Mówi: | Karolina Ballard |
Funkcja: | właścicielka Cotton&Co |
Dla komfortu i higieny snu kluczowe znaczenie ma wysokość łóżka, jego konstrukcja i rodzaj materiałów użytych do produkcji
Przy zakupie łóżka trzeba zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, lecz także na ergonomię i funkcjonalność. To konieczne do tego, aby wypocząć i obudzić się zrelaksowanym. Zdaniem ekspertów na zwiększenie komfortu snu wpływa przede wszystkim odpowiednia wysokość i szerokość łóżka. Powinno ono także być przynajmniej 10–15 cm dłuższe od osoby w nim śpiącej.
– Czym większe łóżko, tym lepsze. Jeżeli mamy w sypialni miejsce, to powinniśmy zakupić możliwie największy mebel. Postarajmy się też nie zagracać sypialni niepotrzebnymi przedmiotami, krzesłami, szafkami. Wygodne łóżko i materac są niesamowicie istotne do tego, żeby nasz kręgosłup odpoczął i żeby obudzić się zrelaksowanym i wypoczętym – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co.
Łóżko powinno być przynajmniej o 10–15 cm dłuższe niż najwyższa osoba na nim śpiąca. Nie bez znaczenia jest także jego wysokość.
– Łóżko powinno być dość wysokie, czyli 60–65 cm, a nawet 70 cm, w zależności od wysokości danej osoby. Wtedy możemy bardzo łatwo z niego zejść. Wiadomo, że rano jeszcze nasze ciało jest zastygłe, nierozciągnięte, nierozgrzane i dzięki temu możemy uniknąć kontuzji – mówi Karolina Ballard.
Duże znaczenie ma też konstrukcja łóżka i rodzaj materiałów użytych do jego produkcji. Podstawa musi być stabilna i trwała, a jednocześnie mieć odpowiedni stelaż. Niewłaściwie dobrany nie tylko pogarsza komfort snu, lecz także powoduje deformowanie się materaca. Dość istotną sprawą jest również odpowiednie jego ułożenie.
– Chodzi o bezpieczeństwo związane z tym, że jeżeli mamy ramy wokół łóżka, to bardzo często uderzamy w nie, np. schodząc po ciemku z łóżka czy wracając do niego. I podobnie, jeżeli mamy małe dzieci, które po tym łóżku skaczą czy biegają wokół. One też mogą być narażone na jakieś kontuzje. Materac musi więc leciutko wystawać spoza ramy – dzięki temu nie uderzamy się w metalową czy drewnianą część – tłumaczy Karolina Ballard.
Im szersze łóżko, tym śpi się na nim wygodniej. Specjaliści z brytyjskiej organizacji Sleep Council, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat znaczenia snu dla zdrowia i samopoczucia, tłumaczą, że standardowo dla osoby dorosłej wystarczy 90 cm szerokości materaca. W przypadku, kiedy śpią na nim dwie osoby, powinny one swobodnie położyć się obok siebie, z rękoma podłożonymi pod głowę i z łokciami na zewnątrz.
– Materac musi odpowiednio wspierać nasze ciała, czyli, nie możemy się na nim zapadać, a nasze ciało wspierane, tak żeby kręgosłup mógł się zregenerować się podczas snu – dodaje Karolina Ballard.
Zdaniem ekspertów na higienę snu ma również wpływ wysokość materaca. Nie powinien on znajdować się zbyt blisko podłogi, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i brudu.
Czytaj także
- 2025-07-01: Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
- 2025-06-25: Anna Powierza: W wakacje jadę z córką pod namiot rozkładany na dachu samochodu. Będziemy nad samym brzegiem jeziora
- 2025-06-24: Qczaj: Po miesiącu w Tajlandii przeżywam jakieś przebudzenie. Ostatnio miałem w życiu dużo różnych trudności
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-18: Anna Głogowska: W samym środku lata wyjechałam na wakacje do Egiptu. Temperatura powietrza sięgała 43, a wody 38 stopni
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.