Newsy

Rodzaj oświetlenia w mieszkaniu powinien zależeć od funkcji konkretnych pomieszczeń

2014-09-23  |  06:10

Jesień to czas, gdy Polacy zwracają większą uwagę na oświetlenie domu. Świadome urządzanie mieszkania zakłada dostosowanie rodzaju lamp do ich funkcji. Coraz chętniej decydujemy się na oświetlenie ledowe, które sprawdza się w każdym pomieszczeniu: w sypialni pomoże wykreować przytulny i romantyczny nastrój, a w kuchni może służyć do podświetlania wnętrza szuflad.

Meblowanie światłem polega na określeniu wykonywanych w danej części mieszkania czynności i umieszczeniu w tym miejscu odpowiedniego źródła światła. W każdym pomieszczeniu powinno się znaleźć przynajmniej osiem punktów świetlnych. Architekci wnętrz są zdania, że w mieszkaniu powinno się pojawić światło funkcjonalne, nastrojowe i dekoracyjne. Planowanie oświetlenia zaczynamy od określenia jego funkcji, każda lampa spełnia bowiem inne zadanie.

– Mamy oświetlenie centralne i funkcjonalne, czyli oświetlenie, które nam pomaga w pracy, na przykład w czytaniu czy odrabianiu lekcji w przypadku dzieci. Mamy oświetlenie nastrojowe, czyli na przykład lampy, które będą na stole, i lampy podłogowe. Jest oświetlenie typowo dekoracyjne, a także oświetlenie w witrynach i wewnątrz szuflad w kuchni, które pomaga nam w pracach kuchennych – wymienia Katarzyna Balashov, dekorator IKEA Retail Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Funkcję oświetlenia funkcjonalnego najczęściej pełni lampa zlokalizowana centralnie na suficie. Takie źródło światła niezbędne jest w kuchni, gdzie istnieje potrzeba oświetlenia stołu lub blatu, na którym przygotowywane są posiłki. W salonie warto zadbać o oświetlenie zarówno górne, jak i boczne, np. w postaci stojących lamp lub znowu modnych kinkietów. Sypialnia stanie się bardziej przytulna i romantyczna dzięki zastosowaniu światła nastrojowego. W roli oświetlenia nastrojowego i dekoracyjnego świetnie sprawdzają się natomiast żarówki LED.

Żarówki LED pozwalają nam oszczędzać na rachunkach, bo zużywają do 80 proc. mniej energii niż tradycyjne, a świecą nawet do 25 lat. Oświetlenie ledowe jest dla zdrowe, dobre dla wzroku, dlatego że jest najbardziej zbliżone do światła dziennego, czyli najbardziej naturalnego światła, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – mówi Katarzyna Balashov.

Żarówki LED są także bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne i nie zawierają szkodliwej dla zdrowia rtęci. Tego typu żarówki mogą też pełnić rolę oświetlenia funkcjonalnego, np. w kuchni, gdzie można je wykorzystać do podświetlenia wnętrza szuflad. Planowanie oświetlenia w domu najlepiej zacząć już na etapie jego budowy. Wtedy możliwe jest zaprojektowanie rozmieszczenia instalacji elektrycznej, włączników i wypustów. Zmiany w oświetleniu są jednak także możliwe w gotowym i urządzonym mieszkaniu. Czasem wystarczy dostawienie lampy bocznej lub kinkietu, aby wykreować zupełnie nowy nastrój w pomieszczeniu. W gotowych wnętrzach sprawdzą się także listwy z żarówkami LED, które wystarczy przykleić pod szafkami lub wzdłuż brzegu łóżka w sypialni.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.