Komunikaty PR

Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna

2020-05-14  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.04 MB )

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych. W populacji osób starszych jest główną przyczyną niepełnosprawności, powoduje ból i ograniczenia w aktywności oraz życiu społecznym.Trzeba pamiętać o tym, że wczesne rozpoznanie choroby daje duże szanse na szybkie złagodzenie bolesnych dolegliwości i uniknięcie niesprawności.

 

- Diagnozę ustala się na podstawie badań obrazowych (zdjęcie RTG stawu, badanie USG, tomografia komputerowa) lub badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych chorób reumatologicznych – mówi Sławomir Borowik, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Leczenie zachowawcze

Chorobę zwyrodnieniową stawów charakteryzuje ból związany z rozpoczynaniem ruchu, ograniczenia ruchome. Dotyczy to zarówno stawów biodrowych, jak i kolanowych.

- Omijając leczenie operacyjne można zastosować leczenie zachowawcze, czyli farmakologiczne. W tym przypadku rozpoczynamy od stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych NLPZ, a następnie leków sterydowych podawanych bezpośrednio do stawów- mówi specjalista z Omedy.  - Kolnejny etap leczenia zachowawczego opiera się na medycynie regeneracyjnej. Tu zaleca się leki na bazie siarczanu glukosarminu i siarczanu chondroityny.

W zachowawczym leczeniu zwyrodnień stawowych specjaliści polecają również kwas hialuronowy, kolagen oraz  koloidowy roztwór jonów srebra – płynną protezę chrząstki.
Trzecia grupa leków to specyfiki naturalne pobierane z krwi pacjenta, czyli osocze i komórki macierzyste.

- Jeżeli chodzi o komórki macierzyste, to wciąż jest bardzo wiele niewiadomych w kwestii leczenia. Tak naprawdę nie ma wiarygodnych badań kontrolnych, ani widocznych efektów kuracji, więc w tym przypadku byłbym ostrożny. Natomiast podanie osocza bogatopłytkowego jak najbardziej jest wskazane u pacjentów, którzy borykają się ze zwyrodnieniem stawów. Dzięki niemu wytwarza się swego rodzaju kaskada, która uwalnia substancje biorące udział w regeneracji tkanek organizmu – mówi Sławomir Borowik.

Dieta i rehabilitacja
 
Leczenie zachowawcze nie jest w żadnym stopniu gwarancją powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Ortopedzi zalecają je pacjentom, u których występuje wczesne stadium choroby. W etapie zaawansowanym nieunikniona jest interwencja chirurgiczna.

- Trzeba pamiętać również o tym, że podczas leczenia zachowawczego muszą być spełnione warunki niefarmakologiczne. Należą do nich odpowiednio dobrana rehabilitacja i zbilansowana dieta, która umożliwia utrzymanie prawidłowej masy ciała – mówi Sławomir Borowik i dodaje, że pod pojęciem rehabilitacja kryje się codzienne, systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Nie powinno się przy tym nadwyrężać stawów.
Nadwaga to zazwyczaj główna przyczyna zwyrodnienia stawów, dlatego wraz z rozpoczęciem leczenia zachowawczo-ortopedycznego dobrze jest skonsultować się również ze specjalistą w dziedzinie dietetyki. Natomiast osoby, które chcą rozpocząć jakiekolwiek ćwiczenia i mają zbyt dużo kilogramów na swoim koncie, powinny dodatkowo zbadać swoją wydolność krążeniową.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.