Newsy

Coraz więcej osób cierpi na nadwrażliwość zębów. Głównie z powodu nadmiaru kwaśnych i gazowanych produktów w diecie

2015-10-22  |  06:30
Mówi:lek. stom. Magdalena Pawelczyk-Madalińska
Firma:FAN-DENT Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne
  • MP4
  • Gwałtownie rośnie liczba osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Przyczyną problemów jest przede wszystkim nadmiar kwaśnych i gazowanych produktów w diecie. Przełomem w profilaktyce może się okazać arginina. Według ostatnich badań aż 60 proc. pacjentów odczuło istotną poprawę po użyciu preparatu zawierającego węglowodan wapnia oraz argininę.

    – Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością dotyczącą co trzeciego pacjenta. Głównie powoduje ją uszkodzenie szkliwa lub obnażenie korzenia zęba, które jest spowodowane chorobami przyzębia albo urazami – mówi agencji informacyjnej Newseria lek. stom. Magdalena Pawelczyk-Madalińska z FAN-DENT Specjalistycznego Centrum Stomatologicznego.

    Stomatolog zwraca uwagę na lawinowy w ostatnich latach wzrost osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Głównym powodem są złe nawyki żywieniowe – jemy coraz więcej fast foodów oraz innych pokarmów obniżających pH w ustach. Dla zębów szkodliwe są także słodzone i gazowane napoje.

    – Wielu pacjentów nie może jeść bardzo zimnych lub gorących pokarmów. Dla nich pójście do kawiarni, wypicie kawy i zjedzenie do tego lodów jest po prostu niemożliwe – tłumaczy Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

    Ekspert wskazuje, że spośród wielu dostępnych metod, dzięki którym możemy walczyć z nadwrażliwością zębów, większość łagodzi dolegliwości jedynie tymczasowo. Oprócz tradycyjnych metod domowych, jak np. pasty i płukanki, dużą popularnością cieszą się także usługi oferowane przez gabinety stomatologiczne. Jak jednak zastrzega Magdalena Pawelczyk-Madalińska, są to metody, które łagodzą dolegliwości jedynie na kilka tygodni.

    Jednym z najnowszych preparatów wykorzystywanych w profilaktyce nadwrażliwości zębów jest arginina, która w połączeniu z węglowodanem wapnia już teraz jest wykorzystywana w niektórych pastach.

    – Arginina jest jednym z najnowszych preparatów do walki z nadwrażliwością zębów i wydaje się się na podstawie badań, że będzie jedną z najskuteczniejszych metod – wyjaśnia.

    Magdalena Pawelczyk-Madalińska przywołuje wyniki badań opublikowanych w czerwcu 2015 roku w „Journal of Clinical Periodontology”. Według nich aż 60 proc. pacjentów poddanych badaniu odczuło istotny spadek dolegliwości wynikających z nadwrażliwości zębów. Jak jednak dodaje, są to dopiero pierwsze przeprowadzone badania, których wyniki muszą być jeszcze potwierdzone przez kolejne testy.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

    W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.

    Gwiazdy

    Rafał Zawierucha: Nie ma nic piękniejszego w życiu niż posiadanie dziecka. Uwielbiam wracać do domu do moich cudownych dziewczyn i spędzać z nimi czas

    Aktor niedawno został ojcem i jak zapewnia, doskonale czuje się w domowych pieleszach przy żonie i córeczce. Dużą radość sprawia mu opieka nad maleństwem i pomoc ukochanej w codziennych czynnościach. Teraz stara się więc tak układać swój zawodowy grafik, by jak najwięcej czasu spędzać z rodziną.

    IT i technologie

    Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

    Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.