Newsy

Joanna Racewicz: Szczepienie to była świadoma decyzja mojego syna. Chcę zwalczyć wirusa, który zabił w Polsce prawie 80 tys. ludzi

2021-06-14  |  06:02

Dziennikarka na Instagramie opublikowała zdjęcie ze szczepienia 13-letniego syna. Zaznacza, że nie miała żadnych wątpliwości przed podjęciem tej decyzji. Joanna Racewicz ma świadomość tego, że temat szczepień dzieci w Polsce nadal jest kontrowersyjny. Priorytetem jest dla niej jednak szczęście, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Zauważa, że dla osób w wieku dojrzewania szczególnie ważny jest kontakt z przyjaciółmi i bliskimi. Szczepionka pozwala na powrót do normalności. Zaszczepieni mogą bez obaw podróżować i cieszyć się codziennością.

Jeszcze niedawno w dyskusjach na temat szczepień nie brano pod uwagę dzieci. Osoby poniżej 16. roku życia zazwyczaj łagodniej przechodziły zarażenie COVID-19. Już od 7 czerwca rodzice mogą jednak zapisywać na szczepienia dzieci w wieku 12–15 lat. Nastolatki otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, ponieważ została ona dopuszczona dla osób w tak młodym wieku. Nie wszystkie kraje podjęły decyzję o dopuszczeniu szczepień dzieci. W Polsce ten temat budzi wiele kontrowersji.

– Zdecydowałam się na szczepienie swojego syna, ponieważ chcę, żeby był bezpieczniejszy. Żebyśmy mogli bez obaw spotkać się z naszymi bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Dzieci przechodzą koronawirusa łagodniej, ale jednak go przechodzą. Nie jest prawdą, że nie potrzebują ochrony. Przedyskutowaliśmy z moim synkiem wszystkie za i przeciw. To była jego świadoma decyzja. Poprosił: jeśli to możliwe, zróbmy to, bo chcę pojechać na wakacje, spotkać się z kumplami i dziadkami. Chcę zwalczyć wirusa, który zabił w Polsce prawie 80 tys. ludzi. Bardzo się cieszę, że Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie zdecydowała się na ochronę dzieci – powiedziała w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Joanna Racewicz podczas pokazu marki biżuteryjnej Mokobelle.

Gdy dziennikarka na swoich social mediach poinformowała o szczepieniu syna, w komentarzach pod postem rozpoczęła się dyskusja na temat słuszności tego posunięcia. Zdecydowani zwolennicy sczepienia popierali decyzję prezenterki. Z kolei osoby, które uważają szczepionkę za szkodliwą, otwarcie wyrażali swoje niezadowolenie. Joanna Racewicz zaznacza, że różnica zdań nie jest dla niej problemem. Wielu przeciwników szczepień podczas konfrontacji wyraża się jednak w sposób wulgarny, a tego nie ma zamiaru tolerować.  

– Mamy wolność słowa, problem w tym, że osoby myślące inaczej w tej kwestii bardzo często wyrażają się w sposób nieakceptowalny. Jestem zwolenniczką rozmowy i dyskusji, ale również szanowania różnic. Jeśli ktoś wchodzi w moją przestrzeń, jest na gościnnych występach i wyraża się w sposób nieparlamentarny, obrażając mnie, to nie chcę go przyjmować. Mam takie prawo, bo Instagram jest częścią mojego prywatnego kontaktu ze światem. To trochę tak, jakby ktoś wtargnął do mojego domu nieproszony, w zabłoconych po cholewy butach, wszedł na białą kanapę i podskakiwał, strącając błoto na lewo i na prawo. Nie muszę tego tolerować – tłumaczy.

Dziennikarka zaznacza, że wzajemny szacunek jest ważny także podczas dyskusji odbywających się online. Jej zdaniem różnice światopoglądowe zwolenników i przeciwników szczepionek są tak duże, że kompromis pomiędzy stronami byłby niezwykle trudny do wypracowania. Odmienność poglądów i priorytetów nie tłumaczy jednak chamstwa.

Bardzo grzecznie poprosiłam, żeby wszyscy, którzy myślą inaczej, zechcieli pozostać na swoich forach. Tam, gdzie mogą dawać upust swojemu jadowi. Wielu mnie nie posłuchało, część wyraziła swoją ostrożność wobec mojej decyzji. Szanuję ich opinię, natomiast wulgarności i chamstwa nie będę tolerować – zaznacza Joanna Racewicz.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie

Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.