Newsy

Agata Młynarska pomagała przy remoncie mieszkania dla młodzieży z ośrodka wychowawczego

2016-06-03  |  06:00
Mówi:Agata Młynarska, prezenterka i dziennikarka telewizyjna

Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektor ds. programowych, Habitat for Humanity Polska

Funkcja:Michał, były podopieczny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów

Karol, podopieczny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów

  • MP4
  • Aktualizacja 13:45

    Agata Młynarska postanowiła pomóc młodzieży po przejściach w stawianiu pierwszych kroków w dorosłość. Zaangażowała się w projekt fundacji Habitat for Humanity, którego celem jest zapewnienie mieszkań osobom opuszczającym ośrodki wychowawcze, zanim otrzymają lokale socjalne. Dziennikarka pomagała w remoncie jednej z takich kawalerek. Twierdzi, że wie, z jakimi problemami borykają się absolwenci instytucji opieki zastępczej, wychowała bowiem dwie dziewczynki z domu dziecka. 

    Agata Młynarska od lat aktywnie wspiera działalność wielu organizacji charytatywnych pomagającym dzieciom. Za swoje dokonania została nagrodzona m.in. w plebiscycie Gwiazda Dobroczynności, organizowanym przez Newsweek Polska i Akademię Rozwoju Filantropii, jest też Kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymała za pomoc podopiecznym domów dziecka. Obecnie wspiera projekt Trampolina, prowadzony przez fundację Habitat for Humanity Poland. Jego celem jest zapewnienie dobrego startu w przyszłość młodzieży po przejściach, która po ukończeniu 18 roku życia musi opuścić ośrodek wychowawczy lub dom dziecka.

    To jest projekt bardzo dobrze opracowany ekonomicznie. To jest coś, co jest najlepszą z możliwych szans dla Polski, która sobie bardzo słabo radzi z młodzieżą w trudnej sytuacji i którzy kończą 18 lat – mówi Agata Młynarska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Projekt Trampolina ma być jednym z elementów wypełniania luki w systemie usamodzielniania się młodzieży z instytucji opieki zastępczej – obecny system jest skuteczny w zaledwie 15–20 proc. przypadków. Osoby objęte projektem przez ostatni rok pobytu w instytucji opieki zastępczej były przygotowywane do samodzielnego życia: uczestniczyły w warsztatach z edukacji finansowej, oszczędzania energii, wody, ciepła w mieszkaniu oraz prowadzenia gospodarstwa domowego.

    – Projekt nazywa się Trampolina, chodzi o trampolinę w dorosłość. O usamodzielnianie się w warunkach, które są godnymi warunkami do tego, aby zbudować w młodych ludziach po przejściach motywację, pozwolić im dokończyć szkolenie zawodowe i umożliwić dobry start w dorosłość – mówi Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektor ds. programowych, Habitat for Humanity Polska.

    Jednym z elementów projektu jest adaptacja na warszawskiej Pradze Północ siedmiu kawalerek, które będą niezależnymi lokalami udostępnianymi tylko za opłaty bieżącego utrzymania wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie. W pracach pomagają wolontariusze, którzy przepracowali na placu budowy prawie 4 tys. godzin. Z okazji Dnia Dziecka Agata Młynarska odwiedziła budowę przy ulicy Brechta 12, gdzie pomogła przy malowaniu jednej z kawalerek.

    – Projekt Habitat for Humanity Polska daje szansę młodym ludziom, aby odnaleźli się w rzeczywistości, której kompletnie nie znają, nie wiedzą, co to jest mieszkać samodzielnie, nie wiedzą, co to jest zarabiać na życie, nie wiedzą, co to jest zapłacić za prąd – mówi Agata Młynarska.

    Dziennikarka wie z własnego doświadczenia, jak trudno jest młodzieży opuszczającej instytucję opieki zastępczej zdobyć mieszkanie socjalne. Wychowała bowiem dwie dziewczynki z domu dziecka: Sylwię i Alicję.

    Chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Aninie będą mogli mieszkać w kawalerkach przez 2–3 lata, biorąc na siebie odpowiedzialność za opłacenie rachunków i opiekę nad mieszkaniem. Przyszli lokatorzy także pomagają w adaptacji kawalerek – od pierwszych prac remontowych do ocieplania mieszkań. 

    – Te mieszkania dają niezwykłą możliwość, żeby łatwiej było wejść w dorosłe życie. I chociażby od pomocy, od wychowawcy, który będzie tutaj z nami mieszkał, poprzez to, że opłaty będą mniejsze, wydaje mi się, że jest to naprawdę dobry pomysł i coś, co może pomóc nam, młodym ludziom mówi Michał, były podopieczny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów.

    –  Cieszę się bardzo, że ludzie są tak życzliwi, że mogą nam tak pomóc. Te mieszkania przynoszą nam dużo radości, będziemy w nich mieszkać, trenować przed wkroczeniem dorosłe życie mówi Karol, podopieczny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów.

    Habitat for Humanity to chrześcijańską organizacja non-profit działająca na rzecz zapobiegania wykluczeniu mieszkaniowemu oraz eliminacji bezdomności na świecie. Prowadzi działalność na terenie ponad 70 krajów na całym świecie i do tej pory zapewniła dach nad głową ponad 4 mln osób.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

    Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.

    Prawo

    Sztuczna inteligencja w nieodpowiednich rękach może stanowić poważne zagrożenie. Potrzebna jest większa świadomość twórców i użytkowników oraz twarde regulacje

    Wykorzystanie sztucznej inteligencji do manipulowania ludźmi przyjmuje namacalną postać, jak deepfake, ale może się odbywać także dużo subtelniej, na przykład poprzez podsuwanie odpowiednich treści w wyszukiwarce. – Odwoływanie się w pewnych aspektach do kwestii etycznego stosowania tej technologii to za mało, jeśli w ślad za tym nie idą odpowiednie regulacje – oceniają eksperci. Amnesty International przewiduje, że sztuczna inteligencja wykorzystywana bez kontroli i stabilnych ram prawnych może doprowadzić do nasilenia naruszeń praw człowieka, zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych i przez reżimy kontrolujące życie obywateli.

    Podróże

    Sebastian Wątroba: Uwielbiamy wakacje nad Bałtykiem. Aby spędzić je pod palmami, wcale nie musimy wyjeżdżać do ciepłych krajów, wystarczy przyjechać do Międzyzdrojów

    Aktor zaznacza, że uwielbia spędzać wakacje nad polskim morzem, a szczególnie upodobał sobie Międzyzdroje. Kiedy więc ma wolną chwilę, to nie traci czasu na przeglądanie zagranicznych ofert, tylko stawia na sprawdzone miejscówki i zabiera swoich bliskich właśnie do tego niezwykłego miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Sebastian Wątroba jednym tchem wylicza atrakcje, jakie czekają na turystów w tym kurorcie, i zachęca wszystkich jeszcze niezdecydowanych, by zaplanowali tam urlop.