Mówi: | Tomasz Szczygieł |
Funkcja: | ekspert Stanley Black & Decker |
Nowoczesne podkaszarki mogą zastąpić kosiarkę przy pielęgnacji małego trawnika
Dzięki nowoczesnym kosiarkom i podkaszarkom strzyżenie nawet bardzo małego trawnika, pełnego drzew i krzewów, może być szybkie i wygodne. Do tego celu używamy zazwyczaj kosiarek, ale w niewielkich ogrodach można wykorzystywać, nawet wyłącznie, nowoczesne podkaszarki. Trawnik należy kosić regularnie, bo zapobiega to nadmiernemu rozrostowi chwastów i wspomaga dobre krzewienie trawy.
Do strzyżenia trawnika o dużej powierzchni niezbędna jest tradycyjna kosiarka. Nowoczesne maszyny radzą sobie z różnymi rodzajami trawników, również z wysoką trawą oraz z grubymi łodygami chwastów. Mają też przezroczyste pokrywy zbiornika gromadzącego trawę, tak, żeby w każdym momencie można było kontrolować ilość skoszonej trawy.
– Nowoczesne kosiarki wyposażone są w pewnego rodzaju platformę, którą uruchamiamy za pomocą rękojeści znajdującej się na boku kosza. Za pomocą tej platformy możemy wypchnąć trawę, która gromadzi się w przestrzeni przelotowej z kosiarki do zbiornika. Podczas koszenia np. mokrego trawnika fragmenty trawy oblepiają wnętrze tej przestrzeni, blokując ją i tym samym utrudniając prace ogrodowe. W przypadku starszych modeli kosiarek w takim przypadku pojawiała się konieczność otwarcia pokrywy i przesunięcia trawy ręką – mówi agencji informacyjną Newseria Lifestyle Tomasz Szczygieł z firmy Stanley Black & Decker.
– Nowoczesne podkaszarki wyposażone są w koło dystansowo-jezdne, za pomocą którego z łatwością wykosimy trawę przy wszelkiego rodzaju ścianach, murkach czy krawężnikach. Ustawiając taką podkaszarkę w pozycji pionowej, możemy bardzo łatwo kształtować krawędź samego trawnika – tłumaczy Tomasz Szczygieł.
Najnowsze podkaszarki mają możliwość regulacji długości rękojeści, tak, aby idealnie dopasować ją do wzrostu użytkownika. Dzięki temu można nimi pracować komfortowo, nie obciążając niepotrzebnie kręgosłupa. Podkaszarki są zazwyczaj dość małe, nie zajmują więc miejsca w składzikach bądź garażach. Są idealnym rozwiązaniem także dla właścicieli segmentów z mniejszymi ogrodami.
– Posiadacze segmentów mieszkaniowych i mieszczących się przy nich ogrodów, które zazwyczaj mają niewielką powierzchnię, zaledwie kilkudziesięciu metrów kwadratowych, na pewno będą zainteresowani rozwiązaniem dodatkowym do podkaszarki. Jest to platforma jezdna, za pomocą której z łatwością przekształcamy podkaszarkę w zwykłą, małą kosiarkę kołową – zaznacza Tomasz Szczygieł.
Niezależnie od wielkości ogrodu musimy wziąć pod uwagę to, że aby cieszyć się pięknym, gęstym trawnikiem, powinniśmy kosić go przez cały okres wegetacyjny, przynajmniej raz w tygodniu. W lecie należy pamiętać, że niewskazane jest koszenie, a także podlewanie trawników w czasie największego nasłonecznienia.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.