Newsy

Anna Dereszowska: Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami. To od dorosłych uczą się nietolerancji

2022-11-04  |  06:17

 Najnowsza kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce jest wyjątkowa, ponieważ jest ukłonem w stronę osób, które otworzyły się na różnorodność – mówi aktorka. Organizatorzy akcji dziękują ludziom dobrych serc, którzy już pomogli najmłodszym w potrzebie, a także zachęcają do działania tych jeszcze nie do końca zdecydowanych i przypominają, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego, kim jest i skąd pochodzi. „Najpiękniejsze wnętrza 2022”, jak głosi hasło najnowszej kampanii, to takie, w których młodzież i dzieci odnalazły bezpieczny dom i bez względu na wszystko mogą czuć się sobą.

Te wyjątkowe wnętrza można zobaczyć na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl. Każdy pokój przedstawia historię innego dziecka lub młodej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji i musiała przymusowo zostawić dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego jutra, ale nie tylko. Anna Dereszowska podkreśla, że z dużą satysfakcją zaangażowała się w tegoroczną kampanię Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce pod hasłem „Najpiękniejsze wnętrza 2022”.

– To troszkę przewrotny komunikat, bo wcale nie chodzi o te najpiękniejsze wnętrza dotyczące wystroju naszych domów i mieszkań, ale chodzi o ludzkie wnętrza, o ukłon w stronę osób, które przyjęły do siebie bądź pomagają osobom będącym w potrzebie. Niezależnie od tego, z czego ta potrzeba wynika – czy są to uchodźcy, czy osoby, które znalazły się w Polsce z powodu innego wyznania, czy takie, które nie mają rodziców lub też kochają tę samą płeć. Chodzi o to, aby spojrzeć z życzliwością na drugiego człowieka. Najnowsza kampania jest naprawdę wyjątkowa – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Dereszowska.

Osoby przedstawione w tegorocznej kampanii, choć przeszły w życiu naprawdę dużo, teraz są bezpieczne. Niestety nie każda taka sytuacja kończy się szczęśliwie. W Polsce są tysiące dzieci, które nie mogą uzyskać takiego wsparcia. Przez swoją narodowość, wygląd, sytuację rodzinną lub ekonomiczną ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przypomina, że pomoc zaczyna się od zauważenia. Ważne jest, żeby dostrzec tych, którzy mają trudniej i wyciągnąć do nich rękę. Mimo regularnego uświadamiania społeczeństwa na temat dyskryminacji wciąż jest ona obecna.

– 3/4 dzieci doświadczyło jakiegoś rodzaju dyskryminacji czy też jakiegoś rodzaju krzywdy ze strony dorosłych lub rówieśników. Młodzież bardzo często spotyka się również z cyberprzemocą, przemocą psychiczną bądź fizyczną, więc bądźmy też jako rodzice niezwykle czujni, rozmawiajmy ze swoimi dziećmi. Warto poświęcić im troszkę więcej uwagi i spróbować dowiedzieć się tego, co dzieje się w życiu naszego dziecka – mówi  aktorka.

Anna Dereszowska przekonuje, że walka z dyskryminacją powinna się zacząć od dorosłych, bo te uprzedzenia często są właśnie przez nich przekazywane.

– Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami, tylko te uprzedzenia pojawiają się, ponieważ w domu czy od rówieśników słyszą różne komentarze. To od nas nasze dzieci niestety uczą się nietolerancji, więc bądźmy bardzo uważni na to, w jaki sposób rozmawiamy, w jaki sposób komentujemy. Czasem nawet takie wydawałoby się delikatne komentarze dotyczące wyglądu sąsiadki przez dzieci są odbierane jako przyzwolenie na to, żeby kogoś dyskryminować, bo skoro rodzice myślą w ten sposób, to dlaczego ja nie mogę tego robić i nie mogę mówić tak jak rodzice – tłumaczy.

Aktorka zaprasza również na specjalne lekcje skierowane do dzieci i młodzieży, które organizuje Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

– Do tej pory 57 tys. dzieci odbyło takie lekcje, na których są podejmowane cztery tematy: tolerancja, samoakceptacja, przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz komunikacja w różnorodności. To jest najnowsza lekcja stowarzyszenia, ucząca nas tego, że to, że się różnimy – a różnimy się pięknie – jest zaletą i wartością, którą należy kultywować i o nią dbać, a nie sprowadzać wszystkich do jednego mianownika – dodaje Anna Dereszowska.

W warsztatach może wziąć udział każda klasa 4–8. Szkołę do projektu może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor szkoły bądź nauczyciel.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.