Zmęczeniu oczu podczas pracy zdalnej można zapobiec
Praca zdalna, będąca dziś codziennością dla wielu z nas, obok licznych zalet ma także wady, m.in negatywnie wpływa na nasze oczy. Aż 74 proc. osób regularnie korzystających z urządzeń cyfrowych, boryka się z syndromem widzenia komputerowego, objawiającego się niewyraźnym widzeniem, nadwrażliwością na ostre światło, zmęczeniem oczu i uczuciem „piasku” pod powiekami. Zdaniem ekspertów wystarczy kilka prostych kroków, aby zadbać o zdrowie oczu podczas pracy zdalnej.
Główną przyczyną syndromu widzenia komputerowego (CVS) jest długotrwała praca przy komputerze, odbywająca się nawet w dobrych warunkach.
– Niestety, często zapominamy o zdrowiu oczu i komforcie widzenia, dopóki nie pojawią się problemy. Podczas pracy z komputerem istotna jest higiena pracy. Należy pamiętać o regularnych przerwach – co 20 minut oderwać wzrok od monitora na 20 sekund i spojrzeć na obiekt oddalony o około 6 metrów. Dodatkowo bardzo ważne jest zarówno częstsze mruganie, pozwalające na naturalne nawilżenie oczu, jak i nawilżanie ich kroplami. Warto również zadbać o odpowiednią odległość od monitora, która powinna wynosić przynajmniej 70 cm
– tłumaczy Martyna Zep, Ekspert ds. Optometrii Medicover.
Zmęczeniu oczu podczas pracy zdalnej można zapobiec.
– Skupienie wzroku na jednej odległości przez dłuższy czas powoduje, że mięśnie rzęskowe oka – odpowiedzialne za jego akomodację, czyli dostosowanie się do patrzenia na różne odległości – pozostają napięte, co może powodować bóle oczu i dyskomfort. Częste patrzenie w dal pomaga rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko problemów, które w związku z ich nadmierną pracą mogłyby się pojawić. Taki stan rzeczy jest dla nas naturalny, a oczy odpoczywają. Warto też patrzeć na zielone obiekty, np. pobliskie drzewa czy rośliny w pokoju
– dodaje.
Oprócz higieny pracy z komputerem, istotna jest ergonomia całego stanowiska pracy. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie oświetlenie i wilgotność powietrza, które mogą dodatkowo wesprzeć oczy.
– Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, a klawiatura i myszka powinny być tak ustawione, aby zapewniać komfort pracy i zapobiegać nadwyrężaniu nadgarstków oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. W słoneczne dni warto zasłonić okna, żeby zapobiec nadmiernemu nasłonecznieniu pomieszczenia. Suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach może dodatkowo wysuszać oczy, warto zatem zadbać o jego odpowiednią wilgotność
– mówi ekspertka.
Eksperci Medicover Optyk przypominają o regularnych badaniach, które należy wykonywać co roku. Wystarczy udać się do odpowiedniego salonu optycznego. Medicover Optyk i Lynx Optique, marka Medicover, oferują usługi tego typu w każdym ze swoich 38 salonów w całym kraju. Każdy z nich posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, w którym możemy przejść kompleksowe badanie. Badania realizują dyplomowani optometryści specjalizujący się w doborze korekcji.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.