Mówi: | Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu National Geographic Tomasz Tomaszewski, fotograf |
10. Konkurs Fotograficzny National Geographic rozstrzygnięty. Grand Prix dla Sebastiana Gorgola za zdjęcie "Bezpieczna zabawa"
10. Konkurs Fotograficzny National Geographic został rozstrzygnięty. Tegorocznym Grand Prix został uhonorowany Sebastian Gorgol za zdjęcie "Bezpieczna zabawa". Zwycięzcy odebrali nagrody podczas uroczystej gali w Warszawie, którą poprowadzili Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna polskiej edycji magazynu oraz Tomasz Tomaszewski – przewodniczący Jury konkursu.
Konkurs Fotograficzny National Geographic ma na celu promowanie fotografii nie tylko wśród zawodowców, ale i amatorów, stawiających pierwsze kroki w zawodzie fotografa. Jurorzy konkursu zgodnie przekonują, że dobry fotograf powinien kierować się przede wszystkim intuicją i wrażliwością.
– W ciągu 10 lat otrzymaliśmy 450 tys. zdjęć. To liczba, którą trudno sobie wyobrazić. Ale proszę mi wierzyć, kiedy pojawia się zdjęcie godne zwycięstwa to się po prostu wie. To zdjęcie, które zmusza do tego, żeby się zatrzymać. Potem wsiadam do samochodu, jadę do domu, myślę o tym zdjęciu, budzę się rano i o nim myślę. I za to jestem wdzięczna fotografom, że skłaniają nas do refleksji, do tego, żeby w tym biegu i szale dzisiejszych czasów, zatrzymać się – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu National Geographic.
Co ciekawe, większość nagrodzonych zdjęć została wykonana w Polsce, co potwierdza tezę, że egzotyki nie trzeba szukać na drugim końcu świata. Dla wytrawnego fotografa tematem może stać się dowolny wycinek codzienności. Tegorocznym Grand Prix został uhonorowany Sebastian Gorgol za zdjęcie "Bezpieczna zabawa". Zwycięska fotografia przedstawia młodą samicę humbaka bawiącą się w towarzystwie matki.
– Mam nadzieję, że ten konkurs zostawia po sobie znaczące dobro na wielu płaszczyznach. Wskazuje pewną drogę. Jest taką gwiazdą polarną dla ludzi, którzy zaczynają, takich, którzy są zagubieni, patrząc na te wątpliwe wzorce dostępne w Internecie, gdzie każdy puszy się jak paw czy nadyma się jak świński pęcherz, nie mając żadnego doświadczenia ani wiedzy. Tutaj jednak bardzo dbamy o to, żeby nic tandetnego, prostego, miałkiego, banalnego się nie przedostało – mówi Tomasz Tomaszewski, fotograf, przewodniczący jury konkursu.
Jurorzy podkreślają, że wszystkie zwycięskie fotografie łączy odwaga oraz pokora fotografów. Dobre zdjęcie to bardzo często splot przypadkowych okoliczności i decyzji, które należy podjąć w ułamku sekundy.
– Fotografia polega na eliminowaniu elementów i ta decyzja musi być podjęta w ułamku sekundy, więc odwaga jest tutaj czymś niezwykle ważnym. Myślę również, że ten konkurs zwraca uwagę na pasję. Człowiek bez pasji jest głupi. Nie każdy może być artystą i trzeba się cieszyć, że jest to zajęcie dla wybranych. Nagrodzone zdjęcia reprezentują pewną harmonię i są wyrazem pewnej grzeczności, a nie puszenia się i pokazywania się, co jest domeną nuworyszy – dodaje Tomaszewski.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.