Newsy

Nauka pływania dla niemowlaków wpływa na ich rozwój fizyczny i intelektualny

2014-04-28  |  06:10
Regularne zajęcia w wodzie już w wieku niemowlęcym korzystnie wpływają na rozwój dziecka. Dzięki zabawie na basenie dziecko jest sprawniejsze, łatwiej akceptuje nieznane otoczenie, a także chętniej nawiązuje nowe relacje.

Zdaniem pediatrów, dzięki zajęciom na basenie u najmłodszych zmniejsza się ryzyko wad postawy i zaburzeń układu krążenia. Ćwiczenia w wodzie korzystnie wpływają także na aparat ruchowy, układ kostny oraz ogólną sprawność motoryczną. Według psychologów, regularne grupowe zajęcia rodziców z dziećmi w basenie mają wpływ na inteligencję, lepszą koncentrację, uczą relacji międzyludzkich oraz radzenia sobie z nowymi sytuacjami i otoczeniem.

Zajęcia są bardzo spokojne. To nie jest tak, że na pierwszej lekcji nurkujemy z maluchami. Uczymy rodziców podstawowych elementów, dzięki czemu z tygodnia na tydzień opiekunowie nabierają pewności siebie. Dzieci czują się swobodnie w wodzie, bo mają takie emocjonalne poczucie bezpieczeństwa, które dają rodzice – wyjaśnia Anna Kula, instruktor pływania w szkółce Bąbelki Pływają.

Na pierwszych zajęciach dorośli uczą się zasad bezpieczeństwa, czyli jak wejść do basenu, jak z niego wyjść, jak wykąpać dziecko pod natryskiem, jak trzymać je w wodzie, jak ułożyć w pozycji pionowej. Rodzice przed rozpoczęciem zajęć otrzymują też informacje, jak się do nich przygotować, aby dziecko już na pierwszych ćwiczeniach, dobrze poczuło się w nowym środowisku.

Przede wszystkim prosimy rodziców o to, żeby przygotowali maluchy w domu. Kąpiel takiego 3-, 4-, 5-miesięcznego dziecka powinna odbywać się w wodzie o temperaturze 31-32 stopni. Jeśli kąpie się dziecko w domu w temperaturze 36 stopni, to na basenie może ono płakać – tłumaczy Anna Kula.

Rodzice powinni także nieco głośniej zachowywać się w łazience, bo na basenie zazwyczaj jest hałas. Dzięki temu niemowlak ze spokojem zaakceptuje nową sytuację. Przed rozpoczęciem zajęć należy także zaopatrzyć się w specjalne pieluszki kąpielowe oraz kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Zajęcia na basenie dla niemowlaków trwają 30 minut, dla starszych dzieci nawet godzinę. Karnet z zajęciami raz w tygodniu, na jeden semestr kosztuje ok. 300 zł. Wymagana jest także pisemna zgoda lekarza na uczestniczenie w tego typu zajęciach. Zanim rodzic zdecyduje się wybrać odpowiednią szkołę nauki pływania dla niemowląt i dzieci, powinien sprawdzić, czy uczą w niej wyszkoleni instruktorzy i czy na jednego trenera przypada nie więcej niż siedem par (dziecko plus rodzic), a także, czy szatnie na basenie są dostosowane do potrzeb małych dzieci.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Konsument

Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.