Komunikaty PR

Zyskaj na efektywności energetycznej

2022-06-27  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Zysk ( 0.24 MB )

Podejmując decyzję o budowie domu warto pomyśleć nie tylko o jego powierzchni czy aspektach estetycznych, ale i kosztach ponoszonych w przyszłości na eksploatację. Coraz ostrzejsze regulacje prawne, a przede wszystkim rosnące ceny paliw i energii powinny zachęcać do budowy z materiałów, które skutecznie zapobiegają ucieczce ciepła. Kluczowe znaczenie będzie miała warstwa termoizolacyjna, ale naszym sprzymierzeńcem może być również wybór kompleksowego systemu budowlanego od jednego producenta.

 

We współczesnym budownictwie coraz większego znaczenia nabiera oszczędność nie na etapie budowy, ale późniejszego użytkowania. Dom energooszczędny, to dom bardziej ekonomiczny w utrzymaniu. W co warto zainwestować, aby ten standard osiągnąć? Na pewno w efektywną izolację termiczną. Korzystny będzie również wybór kompletnego systemu budowlanego, w którym wszystkie elementy doskonale do siebie pasują i pozwalają bez problemu osiągnąć zakładany standard energetyczny.

 

Perspektywa długoterminowa: oszczędność w przyszłości

Wysokie nakłady ponoszone na ogrzanie budynku mieszkalnego to skutek braku efektywności energetycznej. Dlatego do budowy bardziej energooszczędnych domów zobowiązują regulacje prawne, które w Polsce zaczęły obowiązywać od 2021 r. Dom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię to następstwo proekologicznej polityki Unii Europejskiej, która do 2050 roku planuje osiągnąć cel zeroemisyjnego budownictwa, ale przede wszystkim to realne korzyści dla inwestora. Dlatego budując dom, który będziemy eksploatowali przez następne 50 a może nawet 100 lat, warto uwzględnić regulacje, których wprowadzenie zaplanowano na kolejne lata. W perspektywie długoterminowej oszczędzi to nam pracy i kosztów związanych z termomodernizacją budynku. To również zabezpieczenie na przyszłość. Certyfikat charakterystyki energetycznej budynku może być ważnym argumentem przy jego sprzedaży lub wynajęciu.

Kluczowy będzie wybór konstrukcji i materiałów, z jakich dom zostanie wybudowany. Dlaczego warto rozważyć drewno?

- Oprócz wielu innych niepodważalnych walorów, potrzebuje mniej energii, aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie – wyjaśnia Michał Komorowski z firmy STEICO, producenta materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych z drewna. - W nowoczesnym budynku z drewna w technologii szkieletu drewnianego dużo łatwiej uzyskać komfort cieplny i jednocześnie znacznie zredukować rachunki za ogrzewanie zimą i chłodzenie go latem.

Niskie koszty ogrzewania domu szkieletowego wynikają z jego bardzo dobrej izolacyjności termicznej. To zasługa przemyślanej konstrukcji, w której pomiędzy belki i słupy konstrukcyjne instaluje się izolację cieplną. Uzyskujemy w ten sposób warstwowy układ przegród, w którym największy udział stanowi termoizolacja. To ona odpowiada za zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku, a tym samym będzie miała znaczenie przy zmniejszeniu ilości energii zużywanej na cele grzewcze.

 

Kluczowe zabezpieczenie cieplne

Jeżeli chcemy mieszkać energooszczędnie, zadbajmy więc o właściwe ocieplenie domu. Materiału termoizolacyjnego wcale nie musi być więcej, wystarczy jeżeli będzie miał lepsze parametry. Dostępne na rynku materiały mają różną przewodność cieplną. Wybierzmy taki o jak najmniejszym, deklarowanym przez producenta, współczynniku przewodzenia ciepła. Jednym z najlepszych izolatorów są włókna drzewne. Ich naturalne właściwości wykorzystano w matach STEICOflex 036, które mają współczynnik przewodzenia ciepła λD=0,036 [W/(m*K)]. To bardzo dobry wybór w przypadku budynków w standardzie wysoce efektywnym energetycznie.

Równie efektywne będzie zastosowanie włókien w postaci sypkiego materiału termoizolacyjnego STEICOzell. To wygodne rozwiązanie w przypadku zamkniętych przestrzeni z utrudnionym dostępem lub dużych, otwartych powierzchni. Aplikowane jako swobodnie ułożony materiał szczelnie i równomiernie wypełnią całe izolowane przestrzenie, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.

Włókno drzewne ma dużą gęstość a jednocześnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła, dlatego doskonale izoluje, dzięki czemu grubość warstwy ocieplenia może być mniejsza niż w przypadku materiałów o gorszych parametrach.

