Przegląd mediów
grudzień
Najlepsze książki 2023 roku. Co czytano w zeszłym roku?
Ceny energii zamrożone, rynek też!
Sejm zgodnymi głosami Zjednoczonej Prawicy i opozycji przegłosował zamrożenie cen energii, ustalając maksymalny ich pułap dla gospodarstw domowych, samorządów oraz podmiotów z sektora MŚP.
W przypadku gospodarstw domowych cena za MWh nie przekroczy 693 zł, natomiast dla samorządów i MŚP 785 zł. Nikt nie kwestionuje potrzeby takiego rozwiązania, także w kontekście rosnącej inflacji, bo jak twierdzi w mediach społecznościowych ekspert rynku energii Artur Dembny bez owej, cokolwiek spóźnionej interwencji, gospodarce groziłaby zapaść.
Tyle tylko, że ustawa w przyjętym kształcie uderzy w spółki zajmujące się obrotem energią. Stanowiąc ostatni element łańcucha dystrybucji nie mają żadnego wpływu na skokowy wzrost cen na rynku hurtowym a poza kilkoma największymi graczami nie mają zdolności zaabsorbowania tak znacznych różnic pomiędzy ceną nabycia a ustalonymi w ustawie taryfami końcowymi. Tym bardziej, że nie wszyscy mogą liczyć na zwrot w postaci rekompensat z tytułu wcześniej zawartych kontraktów. Co więcej, rekompensaty, które z założenia nie będą miały pełnego charakteru, w części sfinansują sami sprzedawcy ze środków pochodzących z operacji na rynku hurtowym.
Tymczasem reakcje klientów, ich zdenerwowanie i emocje skupiały się w ostatnim czasie właśnie na sprzedawcach. Tylko nieliczne firmy, wg. oceny ekspertów ich liczba nie przekracza 5-6 podmiotów mają szanse przetrwać, dysponując zapleczem w postaci dużych grup kapitałowych. Co z resztą? Zapewne czeka je upadłość. Jak powiedział w Katowicach podczas PRECOP 27 prezes Respect Energy Sebastian Jabłoński – proponowane zmiany dotyczące zamrożenia cen energii doprowadzą do bankructwa wielu firm z sektora energetycznego, zarówno spółek obrotu, jak i dużej części wytwórców.
Ustawa wpłynie także na inne segmenty rynku, będąc nie bez wpływu na rynek doradztwa i outsourcingu w zakresie zakupów energii. Co więcej, fakt wejścia w życie ustawy nie gwarantuje pojawienia się na rynku nowych, atrakcyjnych dla klienta ofert. Zwłaszcza że decyzją UE duże firmy nie mają możliwości skorzystania z obniżonych taryf. Skazane są zatem na zakup energii w wyższej cenie, co w uprzywilejowanej sytuacji stawia jej wytwórców.
Mamy więc do czynienia ze swoistą kwadraturą koła, o trudnych do przewidzenia skutkach w dalszym horyzoncie. Jak w każdym przypadku, kiedy doraźne, choć konieczne rozwiązania, zastępują długofalowe, systemowo zaplanowane i wdrożone instrumenty. W panelu „Zielony świat energii” podczas PRECOP 27 w Katowicach, przywołany już Sebastian Jabłoński porównał zaproponowane przez rząd zmiany do sytuacji, kiedy w samochód jadący przez skrzyżowanie na zielonym świetle, uderza ciężarówka. Dość obrazowe porównanie oznacza destrukcję na rynku energetyki. Zdaniem ekspertów wprowadzone rozwiązania uderzą nie tylko w sektor energetyczny, ale rykoszetem dotkną także sektora finansowego. A w końcu każdego odbiorcę energii.
Informacje z dnia: 21 października
Medium
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Sebastian Karpiel-Bułecka: Przez ostatnie lata z własnego wyboru nie grałem w sylwestra, tylko spędzałem ten dzień z rodziną. Dla odmiany teraz będę świętował na scenie
Wokalista podkreśla, że koniec starego roku i początek nowego spędzi na scenie. Zespół Zakopower ma bowiem w planach wiele koncertów z własnym repertuarem, a także z najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami. Sebastian Karpiel-Bułecka będzie także jedną z gwiazd Sylwestrowej Mocy Przebojów w Polsacie.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Problemy społeczne
Zmęczenie i spadek motywacji coraz częstszym problem polskich pracowników. Niewielu może liczyć na wsparcie pracodawców
Polacy należą do najdłużej pracujących społeczeństw w Europie, co przekłada się też na wysoki odsetek osób odczuwających zmęczenie w pracy. Najczęstsze tego symptomy to znudzenie i brak motywacji, które na początku mogą się wydawać niepozorne, ale w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Choć o zdrowie psychiczne pracowników najlepiej zatroszczą się oni sami, to również pracodawcy mają tutaj swoją rolę do odegrania. Czterech na 10 jednak nie dostrzega tego problemu.