Mówi: | Anna Dereszowska |
Funkcja: | aktorka |
Anna Dereszowska: Mamy taki szalony pomysł, żeby przenieść część naszego życia na Mazury. W Warszawie bardzo dokucza nam smog
Aktorka podkreśla, że jej wymarzoną przestrzenią do życia jest miejsce pełne zieleni, pięknych widoków i czystego powietrza. Niestety, o ile wiosną i latem Wawer, w którym obecnie mieszka, jest całkiem atrakcyjny pod tym kątem, o tyle już zimą smog jest tutaj niezwykle uciążliwy. Dlatego też aktorka wraz ze swoim partnerem postanowili znaleźć jakieś urokliwe miejsce na Mazurach i zbudować tam gospodarstwo agroturystyczne. Wybór padł na miejscowość Ławki nieopodal Rynu. To tam powstaje ich wymarzone lokum z dala od wielkomiejskiego szumu. Prace nad projektem zostaną pokazane w programie „Budując marzenia” na antenie TVN Style.
Widzowie zobaczą w nim każdy etap prac nad inwestycją, zaczynając od planowania budowy, a kończąc na dekorowaniu domków wypoczynkowych. Oprócz tego będą mogli podziwiać urokliwe tereny i poznawać lokalną społeczność.
– Zaczynamy program, w którym troszeczkę wpuścimy państwa do naszego życia prywatnego, w którym też sporo się zmieni, bo mamy taki szalony pomysł, żeby przenieść część naszego życia na Mazury, co też jest pokłosiem doświadczeń pandemicznych – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Dereszowska.
Aktorka przyznaje, że ze względu na zbyt duże zanieczyszczenie powietrza mieszkanie w stolicy jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zimowe spacery mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. A trudno jest siedzieć zamkniętym w czterech ścianach 24 godziny na dobę.
– Wawer, Anin to są miejsca zalesione, zielone wiosną, przepiękne i my się tutaj z tego względu przeprowadziliśmy i potem nagle buch, okazuje się, że zimą to jest po prostu czarna dziura i że nie można wychodzić na dwór. Tutaj smog jest bardzo dokuczliwy. Bywają takie dni, kiedy są komunikaty: absolutnie nie wychodzić z domu, szczególnie kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci. Jest piękna pogoda, słońce świeci, a tu niestety trzeba siedzieć w domu. A smog ma nie tylko wpływ na nasze płuca i ogólne samopoczucie, ale długoterminowe wystawienie, szczególnie dzieci, na działanie smogu powoduje też depresję, stany lękowe, myśli samobójcze i w dużym stopniu zmienia pracę mózgu – mówi Anna Dereszowska.
Uważa jednak, że dzięki determinacji i współpracy włodarzy miasta oraz mieszkańców można poradzić sobie ze smogiem. Wzorem w tej kwestii jest dla niej chociażby Kraków.
– Kraków był najczerwieńszą czerwienią na mapie i nagle okazuje się, że z dnia na dzień dało się zrobić zakaz palenia w piecach węglem. Oczywiście to zostało poprzedzone paroletnią kampanią i wymianą pieców węglowych na takie, które nie szkodzą w tym stopniu środowisku. Ale okazuje się, że da się, przy czym trzeba dużej determinacji włodarzy miast i niestety ogromnych funduszy, bo trudno mi się dziwić ludziom, dla których wymiana pieca jest na tyle dużym wydatkiem, że po prostu nie chcą go ponosić albo nie mogą. Chociaż Warszawa w tej chwili refunduje 100 proc. kosztów wymiany pieców, więc jest nadzieja na zmianę – mówi aktorka.
Anna Dereszowska podkreśla, że gdyby to zależało tylko od niej, to na stałe przeniosłaby się na Mazury. Jednak teraz takie decyzje muszą być już podejmowane pod kątem komfortu życia całej rodziny. Szczególnie chodzi jej o to, by nie robić rewolucji w życiu nastoletniej córki, która nie wyobraża sobie wyprowadzki ze stolicy.
– To są takie decyzje, których się nie podejmuje samemu, trzeba usiąść i porozmawiać z rodziną i wziąć pod uwagę również argumenty dzieci. Oczywiście tak zrobimy i myślę, że nie będziemy zmieniać naszej starszej córce życia, przewracać go do góry nogami, bo ona jest bardzo związana ze swoimi rówieśnikami, bardzo lubi swoją szkołę i tę przestrzeń warszawską, więc nie będziemy jej rzucać na głęboką ryńską wodę, bo byłaby to dla niej katastrofa, ale jak tylko będzie taka możliwość, to będziemy spędzali tam wolny czas – mówi Anna Dereszowska.
Program, który przygotowuje, będzie nosić tytuł „Budując marzenia”. Zdjęcia do projektu już trwają. Aktorka przyznaje, że wcześniej sporo czasu zajęło szukanie koncepcji, inspiracji i załatwienie spraw związanych z przystosowaniem gruntu.
– Tę przestrzeń koło Rynu konfigurujemy w ten sposób, że to będzie nasz dom, dom gościnny, ale też sześć małych domków, do których będziemy mogli państwa zapraszać. Przestrzeń z linią brzegową, z własnym lasem, więc wymarzone miejsce do odpoczynku. I to nam teraz bardzo zajmuje głowę. Projekt ten w głównej mierze koordynuje mój narzeczony i też bierze w nim udział. To duże przedsięwzięcie, ja jestem zbyt chaotyczna, żeby się zajmować takimi sprawami, więc scedowałam to na niego, bo on jest bardzo poukładany i o wszystkim pamięta – mówi.
Anna Dereszowska liczy na to, że realizacja tego projektu będzie przygodą jej życia i ciekawym doświadczeniem.
– Z całą pewnością będę robiła też coś własnoręcznie. Bardzo też chciałabym się nauczyć wielu rzeczy, bo ja jestem trochę taką Zosią samosią, więc chciałabym skorzystać z pomocy fantastycznych specjalistów, których będziemy mieli przy tym programie, i wielu rzeczy nauczyć się sama – mówi aktorka.
Program „Budując marzenia” będzie można zobaczyć na antenie TVN Style już wiosną.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-03-11: Dawid Kwiatkowski: W programie „MBtM” były wyznania miłości w moim kierunku. To było miłe, ale za uczestnikiem musi iść też dobra muzyka
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
- 2025-03-05: Biznes coraz chętniej angażuje się w działania społeczne. To ważny partner dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- 2025-03-03: Sylwia Bomba: „Królowa przetrwania” to nie jest mój format. Nie lubię być blisko dram, nie lubię rywalizować na takim poziomie
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-03-20: Malwina Wędzikowska: Druga edycja „The Traitors. Zdrajcy” jest bardziej mroczna i bezwzględna. Finał mocno zaskoczy widzów
- 2025-03-28: Malwina Wędzikowska: W moim środowisku pracy nieraz byłam zdradzona i oszukana. Teraz wystrzegam się zbyt miłych ludzi, od których za chwilę można dostać cios w plecy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.