 

To się opłaca: całość w jednym systemie

Znacznym ułatwieniem w realizacji domu, który cechuje niskie zapotrzebowanie na ciepło, będzie wybór kompletnego systemu budowlanego. Produkty jednej marki łatwo ze sobą połączyć, co przyspieszy proces budowy, a dodatkowo zyskujemy pewność, że doskonale ze sobą współpracują. W przypadku systemu budowlanego STEICO wszystkie materiały są do siebie dopasowane pod względem technicznym, ale również parametrów cieplnych. Zarówno elementy konstrukcyjne, jak i materiały termoizolacyjne pozwalają na osiągnięcie wymaganej izolacyjności termicznej w obrębie całego budynku.

Decydując się na kompleksowy system STEICO możemy wybudować ściany, strop i dachy przy gwarancji wysokiej jakości wykonania, trwałości i bezpieczeństwa. Łatwiej również zapobiec mostkom termicznym, przez które następuje niekontrolowana ucieczka ciepła z wnętrza budynku, a które często powstają na styku różnych technologii budowlanych. Konstrukcja ramowa STEICO została zoptymalizowana pod tym kątem. Smukłe belki dwuteowe redukują mostki termiczne, a jednocześnie wykazują lepszą efektywność energetyczną niż drewno lite.

- Zamieniając drewno lite lub klejone na belki dwuteowe, przy porównywalnych przekrojach, można uzyskać przynajmniej 40-procentową redukcję mostków cieplnych – mówi Michał Komorowski. - Kolejną korzyścią tego rozwiązania jest większa efektywność cieplna. Ściana o szerokości 30 cm ze słupami z belek dwuteowych ma o 12% mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż ściana o takiej samej szerokości ze słupami z drewna litego.

Eliminacji mostków termicznych w systemie STEICO sprzyja również sposób montażu płyt termoizolacyjnych bezpośrednio do konstrukcji ściany.

 

Dach, ściany zewnętrzne, stropy i podłogi bez odpowiedniej termoizolacji mogą być przyczyną bezpowrotnej ucieczki nawet 30% energii grzewczej domu. Możemy się przed tym zabezpieczyć, redukując straty ciepła w przegrodach zewnętrznych i dbając o wybudowanie domu z materiałów, które zapobiegają uciecze ciepła. W dłuższej perspektywie czasu to zwrot nakładów poniesionych na budowę domu dzięki obniżeniu kosztów grzewczych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Lampy TERRANO – nieograniczone możliwości aranżacji połączone z niezwykłą wygodą Biuro prasowe
2022-08-10 | 14:35

Lampy TERRANO – nieograniczone możliwości aranżacji połączone z niezwykłą wygodą

Nowa propozycja Lena Lighting to linia efektownych, energooszczędnych lamp LED, przeznaczona do nowoczesnych  przestrzeni. Oprawy łączą w sobie niezwykłą wygodę i szybkość montażu z
Dom Krzesło KA237 – coś więcej niż tylko design
2022-08-10 | 14:01

Krzesło KA237 – coś więcej niż tylko design

szystko zaczęło się od Aleksandra Kuczmy i jego indywidualnego podejścia do kreowania. Dla niego sztuka budowania to wychodzenie poza znane schematy. Stworzony przez projektanta prototyp
Dom Jak swoje łazienki zaaranżowała Anna Tomaska-Szmaja?
2022-08-10 | 10:40

Jak swoje łazienki zaaranżowała Anna Tomaska-Szmaja?

Anna Tomaska-Szmaja jest dekoratorką wnętrz i autorką bloga „Od inspiracji do realizacji”. Specjalizuje się w domowych metamorfozach w duchu DIY, udowadniając, że piękne

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Media

Handel

Rodzice zaczynają kompletować szkolną wyprawkę. Powrót jednego ucznia do szkoły będzie kosztował średnio 347 zł [DEPESZA]

Co piąty rodzic przeznaczy na wyprawkę dla dziecka od 400 do 500 zł, 16 proc. – powyżej tej kwoty – wynika z Barometru Providenta. Średnio powrót do szkoły jednego ucznia, według deklaracji badanych, będzie kosztował 347 zł. To tylko nieznacznie więcej niż rok temu, chociaż rodzice obawiają się wyższych cen. Największym obciążeniem dla budżetu będzie zakup nowych podręczników oraz ubrań. Z tego względu wielu rodziców rozkłada zakupy na kilka tygodni, by nie kumulować wydatków na przełomie sierpnia i września.

Edukacja

Rzeź Woli to jedna z najmniej znanych kart historii Powstania Warszawskiego. Powstaje nowy projekt edukacyjny w wirtualnej rzeczywistości

Rusza drugi etap rewitalizacji placu Męczenników Warszawskiej Woli. To jedno z ważniejszych miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, gdzie w sierpniu 1944 roku wymordowano mieszkańców Woli i Ochoty. Fundacja PGE i opiekujący się placem ojcowie redemptoryści stworzą tutaj ścieżkę edukacyjną z multimedialnymi lekcjami w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), dzięki czemu z wiedzą o tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat łatwiej będzie dotrzeć do młodych odbiorców. Mimo wielu dekad prac badaczy szczegóły rzezi Woli nadal pozostają nieodkryte.

Partner serwisu