Przegląd mediów

październik 2022

Silent Network zadebiutował w USA

2022-10-15  |  10:57
Przegląd mediów

Grupa WB na targach AUSA w Waszyngtonie

10 października w centrum kongresowym Walter E. Washington w stolicy Stanów Zjednoczonych zainaugurowano AUSA (Association of the United States Army) – największą wystawę sprzętu wojskowego w Ameryce Północnej. Motyw przewodni tegorocznej edycji stanowiły wojska lądowe w perspektywie roku 2030. Stoisko GRUPY WB numer 219 znajdujące się w hali A cieszyło się sporym zainteresowaniem podczas trzydniowej imprezy.

Po raz pierwszy zaprezentowana została cyfrowa platforma łączności pojazdowej FONET MK2 oraz niskoemisyjny system łączności wojskowej SILENT NETWORK. GRUPA WB przedstawiła również radiostację osobistą PERAD, która stanowi podstawę SILENT NETWORK. Ponadto zaprezentowano także definiowaną programowo radiostację pojazdową COMP@N. Obok ulokowano osobisty system dowodzenia i obserwacji U-GATE. Urządzenie, z zastosowanymi rozwiązaniami rzeczywistości rozszerzonej, zwiększa świadomość sytuacyjną użytkownika. Może służyć do kierowania amunicją krążącą lub bezzałogowym systemem uzbrojenia. FONET MK2 to z kolei zmodyfikowana odmiana jednego z najbardziej popularnych na świecie systemów komunikacji pojazdowej FONET.

Ten zestaw urządzeń i oprogramowania integruje wyposażenie elektroniczne wozu, zapewniając wewnętrzną łączność głosową i wymianę danych. FONET MK2 jest kompatybilny z radiostacjami dostępnymi na rynku i umożliwia komunikację i wymianę danych z innymi pojazdami. Wozy wyposażone w system GRUPY WB mogą pracować w zautomatyzowanych systemach dowodzenia lub kierowania ogniem.

Modułowa budowa systemu pozwala na dobór właściwej konfiguracji dla każdego pojazdu. FONET MK2 jest kompatybilny z wcześniejszą wersją tego systemu. Oznacza to możliwość użycia nowych modułów i terminali w pojazdach wcześniej wyposażonych w rozwiązanie GRUPY WB. FONET MK2 wyposażono w możliwość szybszego przetwarzania danych, co zwiększa liczbę dostępnych funkcji – kanałów radiowych, kodowania, sterowania głosowego, czy przetwarzania strumieni danych z systemów bezzałogowych. Wraz z systemem zaprezentowano nową rodzinę modułowych terminali, dowolnie konfigurowanych i wyposażonych w wyświetlacze graficzne. FONET MK2 jest dostosowany do działania w środowiskach wieloklauzulowych, które łączą sieci o różnym poziomie utajnienia. To szczególnie istotne w przypadku wozów dowodzenia, w tym z klauzulą NATO Secret. Na AUSA pokazano elementy SILENT NETWORK. Ta niskoemisyjna, rozproszona i skalowalna sieć łączności bojowej uzupełnia bądź zastępuje interoperacyjną komunikację bazującą na wysokoemisyjnych radiostacjach taktycznych.

SILENT NETWORK zapewnienia komunikację przy znaczącym zmniejszeniu sygnatury elektromagnetycznej. Dzięki wykorzystaniu latających routerów w bezzałogowych statkach powietrznych gwarantuje większy zasięg i oddziaływanie systemu łączności. Niska moc i zasięg radiostacji osobistej są kompensowane przez umieszczenie węzłów sieci na pokładzie bezzałogowca.

SILENT NETWORK gwarantuje przewagę informacyjną przy jednoczesnej redukcji sygnatury elektromagnetycznej. Przy użyciu powietrznego routera na bezzałogowcu FlyEye, moc radiostacji może zostać zmniejszona o ponad 70 proc. Pozwala to zapewnić komunikację na dowolnym terenie (budynkach, lasach czy górach) przy użyciu przekaźnika przenoszonego przez system bezzałogowy startujący z ręki.

Na AUSA pokazano także zaawansowane rozwiązania GRUPY WB w dziedzinie bezzałogowców – system rozpoznawczy FlyEye i amunicję krążącą Warmate. Dzięki SILENT NETWORK jego użytkownicy uzyskują możliwość jednoczesnego rozpoznania powietrznego, łączność i dostęp do ognia połączonego: artylerii, lotnictwa, uzbrojenia wozów bojowych i amunicji krążącej. Zmniejsza się obciążenie przenoszone przez żołnierzy na polu walki dzięki wyeliminowaniu radiostacji plecakowych.

SILENT NETWORK zapewnia retransmisje pakietów danych nadawanych przez węzły zlokalizowane na ziemi. Latający router operujący na wysokości kilkuset metrów zwiększa efektywny zasięg łączności do kilkudziesięciu kilometrów. Pozwala to zapewnić łączność radiową dla jednostki wielkości batalionu.

SILENT NETWORK umożliwia komunikację głosową, a także transmisję danych i obrazów. Kombinacja niskiej mocy oraz zmiennej częstotliwości nadawania (szybki hopping) w bardzo krótkim czasie (impuls milisekundowy) zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia pododdziałów.

SILENT NETWORK jest siecią niskoemisyjną, trudno wykrywalną dla środków walki radioelektronicznej przeciwnika. Umożliwia wprowadzenie w każdej chwili ciszy radiowej. Ponowna aktywacja systemu zajmuje kilka sekund i może być dokonana przez dowolną radiostację osobistą.

W systemie SILENT NETWORK można wykorzystywać większą liczbę bezzałogowców, co umożliwia skalowalność. W ten sposób uzyskiwana jest rozległa sieć komunikacyjna pokrywająca duży obszar. Pozostając pod pełną kontrolą użytkownika, może być rozwijana w każdym miejscu i czasie.

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 15 października

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.