Znany szachista spełnia marzenie wyjątkowego chłopca
Agencja Face It!
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
a.koszyczek|agencjafaceit.pl| |a.koszyczek|agencjafaceit.pl
794714937
www.agencjafaceit.pl
Pomimo swojej niepełnosprawności związanej z brakiem ręki, cukrzycą i guzem
mózgu, przygotowuje się do turnieju pod okiem samego Michała Kanarkiewicza – znanego
i utytułowanego szachisty, trenera szachowego gwiazd i popularyzatora gry w szachy.
Michał Kanarkiewicz stawia na młodzież – jego celem jest zachęcanie młodych Polek i Polaków
do zgłębiania tajemnic szachownicy! Odkąd Michał założył profil na TikToku, królewską grą interesuje się coraz więcej nastolatków. Na pewno dużą rolę odegrał też serial „Gambit Królowej”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów. Wydaje się więc, że teraz czeka nas wysyp szachowych mistrzów. Michał chce pomóc w rozszyfrowaniu tajników szachownicy i z tego powodu decyduje się na udzielanie lekcji indywidualnych utalentowanym młodym ludziom.
Jednym z wiernych fanów Michała Kanarkiewicza jest Franek Oczkowski – wyjątkowy piętnastolatek, który od urodzenia zmaga się z różnymi niepełnosprawnościami i chorobami. Franek urodził się bez prawego przedramienia, a w późniejszym etapie życia zdiagnozowano u chłopca cukrzycę 1 stopnia
i – jakby tego było mało – znaleziono guza na podwzgórzu mózgu. Pomimo tych przerażających
diagnoz, Franek się nie poddaje i każdego dnia walczy o spełnianie swoich marzeń. Jest inspiracją nie tylko dla innych osób doświadczających niepełnosprawności, ale swoją aktywnością zaraża też
sprawnych rówieśników, którzy często nie mają pojęcia, w jaki sposób fajnie spędzać czas.
Szachy to moja kolejna pasja, którą teraz rozwijam dzięki treningom z Michałem – cieszy się Franek.
To spełnienie moich marzeń, bo zawsze lubiłem grać w tę grę i już kiedyś trenowałem
w klubie szachowym w szkole. Teraz mam szansę przygotować się do turnieju pod okiem samego
Mistrza – to niesamowite!
Gra w szachy dołączyła do innych zainteresowań Franka. Na co dzień chłopiec uwielbia jeździć
na rowerze, regularnie biega, uczy się też gry na ukulele – może to wszystko robić dzięki użyciu
specjalnych protez. Teraz czas, by rozruszać również umysł – śmieje się Franek. I stąd wybór szachów -to dla mnie idealna rozrywka, a do tego nauka strategii i świetne przygotowanie do dorosłości. Dla mnie to ćwiczenie doskonałe, bo, jak się można domyślić, życie z niepełnosprawnością wiąże się
z wieloma wyzwaniami i ciągłym stosowaniem różnych strategii przetrwania. Niepełnosprawność nie musi być jednak żadną przeszkodą w spełnianiu marzeń!
Michał Kanarkiewicz pracuje z Frankiem w trybie zdalnym – spotykają się na indywidualnych lekcjach raz w tygodniu. Misją Mistrza jest zachęcenie co najmniej 10 milionów Polaków do nauki gry
w szachy. Szachy nie tylko uczą logicznego myślenia, ale również strategii jak krok po kroku zbić
przeciwnika. W krótkich filmikach na Instagramie Michał Kanarkiewicz ujawnia zasady tej królewskiej gry, w zrozumiały sposób wyjaśnia reguły i techniki, dzięki którym można wyjść z rozgrywek zwycięsko. Michał jako youtuber, TikToker, szachowy trener gwiazd i wreszcie autor książek oraz prowadzący
program telewizyjny ABC Szachów, zdobywa uznanie i sympatię wśród coraz większego grona widzów. Kiedy usłyszał, że marzeniem Franka jest nauczyć się gry w szachy, bez zastanowienia zgodził się mu pomóc i pokazać kilka szachowych tricków.
Jestem przekonany, że Frankowi mogą się przydać w życiu szachowe strategie – mówi Michał
Kanarkiewicz. Chłopak jest naprawdę bystrym graczem i liczę na to, że osiągnie wiele sukcesów w tej dziedzinie. Mocny z niego zawodnik, więc z ciekawością będę śledził jego postępy w nauce i w końcu sukcesy podczas turniejów. Cieszę się, że mogę być jego nauczycielem.
Michał “SzachMajk” Kanarkiewicz – utytułowany szachista, Trener Szachowy Gwiazd oraz popularyzator gry
w szachy w Polsce. W 2020 roku zremisował w symultanicznej partii szachów z dwunastym szachowym mistrzem świata Anatolijem Karpowem. Tworzy treści edukacyjne w sieci (głównie na TikToku i YouTube) jako Michał “SzachMajk” Kanarkiewicz. Autor 6 książek oraz licznych artykułów dotyczących korzyści płynących z gry w szachy. Marzeniem i misją Michała Kanarkiewicza jest, by 10 milionów Polaków nauczyło się grać w szachy.
Więcej o dzialności Michale znajdziemy tu: https://szachmajk.pl/
Aby przekazać 1% podatku dla Franka i jego rodzeństwa: Jasia i Ewy, którzy chorują na ciężką wadę genetyczną galaktozemię, należy w deklaracji podatkowej, w rubryce WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO ( OPP) wpisać KRS 0000037904, a w polu INFORMACJE
UZUPEŁNIAJĄCE: 12729 Oczkowski Jan, Franciszek i Ewa
Więcej o rodzinie Oczkowskich znajdziemu: www.trojedzieci.org

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie

Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie o zaangażowaniu marek w kwestie prozdrowotne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.