Komunikaty PR

Złe emocje – jak sobie z nimi radzić?

2020-02-25  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.09 MB )

Statystyki są jednoznaczne. Zaburzenia psychiczne dotyczą co czwartego dorosłego Polaka. Jak sobie z nimi radzić i jakie metody terapeutyczne zastosować? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczestnicy II Forum Psychiatrycznego w Suwałkach.

– Ubiegłoroczne Forum Psychiatryczne poświęciliśmy rozmowom o depresji. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem. Wiemy, że było i nadal jest ogromne zapotrzebowanie na wiedzę o problemach ze zdrowiem psychicznym, stąd kontynuujemy cykl spotkań – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

W tym roku większość wykładów i spotkań poświęcono szeroko rozumianym kryzysom psychicznym. Kiedy coś trudnego dzieje się w emocjach, budzi to często przerażenie. Kojarzy się z zaburzeniami psychicznymi.

– Statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie mówią o 25% społeczeństwa, a chodzi tu tylko o zdiagnozowane i utrwalone zaburzenia. Statystyka nie obejmuje „zwykłych” kryzysów emocjonalnych, takich jak silna reakcja na śmierć kogoś bliskiego, rozstanie, utratę pracy, przeprowadzkę, urodzenie dziecka i inne stresujące wydarzenia życiowe – mówi dyrektor Łapińska.

Kryzys emocjonalny spowodowany trudnym zdarzeniem może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci, zawodu i tego, czy ma zdiagnozowane jakieś zaburzenie. Nie rozsypują się emocjonalnie tylko roboty. Szukanie pomocy w kryzysie to żaden wstyd, to właśnie dowód wysokiej świadomości i wiedzy.

Podczas suwalskiej konferencji można było posłuchać ciekawych wystąpień specjalistów psychiatrii. Przybliżyli oni rodzaj terapii zwany otwartym dialogiem.

– To metoda, w której uczestniczy rodzina pacjenta. Celem takich spotkań jest znalezienie słów dla emocji czy problemów, które z różnych powodów nie mogły zostać dotąd nazwane i wypowiedziane. Spotkania mają tworzyć bezpieczną przestrzeń dla szukania wzajemnego porozumienia i rozwiązań – dodaje dyrektor Łapińska.

W II Suwalskie Forum Psychiatryczne włączone zostały obchody Dnia Chorego. W przeddzień odbyło się coroczne spotkanie karnawałowe chorych, a w dzień konferencji msza święta i wykład o duchowym wymiarze opieki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.