Mówi: | Henryk Kwapisz |
Funkcja: | ekspert ISOVER Polska |
Właściwie przeprowadzona termomodernizacja budynku pozwoli zmniejszyć jego zapotrzebowanie energetyczne i znacznie ograniczyć koszty ogrzewania
Szybkie wychładzanie pomieszczeń zimą i coraz wyższe rachunki za ogrzewanie to symptomy źle zbilansowanej gospodarki cieplnej budynku. Za utratę ciepła najczęściej odpowiedzialne są źle zaizolowane dachy, ściany zewnętrzne, fundamenty, nieszczelne okna i drzwi, a także wady systemu wentylacji. Problem można zlikwidować poprzez przeprowadzenie termomodernizacji. Pozwoli ona zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku i znacznie ograniczyć koszty utrzymania prawidłowej temperatury w pomieszczeniach. Prace najlepiej zacząć od audytu energetycznego.
Mimo że termomodernizacja jest przedsięwzięciem na dużą skalę, to stanowi ona pewną inwestycję, która wraz z każdą kolejną zimą będzie przynosić same korzyści.
– Podstawowym sygnałem tego, że musimy wykonać w naszym domu termomodernizację, jest to, że dużo płacimy za ogrzewanie. Czyli to jest to, co nas bije po portfelu, ale oczywiście są również takie sygnały, które możemy zobaczyć, czyli np. pleśń czy grzyby, które pojawią się na ścianach, wykraplanie na oknach – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Henryk Kwapisz, ekspert ISOVER Polska.
Prace mające na celu zrównoważenie bilansu cieplnego należy dobrze zaplanować i skonsultować z profesjonalistą, który najpierw przeprowadzi audyt energetyczny. Pozwoli on określić, co jest przyczyną zbyt dużego zapotrzebowania na energię i które elementy budynku powinny być poddane renowacji lub wymianie.
– Audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji jest bardzo wskazany. To nie jest duży koszt, podstawowa wizyta audytorska to około 100 zł, a prawdziwy pełen audyt to około 500–1000 złotych. Ale dzięki audytowi dowiemy się bardzo precyzyjnie, co powinniśmy i w jakiej kolejności zrobić – tłumaczy Henryk Kwapisz.
Nie wystarczy jedynie wymiany okien, kaloryferów lub kotła. Jeśli inny element domu szwankuje, to nawet dodatkowe źródło ciepła nie ograniczy jego utraty. Przede wszystkim trzeba więc zadbać o prawidłową izolację.
– Żeby osiągnąć w domu lepszy komfort cieplny, musimy zaizolować ściany, dach, podłogę i wymienić okna. Pamiętajmy o tym również, żeby wszelkie instalacje były bardzo efektywne i na samym końcu, nie zapominajmy o tym, że źródło ciepła też powinno mieć odpowiednią sprawność – mówi Henryk Kwapisz.
Duże znaczenie ma też jakość materiałów, które zostaną użyte do termomodernizacji. Tylko solidne, sprawdzone i przede wszystkim odpowiednio dopasowane do specyfiki izolowanej powierzchni produkty mogą zapewnić zrównoważony bilans energetyczny domu.
Fachowcy tłumaczą, że najważniejszą korzyścią z przeprowadzenia termomodernizacji jest to, że znacznie zmniejszą się rachunku za ogrzewanie. Poza tym bez względu na porę roku będzie można się cieszyć komfortem cieplnym i przytulną atmosferą.
Czytaj także
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-02: Firmy produkcyjne w Polsce przechodzą zieloną transformację. Działania te są kluczowe dla ograniczenia śladu środowiskowego i rozwoju biznesu
- 2024-08-29: Aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności. Jeszcze w tym roku pojawi się mStłuczka
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.