Przegląd mediów

Sojusznicy z NATO doceniają polskiego TOPAZ-a

2023-05-30  |  13:57
Przegląd mediów

Wielokrotnie prezentowaliśmy Państwu zalety różnorakich rozwiązań z zakresu obronności, opracowanych i wytwarzanych w ramach Grupy WB na bazie polskiej myśli technicznej. Spośród nich wiele zdobywa trudne i wymagające rynki, także wśród zaawansowanych technologicznie państw NATO.

Najnowszym tego potwierdzeniem jest podpisanie kontraktu na dostarczenie siłom zbrojnym Bułgarii zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ. Modułowy zestaw aplikacji klasy C4 zapewnia pełne obrazowanie i kontrolę pola walki na każdym szczeblu dowodzenia, co gwarantuje jakże ważną interoperacyjność.

Realizację zamówienia stanowiącego dorobek całkowicie oryginalnej polskiej myśli technicznej, nastąpić ma w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Co istotne, oferta Grupy WB spełnia wymogi określone dla rozwiązania klasy BMS Battlefield Management System.

Siły zbrojne bułgarskiego partnera zainteresowały się modułami opracowanymi z myślą o polskich pododdziałach artylerii, wdrażanymi obecnie w Wojskach Rakietowych i Artylerii. Cieszą się one uznaniem, także wśród innych zagranicznych użytkowników. Zgodnie z założeniami zawartego kontraktu, TOPAZ ma wspomagać wymianę danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR (Artillery Hunting Radar).

Zaletę polskiego rozwiązania znanego jako TOPAZ, stanowi nie tylko skuteczne kierowanie ogniem, ale także zastosowanie do wsparcia działań taktycznych na polu walki. Gwarantuje to opcja zintegrowania z zaawansowanymi środkami rozpoznania, a także rażenia, w tym z bezzałogowymi systemami rozpoznawczymi, jak i uderzeniowymi.

Za sprawą analizy doświadczeń zgromadzonych podczas eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania walką TOPAZ (także w warunkach bojowych), nastąpiła jego gruntowna rozbudowa o funkcjonalności związane bezpośrednio z dowodzeniem, ale również zabezpieczeniem logistycznym, rozpoznaniem radarowym, optoelektronicznym i akustycznym, oraz kierowaniem uderzeniami amunicji krążącej.

Jedną z istotnych zalet systemu TOPAZ jest jego modułowość i skalowalność. Całkowicie polskie rozwiązanie zapewnia zintegrowane zarządzanie polem walki na różnych szczeblach taktycznych. Rozmaita konfiguracja pakietów integracji obejmuje wszystkie wyroby GRUPY WB i kluczowe sensory światowych producentów jak na przykład nawigacje inercyjne, radary pola walki czy środki rozpoznania optoelektronicznego.

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 30 maja

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.