Mówi: | Blanka Lipińska |
Funkcja: | pisarka |
Blanka Lipińska: Pierwszy raz powinien być przemyślany. Nie warto ulegać pokusie wakacyjnego romansu
Pisarka przestrzega młodych ludzi przed pochopnym rozpoczynaniem życia seksualnego. Jej zdaniem uleganie pokusie wakacyjnego romansu może mieć negatywne konsekwencje. Pierwszy raz bywa trudnym doświadczeniem, które zostawia ślad w psychice na całe życie, może też oznaczać niechcianą ciążę w zbyt młodym wieku.
Wiek inicjacji seksualnej młodych Polaków stale się obniża. Według raportu „Ryzykowne zachowania Polaków”, sporządzonego przez Centrum Profilaktyki Społecznej, seks zaczynają uprawiać już trzynastolatki. Do pierwszego stosunku seksualnego najczęściej dochodzi podczas weekendu lub w czasie wakacyjnego wyjazdu. Blanka Lipińska uważa jednak, że letnia znajomość w przypadku tak młodych ludzi nie powinna prowadzić do tak intymnych relacji.
– Nie warto ulegać promieniom słońca. Chciałabym zaapelować do młodych ludzi o rozwagę i przemyślenie – mówi pisarka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Autorka powieści erotycznej „365” podkreśla, że pierwszy stosunek seksualny zawsze zostawia ślad w psychice człowieka i ma ogromny wpływ na jego dalsze życie erotyczne. Radzi więc, zwłaszcza dziewczętom, by decyzji o rozpoczęciu współżycia nie podejmowały spontanicznie, a na partnera wybierały chłopaka, którego obdarzają pełnym zaufaniem.
– Bo jednak ten pierwszy raz może być traumatyczny. Polecam więc raczej się wstrzymać – mówi Blanka Lipińska.
Pisarka podkreśla też, że dojrzałość seksualna powinna się przejawiać w myśleniu o konsekwencjach współżycia. Młodzi ludzie nie powinni zapominać o bezpieczeństwie relacji, zarówno w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, jak i uniknięcia niechcianej ciąży.
– Pamiętajmy, że seks jest po to, aby się rozmnażać. Jeśli „wpadniemy”, to nasze życie w wieku szesnastu lat zawiśnie na włosku. Przemyślmy więc sobie to dobrze – mówi Blanka Lipińska.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.