Newsy

Dla komfortu i higieny snu kluczowe znaczenie ma wysokość łóżka, jego konstrukcja i rodzaj materiałów użytych do produkcji

2016-04-25  |  06:20

Przy zakupie łóżka trzeba zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, lecz także na ergonomię i funkcjonalność. To konieczne do tego, aby wypocząć i obudzić się zrelaksowanym. Zdaniem ekspertów na zwiększenie komfortu snu wpływa przede wszystkim odpowiednia wysokość i szerokość łóżka. Powinno ono także być przynajmniej 10–15 cm dłuższe od osoby w nim śpiącej.

Czym większe łóżko, tym lepsze. Jeżeli mamy w sypialni miejsce, to powinniśmy zakupić możliwie największy mebel. Postarajmy się też nie zagracać sypialni niepotrzebnymi przedmiotami, krzesłami, szafkami. Wygodne łóżko i materac są niesamowicie istotne do tego, żeby nasz kręgosłup odpoczął i żeby obudzić się zrelaksowanym i wypoczętym – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co.

Łóżko powinno być przynajmniej o 10–15 cm dłuższe niż najwyższa osoba na nim śpiąca. Nie bez znaczenia jest także jego wysokość.

Łóżko powinno być dość wysokie, czyli 60–65 cm, a nawet 70 cm, w zależności od wysokości danej osoby. Wtedy możemy bardzo łatwo z niego zejść. Wiadomo, że rano jeszcze nasze ciało jest zastygłe, nierozciągnięte, nierozgrzane i dzięki temu możemy uniknąć kontuzji – mówi Karolina Ballard.

Duże znaczenie ma też konstrukcja łóżka i rodzaj materiałów użytych do jego produkcji. Podstawa musi być stabilna i trwała, a jednocześnie mieć odpowiedni stelaż. Niewłaściwie dobrany nie tylko pogarsza komfort snu, lecz także powoduje deformowanie się materaca. Dość istotną sprawą jest również odpowiednie jego ułożenie.

Chodzi o bezpieczeństwo związane z tym, że jeżeli mamy ramy wokół łóżka, to bardzo często uderzamy w nie, np. schodząc po ciemku z łóżka czy wracając do niego. I podobnie, jeżeli mamy małe dzieci, które po tym łóżku skaczą czy biegają wokół. One też mogą być narażone na jakieś kontuzje. Materac musi więc leciutko wystawać spoza ramy  dzięki temu nie uderzamy się w metalową czy drewnianą część – tłumaczy Karolina Ballard.

Im szersze łóżko, tym śpi się na nim wygodniej. Specjaliści z brytyjskiej organizacji Sleep Council, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat znaczenia snu dla zdrowia i samopoczucia, tłumaczą, że standardowo dla osoby dorosłej wystarczy 90 cm szerokości materaca. W przypadku, kiedy śpią na nim dwie osoby, powinny one swobodnie położyć się obok siebie, z rękoma podłożonymi pod głowę i z łokciami na zewnątrz.

Materac musi odpowiednio wspierać nasze ciała, czyli, nie możemy się na nim zapadać, a nasze ciało wspierane, tak żeby kręgosłup mógł się zregenerować się podczas snu – dodaje Karolina Ballard.

Zdaniem ekspertów na higienę snu ma również wpływ wysokość materaca. Nie powinien on znajdować się zbyt blisko podłogi, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i brudu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.