Mówi: | Mariola Mirek |
Funkcja: | menadżer ds. komunikacji marki Pampers |
Nowoczesne pieluchy mogą być suche nawet przez 12 godzin
Producenci pieluch stale je ulepszają, aby poprawić komfort ich użytkowania. Nowością są pieluchy nasączone pielęgnacyjnym balsamem oraz wyposażone we wskaźnik napełnienia pieluchy. Niektóre pozostają suche nawet do dwunastu godzin.
– Dla dziecka ważny jest w trakcie użytkowania komfort, wygoda i to, że pielucha cały czas trzyma się na miejscu. Obecnie wykorzystywane są miękkie materiały, które zarówno czuje mama w trakcie zakładania, jak i dziecko w trakcie noszenia. Zewnętrzna powłoczka ma mikropory, dzięki którym powietrze może swobodnie cyrkulować i utrzymywać skórę w najlepszej kondycji. Z kolei wilgotność, która może pojawić się na powierzchni pieluszki czy na skórze dziecka, jest swobodnie odprowadzana na zewnątrz – mówi Mariola Mirek, menadżer ds. komunikacji marki Pampers, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Nowoczesna pieluszka powinna także charakteryzować się wkładem absorpcyjnym, który jest w stanie wchłonąć mocz, zamknąć go w sobie i utrzymać nawet do 12 godzin. Wydłużona warstwa chłonna i duża liczba unikalnych włókien wchłaniają, rozprowadzają i kierują wilgoć do środka pieluszki i tam ją zatrzymują. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko leży lub śpi na pleckach, zapewnia mu bowiem spokojny sen. Pieluszki te mają ponadto rozciągliwe boczki, dzięki czemu zapewniają optymalne dopasowanie i ochronę przed przeciekaniem.
Producenci pieluch stale wprowadzają innowacje, które mają poprawić komfort ich użytkowania. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wprowadzono balsam pielęgnacyjny, który znajduje się na powierzchni powłoczki wewnętrznej. Jego zadaniem jest nawilżanie i zabezpieczanie skóry dziecka przed podrażnieniami.
– Ostatnio wprowadzoną nowością i dużym ułatwieniem dla rodziców, szczególnie tych, którzy mają pierwsze dziecko, jest wskaźnik napełnienia pieluszki. Na zewnętrzu pieluszki znajduje się taki żółty pasek, który w momencie, kiedy pieluszka jest napełniona, zmienia się z żółtego na niebieski. Jest to sygnał dla rodzica, że pora wymienić pieluszkę – mówi Mariola Mirek.
Na rynku są już także dostępne pieluchy dla noworodków, które mają specjalne wycięcie na pępowinę. Popularność zyskują także pieluchomajtki, które spełniają te same funkcje co tradycyjne pieluszki, a dodatkowo ze względu na elastyczne wykończenie wokół talii dziecka i wokół nóżek są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dlatego polecane są szczególnie dla dzieci w wieku 8-10 miesięcy, które zaczynają się intensywnie poruszać. W Japonii matki od wielu już lat używają pieluchomajtek także u starszych maluchów, ze względu na fakt, że nie krępują ruchów dziecka.
Jednorazowe pieluchy pojawiły się w latach 60. XX wieku. Wcześniej mamy owijały dzieci kawałkami tkaniny, zazwyczaj tetry lub flaneli, którą po bokach spinały agrafkami. Aby zabezpieczyć ubranie przed zamoczeniem na materiał nakładały czasem wykonane z ceraty majteczki. Od momentu pojawienia się pieluch jednorazowych technologia ich wykonania zmieniała się bardzo często. Początkowo wkład pochłaniający mocz wykonany był z waty celulozowej lub bawełnianej. Przełomem było wynalezienie w latach 90. superabsorbentu, czyli materiału, który pochłania mocz i zatrzymuje go w środku lub wiąże go do postaci żelu, utrzymując skórę dziecka w suchości nawet przez kilka godzin.
Czytaj także
- 2024-07-12: Spadł optymizm samorządów dotyczący ich możliwości rozwojowych. W 2025 roku spodziewane jest odbicie
- 2024-06-12: Przedsiębiorcy wypowiedzą się na temat dekarbonizacji. Nowy indeks pokaże ich nastroje względem zielonej transformacji
- 2023-05-17: FPP: W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto. To może wywołać kłopoty w realizacji zamówień publicznych
- 2023-05-25: Opieka okołoporodowa jest w Polsce coraz lepsza. Największą bolączką pozostaje dostęp do lekarzy i położnych
- 2019-10-14: Polskiemu rynkowi pracy doskwiera zbyt niski stopień robotyzacji i wskaźnik zatrudnienia. Jedno i drugie będzie się jednak musiało zmienić
- 2019-05-21: Od lipca program Rodzina 500+ będzie obejmował 6,8 mln dzieci. Nie wpłynął na dzietność, ale ma pozytywny wpływ na gospodarkę
- 2018-11-21: W Poznaniu, Trójmieście i Krakowie brakuje wolnych biur. W przyszłym roku czynsze pójdą w górę
- 2018-11-19: Osłabienie światowej koniunktury odbije się na polskim rynku, ale w umiarkowanym stopniu. W 2019 r. PKB nadal powinno rosnąć o ok. 4 proc.
- 2018-09-03: Trwa hossa na rynku magazynów. W niektórych regionach Polski brakuje wolnych powierzchni do wynajęcia
- 2018-03-15: Spada widoczność reklam w polskim internecie. Połowa z nich nie dociera do konsumentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.