Mówi: | Artur Andrzejczak |
Funkcja: | dyrektor techniczny |
Firma: | Boehringer Ingelheim |
Kleszcze ogromnym zagrożeniem dla zwierząt. Choroby przez nie przenoszone mogą prowadzić nawet do śmierci pupila
Mimo że nie prowadzi się statystyk dotyczących zachorowań na choroby odkleszczowe wśród zwierząt, eksperci podkreślają, że dla domowych pupili mogą być one równie groźne jak dla ludzi. Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne z nich to babeszjoza i borelioza. Aby ochronić psa przed chorobą, warto pamiętać o zaszczepieniu go.
– Kleszcze są bardzo niebezpieczne dla zwierząt, ponieważ przenoszą choroby wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze i jeśli nie są one leczone, to szybko mogą doprowadzić do śmierci bądź do poważnych problemów zdrowotnych na długi czas. Im więcej kleszczy, tym większe ryzyko zarażenia zwierzęcia chorobą – mówi agencji Newseria Artur Andrzejczak, dyrektor techniczny Boehringer Ingelheim.
Objawy boreliozy u zwierząt mogą przypominać grypę występującą u ludzi. Będą to m.in. zmęczenie, utrata apetytu, gorączka, jednak dość charakterystycznym objawem może być puchnięcie okolicy stawów, przejściowa kulawizna dotycząca jednej lub wielu kończyn oraz sztywność podczas poruszania. Nasilenie objawów może się zmieniać przez kilka miesięcy, a niezdiagnozowana borelioza może prowadzić do trwałej niepełnosprawności, natomiast w bardzo zaawansowanym stadium również do uszkodzeń organów wewnętrznych. U kotów diagnozuje się ją znacznie rzadziej niż u psów, co nie oznacza, że na nią nie chorują. Specjaliści tłumaczą, że nie daje ona tak silnych objawów, jakie są u psów.
Inną często przenoszoną przez kleszcze chorobą jest babeszjoza powodująca u zwierząt anemię, uszkodzenia wątroby i nerek. Jej objawy to m.in.: gorączka, zmniejszony apetyt, osłabienie, czasem wymioty, a także oddawanie przez psy ciemniejszego moczu. Bez szybkiej pomocy lekarza może się skończyć śmiercią zwierzęcia nawet w ciągu kilku dni od zarażenia.
Zagrożenie jest bardzo duże, bo zwierzę może natknąć się na kleszcze niemal wszędzie – na spacerze, w lesie, w parku.
– Kleszcze zwykle czekają na swoją ofiarę na źdźbłach traw, na liściach. Ich charakterystycznym elementem polowania jest wystawianie przednich odnóży i na tej podstawie rejestrowanie, co się dzieje w otoczeniu. Zwierzę przechodzi obok liścia, na którym siedzi kleszcz, on czepia się zwierzęcia, wchodzi na nie i rozpoczyna okres żerowania, w którym szuka miejsca do wgryzienia, pobrania krwi i odżywania się tą krwią. Posiłek samicy kleszcza trwa zwykle do siedmiu dni, po czym schodzi ona ze zwierzęcia, dochodzi do kopulacji z samcem i składa jaja w środowisku – wyjaśnia Artur Andrzejczak.
Po każdym spacerze należy więc dokładnie obejrzeć pupila, bo im krócej kleszcz znajduje się na zwierzęciu, tym mniejsze ryzyko przeniesienia chorób odkleszczowych.
– Kleszcz co prawda może się wbić w różnych miejscach, ale ma też miejsca, które lubi bardziej – są to okolice małżowin usznych, pachwiny, pachy, tam gdzie skóra jest delikatniejsza, gdzie ma więcej spokoju, wtedy widzimy pasożyta przytwierdzonego bądź chodzącego po powierzchni skóry lub włosów. Choroby przenoszone są przez kontakt kleszcza z krwią zwierzęcia, czyli w trakcie posiłku – tłumaczy Artur Andrzejczak.
W przypadku inwazji nie można tego dostrzec na pierwszy rzut oka, bo zwierzę nie zachowuje się dziwnie i nie odczuwa dyskomfortu. Kleszcz bowiem w trakcie wgryzania się w skórę psa lub kota wytwarza substancje, które znieczulają miejsce wgryzienia.
– Problemem jest pierwszy etap inwazji, kiedy pasożyt nie jest najedzony, kiedy jest mały, wielkości głowy od szpilki, bądź jeśli zwierzę podczas spaceru trafiło na larwę lub nifmę, które są jeszcze mniejsze niż osobnik dorosły, stąd trzeba mieć dobry wzrok aby tego pasożyta znaleźć – mówi Artur Andrzejczak.
By zabezpieczyć zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi, kleszczami czy pchłami, trzeba zastosować produkty zarejestrowane jako leki, które mają za zadanie zabić pasożyta. Są również takie preparaty, które odstraszają szkodniki poprzez zniechęcanie do pobierania pokarmu.
– Kleszcz wchodzi na zwierzę, natomiast substancja czynna, która znajduje się na skórze, drażni kleszcza i nie jest on w stanie się wbić w skórę, w konsekwencji te substancje potem również go zabijają. Jest to bardzo dobra forma profilaktyki. Możemy też mówić o leczeniu inwazji kleszczy, w sytuacji w której zwierzę na swojej powierzchni ma kleszcza, podajemy preparat, który też go zabije, skutecznie uniemożliwiając przeniesienie choroby – mówi Artur Andrzejczak.
Wysyp kleszczy pojawia się dwa razy w roku – w okresie wiosny i jesieni. Eksperci przestrzegają, by nie bagatelizować problemu.
– Często właściciele psów czy kotów uważają, że jest to problem kosmetyczny, czyli coś wisi przytwierdzone do skóry mojego psa, nie podoba mi się, więc chciałbym się tego pozbyć. Chodzi jednak przede wszystkim o ochronę zdrowia zwierząt, jako że kleszcze są bardzo efektywnymi wektorami chorób – dodaje Artur Andrzejczak.
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by zabezpieczać nawet domowe koty, ponieważ pasożyt może zostać przyniesiony do domu nie tylko przez nasze psy, ale również przez nas samych.
Czytaj także
- 2025-06-17: Zagrożenie krztuścem pozostaje najwyższe od ponad trzech dekad. Odporność utrzymuje się do 10 lat po szczepieniu
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-06-23: Bartłomiej Nowosielski: Osoby z chorobą otyłościową są stygmatyzowane. Hejterów nie obchodzi to, że po drugiej stronie jest człowiek z emocjami
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-04-30: Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
- 2025-03-27: Coraz więcej osób choruje na kleszczowe zapalenie mózgu. Na profilaktyczne szczepienie zdecydował się tylko co 10. Polak
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.