematy i nawyki. Oprócz konkretnych zestawów, z których można stworzyć rower, hulajnogę czy wiatrak, dostępne są też instrukcje bazujące na klasycznych klockach LEGO, których wiele znajduje się w naszych domach.
Przyszłość zaczyna się już dziś
Firma LEGO dobrze wie, że podstawę naszej przyszłości stanowi zrównoważone wykorzystanie zasobów, którymi dysponujemy. Dlatego już dziś całą Grupę LEGO napędza w 100% energia słoneczna i wiatrowa wytworzona przez prawdziwe wiatraki LEGO. Swój wkład w przebudowę świata marka pragnie też wprowadzić w tym, co jest jej najbliższe. Powstała już rewolucyjna partia klocków wykonana z roślinnego tworzywa na bazie trzciny cukrowej, z której w przyszłości będą produkowane wszystkie elementy zestawów. Dodatkowo do 2025 opakowania będą wykonane z przyjaznych środowisku materiałów. Na całym świecie ruszają również programy REPLAY, w których LEGO zachęca do przekazywania klocków kolejnym pokoleniom dzieci.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.