Mówi: | Magdalena Różczka |
Funkcja: | aktorka |
Magdalena Różczka: W kwestii odżywiania dzieci warto zdać się na doświadczenie ekspertów i podawać im bezpieczne oraz skontrolowane posiłki
W żywieniu najmłodszych dzieci warto zdać się na wiedzę ekspertów i podawać im żywność przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci. Niemowlęta i małe dzieci mają specyficzne potrzeby, inne niż osoby dorosłe, dlatego powinno im się podawać sprawdzone, skontrolowane i przede wszystkim bezpieczne posiłki.
Organizm dziecka bardzo różni się od organizmu dorosłej osoby. Ma inne zapotrzebowanie na substancje odżywcze oraz większą wrażliwości na zanieczyszczenia obecne w żywności, dlatego dieta dziecka musi być inna niż dorosłego człowieka.
– Dziecko potrzebuje innych rzeczy, na inne rzeczy jest odporne, dlatego dieta takiego małego człowieka musi być zupełnie inna niż dieta dorosłej osoby – tłumaczy Magdalena Różczka, która była gościem specjalnym konferencji na temat bezpieczeństwa i jakości żywności dla niemowląt i małych dzieci.
Żywienie przez pierwsze 1000 dni życia dziecka jest bowiem niezwykle ważne dla dalszego rozwoju dziecka.
– Dopóki dziecko jest w tym okresie, dopóty najlepiej zdać się na kogoś, kto się na tym naprawdę zna i kto poświęcił temu całe swoje życie. Warzywa i wszystkie składniki znajdujące się w posiłkach przeznaczonych dla dzieci są sprawdzane na każdym etapie – mówi Magdalena Różczka w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.
Posiłki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci skomponowane są tak, by zawierały wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Przygotowywane są ponadto z surowców sprawdzonych pod kątem zawartości pozostałości metali ciężkich, pozostałości środków ochrony roślin lub nawozów. Przygotowując samodzielnie posiłki, rodzice nie zawsze są natomiast w stanie korzystać z najwyższej jakości warzyw, owoców czy produktów mlecznych – dobry wygląd, smak czy zapach nie są bowiem wyznacznikami bezpieczeństwa surowca.
Już podczas ciąży dieta mamy ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. To wtedy zaczyna się kształtować jego metabolizm. Po narodzinach karmienie piersią to najlepszy sposób, by zadbać o odpowiednie odżywianie maluszka. Organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy przez cały okres 1000 pierwszych dni życia, dlatego warto kontynuować jego ochronę i zapewniać mu zbilansowaną, bezpieczną dietę, także na etapie jej rozszerzania.
Jak pokazują badania Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” dla Fundacji Nutricia, prawie 60 proc. dzieci w wieku 12 miesięcy zbyt wcześnie otrzymuje żywność, która nie jest przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Środki spożywcze dla niemowląt i małych dzieci znacznie różnią się od posiłków dla dorosłych. Zgodnie z przepisami prawa nie mogą one zawierać konserwantów, barwników czy wzmacniaczy smaku.
Żywność dla niemowląt i małych dzieci jest specjalnym produktem. Nie świadczą o tym kolory czy rysunek na opakowaniu, a wskazanie wiekowe. Dzięki niemu mama wie, czy wybiera dla swojego dziecka odpowiedni posiłek pod względem jego składu oraz konsystencji.
Czytaj także
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2024-12-23: Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
- 2024-12-09: Podejście do przemocy wobec dzieci się zmienia, ale wciąż dużo jest do zrobienia. Trwają prace nad uszczelnieniem przepisów
- 2024-11-26: RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
- 2024-11-14: Odwożenie dzieci do szkoły samochodem nie bez wpływu na jakość powietrza. Wielu rodziców tylko po to uruchamia auto
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.