Mówi: | Aleksandra Woźniak |
Funkcja: | aktorka |
Aleksandra Woźniak: w Gdańsku ludzie są złaknieni sztuki, teatry są oblegane
Aktorka wysoko ocenia poziom polskich spektakli teatralnych. Uważa jednak, że Polacy mają zbyt mały dostęp do tego gatunku sztuki. Jej zdaniem centrum życia teatralnego to Warszawa i Kraków, gdzie jest więcej teatrów i gdzie odbywa się najwięcej przedstawień.
Aleksandra Woźniak przeprowadziła się do Gdańska trzy lata temu. Twierdzi, że bardzo lubi to miasto, zauważa jednak istotne wady mieszkania z daleka od stolicy kraju. Problemem jest dla niej ograniczony dostęp do kultury, zwłaszcza do teatru. Zdaniem aktorki w Polsce ma miejsce przesadna centralizacja – życie teatralne toczy się głównie w dwóch miastach: Warszawie i Krakowie.
– Szkoda, że jest taka centralizacja, że ta sztuka się tak nie rozkłada. Bo uważam, że jest potrzeba i jest na nią popyt, a jednak najwięcej się dzieje właśnie w Warszawie i Krakowie – mówi Aleksandra Woźniak agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Zdaniem gwiazdy centralizacja ta ma jednak swoje dobre strony. Aktorzy mogą bowiem liczyć na pełne sale podczas przedstawień oraz żywo reagującą, a tym samym inspirującą publiczność.
– Ludzie są tak spragnieni sztuki, teatry są oblegane, bo ich jest niewiele, za każdym razem na wszystkich spektaklach, na których byłam, były owacje na stojąco, przy czym wcale nie uważam, że akurat te spektakle zasługiwały na to – mówi Aleksandra Woźniak.
Aktorka jest zdania, że polski teatr jest na wysokim poziomie, zwłaszcza w Warszawie. Chętnie wybiera się na różnego rodzaju spektakle, choć niekiedy wymaga to wielogodzinnej podróży do stolicy. W czerwcu wybrała się na premierę pierwszej polskiej rock opery „Amazonki i wikingowie” w Teatrze Roma. Gwiazda twierdzi, że lubi musicale, choć nie ogląda ich zbyt często.
– Ostatni musical, który tak naprawdę mnie porwał, to było wiele lat temu, musical „Metro” w Teatrze Dramatycznym w reżyserii właśnie Janusza Józefowicza. Wtedy grała w tej ekipie Edyta Górniak, Robert Janowski, ekipa, która już poszła i robi karierę indywidualnie – mówi Aleksandra Woźniak.
Także w Teatrze Roma aktorkę zachwycił niegdyś spektakl „Piotruś Pan”, który oglądała z córkami Anną i Julią.
Czytaj także
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.