Mówi: | Łukasz Magrian |
Funkcja: | zastępca dyrektora biura |
Firma: | Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna |
Bałtycki bursztyn może być wykorzystywany zarówno jako ozdoba, jak i składnik lekarstw i potraw
Bursztyn to jeden z najpopularniejszych kamieni, nie tylko w Polsce. Kojarzący się z Pomorzem szlachetny surowiec jest ceniony ze względu na wiele właściwości – wykorzystuje się go w zdobnictwie, ponadto ma on właściwości lecznicze, a także jest wykorzystywany jako składnik dań i napojów.
Bursztyn to kopalniana skamieniała żywica, która pochodzi z trzeciorzędowych drzew iglastych i liczy sobie blisko 40 milionów lat. Biżuteria wykonana z bursztynu od wieków zachwyca wielością barw i jest chętnie kupowana przez kobiety w każdym wieku. Jednym z największych miejsc poświęconych bursztynowi jest Piąta Aleja w Gdańsku, gdzie miłośnicy tego kruszcu mogą poznać jego historię oraz przekonać się oraz jak powstaje biżuteria na bazie bursztynu.
– Znajdują się tam liczne galerie, wystawy, miejsca, w których nie tylko można obejrzeć biżuterię, lecz także podejrzeć pracę rzemieślników, spróbować swoich sił przy obróbce tego tworzywa, zobaczyć jak trudna jest to praca. Można własnoręcznie przygotować pewne elementy i stworzyć swoją własną kompozycję – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Łukasz Magrian, zastępca dyrektora biura w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Bursztyn od wieków jest ceniony również za swoje właściwości zdrowotne. Wiara w dobroczynne działanie bursztynu została poparta badaniami naukowymi. Potwierdzono, że bursztyn pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit oraz ma działanie przeciwzapalne. Popularny kamień jest wykorzystywany również w zabiegach kosmetycznych.
– Wiele hoteli świadczących usługi z zakresu odnowy stosuje bursztyn. Właściwości lecznicze tego kamienia wykorzystuje się przy tworzeniu kosmetyków do konkretnych zabiegów. Bursztyn świetnie regeneruje skórę, działa antyalergicznie, daje poczucie wypoczynku i relaksu – mówi Łukasz Magrian.
Zabiegi z użyciem bursztynu polecane są przede wszystkim w okresie jesiennym, kiedy należy wzmocnić organizm i przygotować skórę do zimy. W ofercie salonów spa znajduje się masaż bursztynem, z wykorzystaniem pyłu bursztynowego lub kremów stworzonych na bazie tego kamienia.
Jedną z mniej znanych właściwości bursztynu są jego walory smakowe. Kruszec ten wykorzystywany jest bowiem nie tylko w popularnych nalewkach, ale stał się także dodatkiem do potraw.
– Bursztyn stał się również inspiracją do stworzenia konkretnych potraw, kompozycji barw i smaków, które nawiązują nie tylko do odcieni bursztynu, lecz także konkretnych produktów, które powstają na jego bazie. Na przykład nalewka bursztynowa, która jest wykorzystywana do tworzenia konkretnych potraw. Mamy zupę bursztynową oraz marynaty, które powstają w oparciu o kamień bursztynowy, a także lokalny browar – wymienia Magrian.
Badania wykazały, że bałtycki bursztyn ma najwięcej właściwości zdrowotnych w naturalnej postaci surowca oraz w postaci rozdrobnionej. Należy jedna pamiętać, aby nie stopić kamienia, ponieważ wówczas straci on większość swoich leczniczych właściwości.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.