Komunikaty PR

Złe emocje – jak sobie z nimi radzić?

2020-02-25  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.09 MB )

Statystyki są jednoznaczne. Zaburzenia psychiczne dotyczą co czwartego dorosłego Polaka. Jak sobie z nimi radzić i jakie metody terapeutyczne zastosować? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczestnicy II Forum Psychiatrycznego w Suwałkach.

– Ubiegłoroczne Forum Psychiatryczne poświęciliśmy rozmowom o depresji. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem. Wiemy, że było i nadal jest ogromne zapotrzebowanie na wiedzę o problemach ze zdrowiem psychicznym, stąd kontynuujemy cykl spotkań – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

W tym roku większość wykładów i spotkań poświęcono szeroko rozumianym kryzysom psychicznym. Kiedy coś trudnego dzieje się w emocjach, budzi to często przerażenie. Kojarzy się z zaburzeniami psychicznymi.

– Statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie mówią o 25% społeczeństwa, a chodzi tu tylko o zdiagnozowane i utrwalone zaburzenia. Statystyka nie obejmuje „zwykłych” kryzysów emocjonalnych, takich jak silna reakcja na śmierć kogoś bliskiego, rozstanie, utratę pracy, przeprowadzkę, urodzenie dziecka i inne stresujące wydarzenia życiowe – mówi dyrektor Łapińska.

Kryzys emocjonalny spowodowany trudnym zdarzeniem może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci, zawodu i tego, czy ma zdiagnozowane jakieś zaburzenie. Nie rozsypują się emocjonalnie tylko roboty. Szukanie pomocy w kryzysie to żaden wstyd, to właśnie dowód wysokiej świadomości i wiedzy.

Podczas suwalskiej konferencji można było posłuchać ciekawych wystąpień specjalistów psychiatrii. Przybliżyli oni rodzaj terapii zwany otwartym dialogiem.

– To metoda, w której uczestniczy rodzina pacjenta. Celem takich spotkań jest znalezienie słów dla emocji czy problemów, które z różnych powodów nie mogły zostać dotąd nazwane i wypowiedziane. Spotkania mają tworzyć bezpieczną przestrzeń dla szukania wzajemnego porozumienia i rozwiązań – dodaje dyrektor Łapińska.

W II Suwalskie Forum Psychiatryczne włączone zostały obchody Dnia Chorego. W przeddzień odbyło się coroczne spotkanie karnawałowe chorych, a w dzień konferencji msza święta i wykład o duchowym wymiarze opieki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.