Komunikaty PR

ŻYCIE MOJE, MÓJ WROGU KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI Z TWÓRCZOŚCIĄ A. BURSY

2024-02-15  |  14:00
Biuro prasowe

ŻYCIE MOJE, MÓJ WROGU.

LUTOWY KRAKOWSKI SALON POEZJI W ŁODZI Z TWÓRCZOŚCIĄ ANDRZEJA BURSY

 

Buntownik, kwestionujący współczesne mu konwenanse – Andrzej Bursa był artystą, który w swoich dziełach ukazywał ludzką kondycję w obliczu przemijania i absurdu życia. Pozostawił po sobie trwały ślad w polskiej literaturze, inspirując kolejne pokolenia poetów. W niedzielę 25 lutego o godz. 12.00 na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi twórczość Andrzeja Bursy przypomną młodzi aktorzy: Michał Królikowski, Charles Rabenda i Wojciech Siwek. O oprawę muzyczną spotkania zadba Sombrero Sax Quartet.

Przeciwstawiał się socrealistycznej estetyce, a swoim stylem znakomicie oddawał klimat lat 50. XX wieku, kiedy to łatwo było zagubić się między wzniosłymi świętami państwowymi, a szarą rzeczywistością kraju dotkniętego wojną i jej skutkami. 

– Andrzej Bursa, buntownik swoich czasów, jawnie sprzeciwiający się panującym realiom, mimo krótkiego życia, uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, z którego w czasie naszego najbliższego spotkania czerpać będą młodzi adepci sztuki teatralnej – zapowiadają organizatorzy Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. 

Własne interpretacje wierszy „Pochwała naszych wycieczek”, „Zła godzina”, „Nauka chodzenia” czy „Dyskurs z poetą” przedstawią: Michał Królikowski, Charles Rabenda i Wojciech Siwek, studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. O Andrzeju Bursie opowie twórca scenariusza i opiekun artystyczny łódzkich Salonów – Bronisław Maj.

Michał Królikowski uczestniczył w zajęciach Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty, a w minionym roku ukończył kurs aktorstwa w London Academy of Music and Dramatic Art. Charles Rabenda urodził się w Nowym Jorku, a wychował w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie gra w Krakowskim Teatrze Scena STU. Wojciech Siwek jest związany z niezależną sceną muzyczną, występował na koncertach i festiwalach offowych. Studiował aktorstwo nowych mediów w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Poezji tradycyjnie towarzyszyć będzie muzyka. Tym razem w wykonaniu Sombrero Sax Quartet – żeńskiego kwartetu saksofonowego. Tworzą go studentki Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi: Zuzanna Zajda (saksofon sopranowy), Martyna Glesman (saksofon altowy), Klaudia Szymkowiak (saksofon tenorowy) i Natalia Dalmata (saksofon barytonowy). Kwartet wystąpił m.in. podczas IV Polskiego Koncertu Saksofonowego we Wrocławiu czy Międzynarodowego Sympozjum Nowe Pryzmaty w Łodzi. W 3. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2023 zdobył trzecie miejsce. 

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na Krakowski Salon Poezji w niedzielę 25 lutego o godz. 12.00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych.

Na kolejne spotkania z poezją organizatorzy zapraszają: 24 marca – „Wiosna i miłość”, 28 kwietnia – „Poezja Tadeusza Różewicza”, 26 maja – „Wiersze dla Mamy... – Salon Poezji z okazji Dnia Matki” i 16 czerwca – „Baby, ach te Baby”. 

Partnerem Głównym Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi jest PKO Bank Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki Biuro prasowe
2025-05-19 | 09:00

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

Czas i uwaga rodziców bezwarunkowo poświęcone dziecku to niedoceniany a bezcenny prezent. Warto o tym pamiętać zwłaszcza planując Dzień Dziecka. Wspólne wyjście do
Teatr ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
2024-12-20 | 12:00

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu
Teatr SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
2024-12-18 | 16:00

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

– To oczywiste, że szukaliśmy umiejętności, aktorskich i wokalnych. Ale chcieliśmy też czegoś więcej: takiej nieopisywalnej iskry i różnorodności osobowości – tak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Bryska: W Sopocie nigdy nie odmawiam sobie przyjemności zjedzenia gofra. Cena nie gra roli

Wokalistka zapewnia, że nieco wyższe ceny w kawiarniach, restauracjach czy nawet w zwykłych budkach z przysmakami tuż przy plaży nie zniechęcają jej do wypoczynku nad Bałtykiem, bo po prostu lubi tam bywać. Często wraca do Sopotu, chociażby po to, żeby zjeść pysznego gofra z syropem karmelowym. Na ten przysmak Bryska nie żałuje pieniędzy. Jej zdaniem nieco wyższe ceny w lokalach gastronomicznych w sezonie letnim są jak najbardziej uzasadnione, bo przecież dla właścicieli takich punktów, to jedyna okazja żeby zarobić.

Polityka

Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas ostatniej debaty w TVP wykonał nietypowy gest, wsuwając do ust saszetkę, co wywołało dyskusję na temat alternatywnych produktów nikotynowych. Były wiceminister zdrowia przypomina, że stosowanie takich woreczków to jedna z metod walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, wpisująca się w strategię redukcji szkód, a przykład osoby publicznej może podnieść świadomość społeczną na ten temat. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że tego typu produkty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Reguluje to przyjęta w maju nowelizacja ustawy tytoniowej.

Zdrowie

Coraz więcej alergików korzysta z immunoterapii podjęzykowej. Nie jest ona dostępna dla najmłodszych pacjentów

Immunoterapia alergenowa, polegająca na 3-5-letnim podawaniu preparatu zawierającego alergeny, jest jedyną uznaną i skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii. Jej zastosowanie w najmłodszym wieku pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem poważniejszych chorób o podłożu alergicznym, takich jak astma oskrzelowa. W Polsce refundowane są głównie immunoterapie podawane podskórnie, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się postać podjęzykowa. Doustna forma jest refundowana tylko u dzieci i młodzieży w wieku 12–18 lat oraz dla dorosłych w odczulaniu na roztocza kurzu domowego. Alergolodzy i organizacje pacjenckie apelują o rozszerzenie wskazań o inne alergeny wiatropylne i refundację preparatów od szóstego roku życia.