Newsy

Depresja u dzieci trudna do zdiagnozowania

2013-11-13  |  06:00
Mówi:Ewa Ulrich - Załęska
Funkcja:psycholog - psychoterapeutka dziecięca
Firma:Centrum Probalans
  • MP4
  • Depresja to według Światowej Organizacji Zdrowia czwarta najpoważniejsza choroba na świecie. Chorują nie tylko dorośli, ale też dzieci. U najmłodszych trudno odróżnić jednak zwykłą chandrę od klasycznej depresji.

    Małe dzieci często nie potrafią nazwać swoich emocji, a starsze nie zawsze chcą o tym rozmawiać, bo nierzadko same siebie nie rozumieją. Rodzice 
    bagatelizują sprawę albo w ogóle nie zauważają problemu. Jeśli jednak widzą niepokojące zmiany w zachowaniu dzieci to nie wiedzą, czy mają do czynienia z przejściową chandrą, sezonowym obniżeniem nastroju czy z depresją. Często objawy te są bardzo podobne i wiążą się z zaburzeniami nastroju.

    Zdaniem Ewy Ulrich-Załęskiej, psychoterapeutki dziecięcej z Centrum Probalans, najmłodsi najczęściej zapadają na sezonowe obniżenie nastroju, które można zdiagnozować jednak dopiero, kiedy objawy powtarzają się co roku.

    Jeżeli nasz mały człowiek gorzej sypia, inaczej je, nie bardzo ma ochotę na zabawę, nie interesują go rzeczy, które go interesowały do tej pory, gdzieś przestaje spotykać się ze znajomymi, gorzej się uczy, to są dla nas rodziców sygnały, które mówią, co się dzieje – wyjaśnia specjalistka w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

    Eksperta dodaje, że to, co jest charakterystyczne dla depresji sezonowej u dzieci, to również objawy psychosomatyczne.

    Czyli z jakiegoś powodu boli głowa, boli brzuch, a tak naprawdę nie jesteśmy w stanie stwierdzić dlaczego. To wszystko, to są takie symptomy, które mówią, poszukajmy pomocy – alarmuje Ewa Ulrich-Załęska.

    Amerykańscy badacze dowodzą, że takie sezonowe obniżenie nastroju dopada 1 proc. dzieci we wczesnych okresach szkolnych i 5 proc. diagnozuje się u dzieci starszych. Podobne objawy mogą wystąpić, kiedy w życiu dziecka wydarzyło się coś niepokojącego, np. zmarła bliska osoba, ukochane zwierzę czy pojawiły się problemy w szkole.

    Jeżeli widzimy bardzo dużą zmianę w zachowaniu dziecka, jeżeli ta zmiana przeciąga się do około 3 tygodni, to należy skonsultować się ze specjalistą – radzi Ewa Ulrich-Załęska.

    Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję cierpi już 350 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że do 2020 roku może być ona drugim największym zagrożeniem dla zdrowia po chorobach układu krążenia.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

    Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

    Media i PR

    Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

    Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

    Psychologia

    Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

    Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.