Newsy

Bartłomiej Kasprzykowski: dzieci sięgają po alkohol, gdy chcą wypełnić jakąś pustkę

2015-12-02  |  06:45

Bartłomiej Kasprzykowski uważa, że to od rodziców zależy, czy dzieci sięgną po używki. Twierdzi, że dziecko otoczone troską i zainteresowaniem opiekunów nie będzie miało takiej potrzeby. Zdaniem Tamary Arciuch bardzo ważne jest również uświadamianie dzieciom zagrożeń, jakie niesie ze sobą palenie papierosów lub picie alkoholu w zbyt młodym wieku.

Po alkohol w Polsce sięgają coraz młodsi konsumenci. Z raportu Europejskiego Programu Badań Szkolnych na Temat Alkoholu i Innych Narkotyków wynika, że napoje alkoholowe, co najmniej raz w życiu, piło prawie 90 proc. uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 95 proc. uczniów II klas szkół średnich. Część z nich została poczęstowana przez rodziców, powodowanych błędnym przekonaniem, że zmniejszy to ciekawość dziecka. Bartłomiej Kasprzykowski jest przeciwny podawaniu alkoholu dzieciom, bez względu na wiek.

– Dzieci nie będą tego potrzebowały, jeżeli będziemy o tym w domu rozmawiać. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy dziecko odczuwa jakąś pustkę, jakiś brak i zaczyna szukać wśród kolegów, wśród używek. Nie można po prostu nie poświęcać dzieciom czasu – mówi Bartłomiej Kasprzykowski agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Partnerka Kasprzykowskiego i matka jego sześcioletniego syna jest zdania, że zadaniem rodziców jest również uświadamianie swoich dzieci. Dorośli powinni przedstawić dzieciom negatywne skutki palenia papierosów i picia alkoholu.

– Należy uświadamiać, jakie są konsekwencje używek w tak młodym wieku, że nie bez kozery alkohol i nikotyna są dozwolone od lat 18. Uważam, że powinny być dozwolone w ogóle później –  mówi Tamara Arciuch.

Z licznych badań wynika, że alkohol ma wyjątkowo negatywny wpływ na organizm dziecka: upośledza zmyły takie jak wzrok, słuch i węch, zmniejsza zdolność zapamiętywania i logicznego myślenia, ograniczania przyswajanie przez organizm witamin i substancji odżywczych, zaburza pracę układu pokarmowego, a w większej dawce może także zaburzać akcję serca.

– Ja powiedziałam swojemu synowi, że jak skończy 18 lat, to możemy porozmawiać, ale na razie jest to zakazane, po prostu. A co on z tym robi, czy coś z tym zrobi, na razie jeszcze mi nie podpadł –  mówi Tamara Arciuch.

– Ufamy, ale sprawdzamy – dodaje Bartłomiej Kasprzykowski.

Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski mają 6-letniego syna Michała. Aktorka ma też 16-letniego syna Krzysztofa.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.